středa 29. května 2024 Maxim

V Olomouckém kraji dnes zavřela ordinaci většina praktických lékařů. Ke stávce se připojí i lékárny

V Olomouckém kraji dnes zavřela své ordinace většina praktických lékařů. K protestní akci se připojilo zhruba 300 praktických lékařů i někteří ambulantní specialisté a pediatři, řekla dnes krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů Jarmila Ševčíková.

Protestu se podle ní účastní takřka všichni členové sdružení, ve kterém je 80 procent praktických lékařů. Mimo provoz budou od 10:30 do 11:00 rovněž některé lékárny.

Lékaři chtějí protestní akcí upozornit na byrokracii a údajné podfinancování jejich praxí. Zavřená je dnes například ordinace praktického lékaře Radoslava Špalka v Horní Moštěnici na Přerovsku.

"Minulý týden měl protest symbolickou formu, nyní jsem už ordinaci zavřel," řekl Špalek, který se pacienty snažil včas informovat, že dnes neordinuje. "Informace o stávce visí na dveřích a každý, kdo přijde, ji hned uvidí," podotkl Špalek.

Lékaři a lékárníci společně protestují proti návrhu úhradové vyhlášky pro rok 2018, která pro ně nepočítá s nárůstem plateb od zdravotních pojišťoven. Lékárníkům v něm chybí navýšení platby za vydání léku na recept, které bude podle nich po zavedení eReceptu komplikovanější.

Lékařům vadí srovnávání příjmu celé ordinace, která má kromě platu lékaře a sestry také další náklady jako nájem ordinace, její provoz a zdravotnický materiál, s příjmem lékaře v nemocnici. Zatímco v nemocnicích vláda slíbila růst platů o deset procent a pro lůžkovou péči počítá s navýšením úhrad meziročně o devět miliard korun, praktičtí lékaři nemají navíc dostat nic.

Protestovat dnes budou také lékárny. Chtějí dorovnání platby za vydaný recept na úroveň zrušených regulačních poplatků. Elektronický recept, který musí lékaři od roku 2018 vydávat, jim podle České lékárnické komory až třikrát prodlouží práci. Navíc na rozdíl od lékařů nedostanou kompenzaci, aby nové povinnosti přizpůsobily své počítače.

Doktoři protestovali už minulý týden v úterý, zapojilo se jich až 12.000. Ordinace byly otevřené a lékaři měli na rukávech černé pásky jako symbol "pohřbívání" jejich praxí. Úhradová vyhláška, proti které protestují, zatím není definitivní, hotová má být na konci října.

Autoři | Foto pexels.com

Štítky lékaři, protest, ordinace, olomoucký kraj, lékárny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.