pondělí 15. dubna 2024 Anastázie

Ambulance zdraví online od Fakultní nemocnice. V březnu se naučíte správně dýchat. V dubnu se dozvíte, jak předejít syndromu vyhoření

Dýchání je první a poslední úkon v našem životě. Astma může způsobit vážné potíže s dechem. Jak předejít rozvoji astmatu a jak účinná je léčba? To je tématem prvního dílu seriálu Ambulance AZ.

Dýchání. První úkon, který v životě uděláme, posledním vydechnutím ze světa odcházíme. Dýcháme automaticky, povětšinou nevědomky. Potíží s dechem si proto všimneme takřka okamžitě. Jedním ze závažných onemocnění, která provází zhoršené dýchání, je astma. Zda a jak je možné rozvoji astmatu předejít, bude námětem letošního prvního dílu Ambulance aktivního zdraví (Ambulance AZ), seriálu debat odborníků pořádaného Fakultní nemocnicí Olomouc. Následně také ze záznamu na webových stránkách ambulanceAZ.fnol.cz a současně na YouTube kanálu a facebookové stránce FN Olomouc.

„Dýchání má na naše zdraví podobný vliv jako strava nebo pohyb, tedy zcela zásadní. Přitom astma patří mezi nejvíce expandující civilizační onemocnění. Tímto chronickým zánětem dýchacích cest trpí v současnosti více než pět procent dospělé a dvanáct procent dětské populace. Často je spojen s alergiemi na prach, pyl nebo roztoče. Léčba je doživotní a nezbytná a její účinnost zvyšuje také rehabilitace plic zaměřená na správné dýchání. Proto součástí našeho pořadu bude tentokrát i praktický kurz správného dýchání,“ zve ke sledování autor pořadu a jeho průvodce prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., ředitel Fakultní nemocnice Olomouc. Jeho hosty ve studiu BEA budou tentokrát primářka Oddělení alergologie a klinické imunologie FN Olomouc MUDr. Beáta Hutyrová, Ph.D. a doc. Mgr. Kateřina Raisová, Ph.D. z Katedry fyzioterapie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Cílem projektu Ambulance AZ je připomenout veřejnosti téma aktivního zdraví a zodpovědného přístupu ke vlastní tělesné i duševní kondici. Leitmotivem letošní série je řada konkrétních diagnóz, jako jsou hypertenze, diabetes, obezita a další, které jsou spojeny s moderním životním stylem. Společně s pozvanými odborníky se budeme snažit identifikovat příčiny vzniku těchto civilizačních onemocnění a zjistit, zda a jak lze zmírnit nebo dokonce vyléčit jejich průběh.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Olomouc | Zdroj FNOL

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.