úterý 25. června 2024 Ivan

Lékařská fakulta má nového děkana, stal se jím proděkan Kolář

Milan Kolář - profesor mikrobiologie, přednosta Ústavu mikrobiologie LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc, uznávaný lékař a vědec, oblíbený pedagog a kolega - je stále v jednom kole.

Je však vždy vstřícný, usměvavý a optimistický, a občas ho až člověk podezřívá z nějakého tajného zdroje energie. Svoji práci dělá s obrovským nadšením, je pro něj srdeční záležitostí, byť mívá jen pár volných nedělí v roce. Asi není člověka, který by se sžil s mottem Lékařské fakulty UP "Mente et corde" (Rozumem a srdcem) více než on. Milan Kolář. Jeho portrét přinesl magazín Žurnál UP.

Milan Kolář je proděkanem v týmu děkana Josefa Zadražila. V letech 2011–2019 stál v čele fakulty a je uznávaný jako lékař a vědec, oblíbený pedagog a kolega. Z čtvrtiny mu koluje slovenská krev, ale pochází z Prostějova a část dětství strávil díky otcovým služebním cestám v Indii, Íránu, Brazílii či Egyptě. Tyto zážitky posilovaly jeho zájem o historii, dokonce uvažoval o jejím studiu.

Na gymnáziu ale historie získala konkurenta, který později převážil – medicínu. „Těžko říci, co bylo prvním impulzem. Nepocházím z lékařské rodiny. Ale měl jsem rád biologii, ve škole mi pomáhala fotografická paměť, možná v tom hrála roli i Nemocnice na kraji města,“ přemýšlí. K rozhodnutí podat si přihlášku na Lékařskou fakultu UP přispěla i praktická úvaha: medicínu nelze dělat jako koníček.

K mikrobiologii se dostal díky celosvětově uznávanému bakteriologovi a jednomu z nejcitovanějších českých vědců 70. let Václavu Hájkovi, který mu nabídl místo pomocné vědecké síly. „Díky němu jsem poznal mikrobiologii hlouběji už jako student a zjistil jsem, že mi tento obor vyhovuje, mimo jiné tím, jak prochází celou medicínou. Oproti přání pana profesora věnovat se především taxonomii stafylokoků jsem se začal orientovat na klinickou mikrobiologii. Myslím, že mi to stále ještě trochu vyčítá.“

Lékařská mikrobiologie je dnes podle Milana Koláře mnohem suverénnější a sebevědomější. „Vždy byla servisem pro kliniky, podobně jako biochemie, vedle diagnostiky ale stále aktivněji vstupuje i do léčby pacientů. Například antibiotickou terapii bakteriálních infekcí, zejména u pa­cientů v intenzivní péči, vede klinický mikrobiolog, který v podstatě určí bakteriálního původce a optimální léčbu u konkrétního pacienta. Zároveň musí myslet i na celou společnost. Hrozí, že nebudeme schopni léčit těžké život ohrožující infekce a bakteriální rezistence se stane nejčastější příčinou úmrtí. Zachovat účinek antibiotik je největší úkol dnešní mikrobiologie a brzy možná největší problém medicíny,“ vysvětluje. Sám se právě bakteriální rezistencí, antibiotickou léčbou a vývojem nových antibakteriálních látek zabývá.

V současné době se pracovníci jeho ústavu musí vypořádat s výzvou, kterou představuje koronavirus SARS-CoV-2. Tento problém je mediálně viditelnější, avšak profesor Kolář se zaměřuje na to, jak se situace promítla do práce jeho týmu. „Je to náročné, takovou situaci si nepamatuji. Epidemie ale ukázala, jak je naše medicína schopná a s jakým entuziasmem přistupují lékaři a další zdravotnický personál ke své práci. To jsem viděl i u nás na ústavu, tým se neuvěřitelně stmelil a fungoval s přesvědčením, že společně vše zvládneme. Vždy budu na naši mikrobiologii a její zaměstnance hrdý. Je povznášející, když člověk chodí rád do práce a má pocit, že to, co dělá, má smysl a pomáhá lidem.“

Jako pedagog Milan Kolář při přednáškách sází na zajímavý obsah a živý projev, udržuje studenty neustále ve střehu, komunikuje s nimi. Zastává názor, že u zkoušky se má student poučit, a když neuspěje, má přesně vědět proč. Během svého studia opakoval zkoušku jen dvakrát, v jednom případě dodnes netuší, proč „vyletěl“. Jinak neměl se studiem problémy a nejednou hrál se spolužáky při přednáškách mariáš. „Červený diplom mi utekl jen kvůli trojce z tehdy povinné vojenské přípravy, což byl pro některé učitele z vojenské katedry nejdůležitější předmět,“ vzpomíná.

„Medikům vždy říkám, že to jsou nejkrásnější roky, na které nezapomenou. Studium je náročné, ale navázaná přátelství jsou na celý život. Člověk i hodně dospěje, téma zdraví a smrti ho promění,“ dodává profesor, kterého medici vloni zvolili jako nejlepšího učitele preklinických oborů.

Milan Kolář se již od roku 2004 angažuje v řízení lékařské fakulty, kde osm let zastával pozici děkana. "Mým cílem bylo, aby fakulta byla vnímána jako prestižní vzdělávací instituce s vynikajícím vědeckým výkonem, přátelská ke studentům a s výbornými vztahy zejména s Fakultní nemocnicí Olomouc. Myslím si, že se mi to podařilo. Měl jsem štěstí na vynikající tým proděkanů a výhodu v tom, že jsem navázal na práci Zdeňka Koláře, který mimo jiné nastartoval vědecký boom na fakultě. Je pro mě radostí mít takového ředitele nemocnice jako Roman Havlík jako partnera. Jsem přesvědčen, že naše přátelství a vzájemné souznění přispěly k úspěšnému rozvoji fakulty i nemocnice, které spolu tvoří jedno tělo a duši," sděluje Kolář.

Jako svou přednost při jednání s lidmi považuje Milan Kolář přiměřenou míru racionality, optimismu a empatie. Nicméně se v současnosti snaží trávit méně času pracovními povinnostmi, i když o sobotách se stále účastní činností na fakultě. "Mám rád svou práci a baví mě, ale doma se snažím nepracovat. Raději si přečtu knihu nebo si pustím film. Mám rád historické filmy a třeba Star Trek. Také poslouchám audioknihy a v autě mám dramatizace českých her. Na dovolenou si vždy beru dostatek knih do čtečky a když je to možné, projedu se na kole," prozrazuje své koníčky.

Od nich se odvíjí i doporučení pro dobu, kdy je hlavním tématem epidemie. „Je důležité brát všechno racionálně a s klidem, neutápět se v katastrofických scénářích. Koronavirus je nebezpečný, ale místo čtení negativních zpráv je lepší čas využít k povznesení ducha, k něčemu, co člověka baví,“ uzavírá Milan Kolář.

Milan Kolář je spolu s dalšími dvěma kolegy podepsán pod publikací Zásady antibiotické léčby, která vyšla u Vydavatelství UP v závěru loňského roku. Kniha přehledně shrnuje aktuální informace týkající se antibiotické léčby z různých úhlů pohledu. Zakoupit ji můžete v e-shopu Vydavatelství UP.

Milan Kolář (* 1964)


Milan Kolář, přednosta Ústavu mikrobiologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc, je emeritní děkan a současně proděkan LF UP pro legislativu, vnitřní organizaci, PR a specializační vzdělávání. Narodil se v Prostějově a je s Lékařskou fakultou UP spojen již od roku 1982, kdy byl přijat ke studiu Všeobecného lékařství. Od roku 1988 působí v Ústavu mikrobiologie. Zaměřuje se především na antibiotickou léčbu bakteriálních onemocnění a problematiku bakteriální rezistence. Má na svém kontě více než dvě stě původních publikací jako autor nebo spoluautor, desítku monografií a přednesl více než 400 přednášek doma i v zahraničí. Jeho práce byla citována přibližně 4600krát a má H-index 26. Je členem vědeckých rad několika lékařských fakult v ČR a na Slovensku, předsedou olomouckého Spolku lékařů a vědeckým sekretářem Společnosti pro lékařskou mikrobiologii ČLS JEP. Jeho největším koníčkem je historie, zejména starověk. Je ženatý a jeho syn je absolventem Právnické fakulty UP.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jakub Čermák

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.