sobota 25. května 2024 Viola

V Fakultní nemocnici v Olomouci slouží nejnovější robot da Vinci již pět let. Brzy se však dočká příchodu svého "kolegy"

Fakultní nemocnice v Olomouci oslavuje pětileté jubileum využívání nejnovějšího robotického chirurgického systému da Vinci. Kvůli rostoucí poptávce po robotických operacích se rozhodla pořídit druhý robot da Vinci, aby rozšířila kapacitu centra.

Robotické centrum ve Fakultní nemocnici v Olomouci využívá od září 2009 služeb amerického robota da Vinci Xi pro operace v oblastech urologie, gynekologie, ORL a chirurgie. Letos v dubnu oslavilo pětileté výročí od pořízení nejnovější generace tohoto robotického systému. Odborníci z olomoucké nemocnice již provedli téměř 2400 operačních výkonů pomocí tohoto systému, a to nejen pro pacienty z nejbližšího okolí, ale také pro pacienty ze Slovenska a Polska. Celkem bylo od roku 2009 provedeno téměř pět tisíc operací. Dobrou zprávou je, že v blízké budoucnosti se do robotického centra FN Olomouc přidá druhý přístroj, čímž se kapacita a výkonnost ještě více zvýší.

Robotické centrum ve Fakultní nemocnici v Olomouci využívá od září 2009 víceramenný laparoskopický operační systém da Vinci, který simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta. Lékař sedí u ovládací konzole, přičemž pomocí stereoskopického zobrazovacího kanálu vidí operační pole a prostřednictvím joysticků ovládá nástroje v "rukách" robota. Tyto nástroje následně, buď skrze vpichy v kůži nebo dutinu ústní, provádějí precizní chirurgické výkony v těle pacienta. Nejnovější generace robota da Vinci s označením Xi je na trhu od roku 2014. Fakultní nemocnice v Olomouci tento systém pořídila v dubnu 2018 za zhruba 41 milionů korun z vlastních prostředků.

Nový stroj disponuje zdokonalenou telemanipulací, díky čemuž je ovládání robota lépe zvládnutelné pro chirurga, a zásadně vylepšenou optikou endoskopu. Endoskop nabízí 20% větší zorné pole a dvojnásobné rozlišení, což umožňuje chirurgovi lepší vizualizaci a přesnost. Díky vylepšené operační části je také snazší manipulace s trokary (ostrými chirurgickými nástroji sloužícími k vytváření přístupu do tělních dutin), což zlepšuje přístupnost k pacientovi a pronikání do větší hloubky těla, neboť délka nástroje již není omezujícím faktorem. Tímto se systém rovněž přizpůsobuje nárůstu obezity v populaci, a to nejen v České republice.

Další výhodou nové generace robota da Vinci je vylepšená koagulace cév, což minimalizuje rizika poškození a zvyšuje bezpečnost operací. Model Xi navíc disponuje novým navigačním systémem a unikátní synchronizací se speciálním operačním stolem. Tím se zvyšuje kapacita a efektivita robotického centra Fakultní nemocnice v Olomouci.

Je nepochybné, že budoucnost chirurgie patří robotickému přístupu u mnoha operačních výkonů. Proto je pro nás povzbudivé, že stále více oborů aktivně zapojených do chirurgických zákroků přijímá tuto inovativní technologii, často jako první v České republice či dokonce v Evropě. Naše nemocnice aktivně podporuje tento trend a v současné době připravuje nákup druhého robota da Vinci Xi. Tato investice výrazně rozšíří kapacitu našeho robotického centra a umožní tak dalším odborníkům, kteří mají vhodnou odbornou specializaci, přístup k roboticky asistovaným operacím. Připravovanou investici vítá ředitel Fakultní nemocnice Olomouc, prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.

Nejčastějšími uživateli robotického systému jsou po celou dobu jeho provozu odborníci z Urologické kliniky. Během loňského roku realizovali 356 z celkových 528 provedených operací. „Nejvíce provádíme operace prostaty a ledvin pro jejich nádorová onemocnění. V posledních dvou letech jsme rozšířili spektrum zákroků o další, které byly dříve operovány z otevřených přístupů. Jedná se o plastiky močovodů, odstraňování břišních metastáz při nádorech varlat, odstraňování postižených nadledvin. Začali jsme nabízet i odstranění močového měchýře s pokročilým nádorovým onemocněním a jeho náhradu ze střevního segmentu, což patří mezi nejsložitější urologické operace vůbec. Jako první tuzemské pracoviště jsme provedli odběr ledviny pro transplantační účely od žijícího dárce. V následujícím roce čekáme výrazné zvýšení počtu operovaných pacientů v souvislosti s plánovaným rozšířením seznamu typů robotických operací hrazených z veřejného pojištění, “ zmiňuje přednosta Urologické kliniky FN Olomouc MUDr. Igor Hartmann, Ph.D.

Druhý nejvyšší počet výkonů v robotickém centru (111 v roce 2022) představují operace gynekologické. „Naše klinika se do programu robotické chirurgie zapojila od jeho samotného počátku v této nemocnici. První operace karcinomu endometria byla provedena už v září 2009. Od té doby jsme provedli více než sedm set robotických gynekologických výkonů, což je nejvíce v celé České republice a současně máme v tuzemsku největší spektrum těchto prováděných výkonů. Největší zastoupení mají operace gynekologických zhoubných nádorů. Operujeme ale roboticky i pacientky s endometriózou, se sestupem pánevních orgánů, s myomy, velmi velkými dělohami a také pacientky s poruchami plodnosti. Unikátem u nás je soubor devíti robotických abdominálních cerkláží u žen, které nemohou donosit těhotenství do porodu. Výsledkem je osm porozených dětí, z toho v jednom případě dvojčata. V roce 2018 jsme se stali evropským tréninkovým centrem robotické chirurgie pro výcvik operatérů z Česka, Slovenska, Polska, Německa a Rakouska. Jako jediné centrum robotické gynekologické chirurgie ve střední a východní Evropě se podílíme na mezinárodní randomizované prospektivní studii RACC, která by měla zásadním způsobem přehodnotit místo robotické chirurgie v léčbě karcinomu hrdla děložního,“ popisuje úspěchy svého týmu přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D.

K urologům a gynekologům se v roce 2019 prvními operacemi na robotovi přidali také specialisté z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc. „Naše nemocnice tak byla první z velkých pracovišť u nás, kde se léčí významné počty pacientů s nádory hlavy a krku. Robotický systém se využívá k odstranění zhoubných nádorů v případech, kdy umístění rakoviny vyžaduje k jeho radikálnímu odstranění velké řezy zevně na krku a v některých případech i protnutí dolní čelisti. Zatímco při tradičních postupech trvá hospitalizace deset až čtrnáct dnů, u robotické operace odcházejí onkologičtí pacienti po čtyřech až sedmi dnech domů. Zákrok je navíc šetrnější, přináší s sebou méně komplikací, lepší hojení a rychlejší rekonvalescenci. Z pohledu pacientů je velmi významné, že se díky robotovi vyhnou provedení tracheostomie, lidově nazývané slavík. Dále nezanedbatelná část pacientů nemusí po výkonu absolvovat agresivní ozáření a chemoterapii,“ shrnuje přednosta ORL kliniky doc. MUDr. Richard Salzman, Ph.D., jehož tým využil robotického centra k operacím u více než padesáti pacientů a tento počet stále narůstá. Jenom v minulém roce odoperovali olomoučtí ORL specialisté 22 případů pomocí robota.

Trojicí v rámci České republiky unikátních výkonů na slinivce břišní zahájili v listopadu loňského roku specialisté z I. chirurgické kliniky FN Olomouc jako jedni z prvních v tuzemsku program robotické chirurgie slinivky břišní. „Chirurgické výkony na slinivce představují velmi komplexní zásah do integrity nemocného. Z anatomické a funkční podstaty problematiky nemocí slinivky břišní vyplývá, že jakýkoliv konvenční operační přístup je spojen s velkým operačním stresem a reakcí organismu na něj. Přes veškerá opatření generují tyto operace bolesti, pooperační omezení funkcí zažívacího traktu, dýchacích funkcí, pohybových funkcí a tak dále. Robotický systém nejen v problematice chirurgie slinivky břišní umožňuje významně méně extenzivní přístup k operovanému orgánu a samotný zásah na něm je podstatně přesnější díky detailnímu zobrazení operovaných struktur a též eliminací nežádoucích důsledků nedokonalostí jemné motoriky operatéra,“ popisuje primář I. chirurgické kliniky doc. MUDr. Martin Loveček, Ph.D.

Prvotní zkušenosti s operováním slinivky břišní využitím robotického systému podle jeho slov potvrzují významně nižší míru operačního stresu a reakce na něj ze strany operovaného, snížení míry bolesti po operaci, značné zkrácení omezení funkcí zažívacího traktu a pohybového aparátu, menší výskyt nechirurgických komplikací, zkrácení nutnosti intenzivní péče a až poloviční nutnou délku hospitalizace. „Urychlení návratu do běžného života a soběstačnosti nemocných je pak dalším benefitem, který mimo jiné vede k úsporám jak lidských, tak materiálních zdrojů nejen ve zdravotnictví. Naším cílem je i proto zvládnutí všech operačních výkonů na slinivce břišní touto šetrnou a minimálně invazivní metodou,“ doplňuje primář Martin Loveček. Tým I. chirurgické kliniky operoval s využitím robota v loňském roce v 39 případech. Vedle pěti výkonů na slinivce šlo o 28 operací na rektu a 6 na žlučníku.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FN Olomouc | Zdroj FNOL

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.