Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucké muzeum otevřelo vzácné herbárium. Jde o nejstarší dochovanou kompletní sbírku u nás

 
neděle, 25. listopadu 2018, 10:00

Kompletní lékárenské herbárium z období pozdního baroka se stalo novou stálou expozicí Vlastivědného muzea v Olomouci. Návštěvníkům jej otevřela po jeho rozsáhlém restaurování.

Olomoucké herbárium je nejstarší kompletně dochovaná sbírka v republice

Herbárium ve tvaru L získalo muzeum od Krajinské lékárny na Horním náměstí v Olomouci. Jeho součástí jsou i nádoby k uchovávání léků pocházející z Černé lékárny, která stávala na nároží Dolního a Horního náměstí. „Herbárium je unikátní nejen kvůli období, z kterého pochází, ale především kvůli jeho celistvosti a celkové dochovalosti. Podařilo se dochovat všechny šuplíky, dohromady je obrovské a co do rozměrů dává zhruba 15 metrů," řekla kurátorka lékařsko-lékárenské podsbírky Vlastivědného muzea v Olomouci Veronika Sovková. Podotkla, že většina půdních pracovních prostor lékáren z tohoto období se do dnešních dní nedochovala. „V rámci muzejních sbírek České republiky jde dokonce o nejstarší kompletně dochované herbárium," doplnila Sovková.

Herbárium sloužilo lékárníkům k uchovávání bylin pro přípravu léků

Herbárium je veřejnosti nepřístupná část lékárny, která sloužila lékárníkům k uchovávání bylin a ingrediencí pro přípravu léků. Nacházely se většinou na půdách či podkroví. Pro přehlednost byly byliny uchovávány v zásuvkách s abecedním pořádkem. Součástí expozice jsou i dřevěné nádoby se zvířecími a rostlinnými motivy k uchování léků v barvě slonové kosti. „Uchovávaly se tam i drcené zuby z divokého prasete," dodala kurátorka. Herbárium bylo poprvé veřejnosti představeno na výstavě Olomoucké baroko na přelomu let 2010 a 2011 a od té doby pouze výjimečně.

Místo prošlo restaurováním, které trvalo několik let

Podle ředitele muzea Břetislava Holáska prošlo za poslední dobu náročným restaurováním. „Restaurovalo se postupně několik let. Nákladné a složité bylo především odstranit novodobé laky a najít původní nápisy a značky. Jde o dřevo, pracuje se s tím náročněji," uvedl Holásek. V Olomouci bylo mezi 16. až 18. století doloženo podle Sovkové pět lékáren, což souviselo s hospodářskou prosperitou města. Nejvíce se podle kurátorky soustřeďovaly kolem Horního náměstí a přilehlých ulic. Herbárium pochází z lékárny, kde lékárenskou živnost od roku 1778 po několik generací provozovala rodina Schrötterova, je tedy pravděpodobné, že jej nechala vyrobit na míru právě ona.

Napsal(a) ČTK | Foto vmo.cz

Kam dál?

Za pár dní startuje třetí ročník festivalu Země na talíři, nabídne...

sobota, 24. listopadu 2018, 14:00

Poslední listopadový týden bude v Olomouci patřit už potřetí festivalu dokumentárních filmů Země na talíři. Od 27. do 28....

Ve Fakultní nemocnici Olomouc se rekonstruují vchody do budovy D

pátek, 23. listopadu 2018, 22:00

V pondělí 26. listopadu zahájí Fakultní nemocnice Olomouc stavební úpravy vstupních prostor budovy D. Připravte se na omezení!

Charita na Haiti pomohla díky projektu kohoutkové vody téměř čtyřem...

pátek, 23. listopadu 2018, 19:30

Téměř 370 chudých školáků, ale i jejich rodiče ošetřili v odříznuté části jedné z nejchudších zemí světa Haiti pracovníci...

Nemocnice v Prostějově se zapojila do akce Movember, příští středu se...

pátek, 23. listopadu 2018, 17:00

Preventivní osvětovou akci zaměřenou na rakovinu prostaty a varlat s názvem Den pro chlapy připravuje na středu 28. listopadu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.

Orloj v Brně chrlí od úterý speciální edici kuliček. Město slaví století od vzniku Velkého Brna

Městem křižuje speciální šalina, v Lužánkách stojí čerstvě vysazená lípa a časostroj na Svoboďáku vydává speciální edici kuliček. Brno si připomíná 100 let od chvíle, kdy se začalo stávat městem, jakým je dnes. 23. dubna 1919 totiž vzniklo tzv. Velké Brno.

Liberecká ZOO vyhrála prestižní soutěž Bílý slon za chov ptáků

Liberecká zoo opět vyhrála první místo v prestižní soutěži Bílý slon. Originální keramické sošky jsou oceněním za významné chovatelské úspěchy mezi českými a slovenskými zoologickými zahradami. Zoo Liberec obhájila své prvenství z loňského roku a opět zvítězila v kategorii „Ptáci“.