Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přes pět set zdravotníků z Olomouckého kraje bude očkováno proti spalničkám

 
pondělí, 1. července 2019, 16:30

Více než pět set zaměstnanců nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku bude kvůli nedostatečné hladině ochranných protilátek postupně očkováno proti spalničkám, aby se snížilo riziko přenosu této nebezpečné infekce mezi pacienty a zdravotnickým personálem. Preventivní opatření se týká lékařů, sester, sanitářů i dalších profesí, které přijdou do kontaktu s akutními pacienty, řekla dnes mluvčí Středomoravské nemocniční Radka Miloševská. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které mohou provázet vážné komplikace.

Speciální vyšetření zaměřené na ochranné protilátky proti spalničkám podstoupilo 1500 zaměstnanců krajských nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku, které provozuje Středomoravské nemocniční. „Třetina testovaných, u kterých byla zjištěna nedostatečná hladina protilátek, pak podstupuje další dávku očkování proti spalničkám," uvedla Miloševská.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění. Nemoc se šíří kapénkami, od nakažení se projeví za jeden až tři týdny. Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po sedm dní od objevení vyrážky. Vyšetřeni musejí být všichni, kdo se s nemocným setkali a mohli se nakazit. Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. Nemoc se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95 procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety.

Spalničky se dostaly do popředí zájmu pozornosti odborníků i veřejnosti v posledních několika letech. Zatímco ještě v roce 2010 nebylo v České republice hlášeno žádné onemocnění, v roce 2014 již vypukla první epidemie spalniček v Ústeckém kraji. V roce 2018 bylo v Česku evidováno 203 případů spalniček a jen za prvních pět měsíců letošního roku přibylo dalších pět stovek nemocných.

„Díky vysoké proočkovanosti personálu se lidé nemusejí obávat, že by byl v budoucnosti v případě zhoršené epidemiologické situace jakkoliv ohrožen provoz našich nemocnic," uvedla předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční Marie Marsová. Za očkovací látku pro více než 500 zaměstnanců zaplatí firma zhruba 300 tisíc korun.

Vzorky zdravotníků Středomoravské nemocniční, ale i dalších zdravotnických zařízení a záchranných složek, zpracovávaly Laboratoře AGEL. Vznikl tak rozsáhlý soubor dat vyšetření téměř 8500 lidí, z nichž vyplývá rozdíl v odolnosti vůči spalničkám mezi věkovými skupinami pracovníků. „Zjistili jsme, že v populaci, která byla očkována jednou nebo dvěma dávkami vakcíny je nechráněných 36,5 procenta lidí. Výsledky ukazují, že očkování časem vyvane a prevencí proti onemocnění je nechat se znovu přeočkovat," upozornila vedoucí oddělení klinické mikrobiologie v Ostravě Vítkovicích Hana Bílková Fránková.

Napsal(a) ČTK | Foto Photo Credit:Content Providers(s): CDC/Dr. Heinz F. Eichenwald [Public domain]

Kam dál?

Rodinám dětí s neurologickým onemocněním přispěje Olomoucký kraj na...

sobota, 29. června 2019, 14:00

Osm set tisíc korun rozdělí Olomoucký kraj mezi dvě organizace, které na území regionu pomáhají především rodičům dětí s dětskou...

Videozáznam a 3D fotografii miminka si můžete odnést z Fakultní...

čtvrtek, 27. června 2019, 17:00

Skvělým příkladem spojení užitečného a příjemného je ultrazvukové vyšetření miminka v matčině děloze. Užitečné je pro lékaře,...

Ve fakultní nemocnici pomáhá pacientům s nemocemi slinivky břišní a...

středa, 26. června 2019, 07:30

Od podzimu loňského roku sídlí II. interní klinika – gastroenterologická a geriatrická Fakultní nemocnice Olomouc v nové,...

Domácí mazlíčci pomáhají léčit pacienty ve Fakultní nemocnici Olomouc

úterý, 25. června 2019, 15:20

Jmenují se Jonáš a Anička, kocour britské modré kočky a fenka bernského salašnického psa. Pomáhají pacientům Fakultní nemocnice...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.