Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku stráví začátek školního roku přes třicet dětí

 
sobota, 31. srpna 2019, 19:30

Místo do lavice usednou do nemocničního lůžka a místo kamarádů jim budou dělat společnost bílé pláště. Celkem 33 dětí nejspíš stráví začátek školního roku na dětských odděleních Nemocnice Prostějov a Nemocnice Šternberk, stejně jako na dětském a novorozeneckém oddělení Nemocnice Přerov, které patří do skupiny AGEL. Nejčastěji se dětští pacienti v nemocnicích ocitnou důsledkem úrazů, akutních zánětů slepého střeva, ale i kvůli střevním a zažívacím potížím.

Dětské a novorozenecké oddělení v Prostějově hospitalizuje děti na co nejkratší možnou dobu, průměrně na 2,5 dne. „V současné době evidujeme okolo 15 dětských pacientů, kteří na našem oddělení stráví začátek školního roku. Děti jsou hospitalizovány v důsledku úrazů na kole nebo jiných venkovních aktivit. Také operujeme pacienty s akutními záněty slepého střeva a provádíme další předem objednané chirurgické zákroky,“ uvádí Lenka Šigutová, primářka Dětského oddělení Nemocnice Prostějov.

Plnění školních povinností ponechávají v Prostějově až na dobu rekonvalescence. „Děti jsou hospitalizovány co nejkratší dobu a zpravidla v akutních stavech, kdy nemají myšlenky na výuku, proto jim dopřáváme klid a odpočinek, aby po návratu domů měly sílu výuku dohnat,“ vysvětluje Jana Dočkalová, vrchní sestra Dětského oddělení Nemocnice Prostějov, s tím, že pokud rodiče mají zájem, mohou své dítě učit v nemocnici sami.

Stejnou filozofii zastává také Nemocnice Šternberk. „Podle zdravotního stavu pacientů umožňujeme rodičům, aby sami dítě učili nebo s ním prošli vypůjčené sešity od spolužáků. Naše zkušenost je taková, že při krátkodobé hospitalizaci se pacient k výuce vůbec nedostane,“ popisuje Eva Kolářová, vrchní sestra Dětského oddělení Nemocnice Šternberk, kam přijíždějí pacienti ze spádové oblasti Šternberka, Uničova, Litovle, Bruntálska a Rýmařovska.

Deset dětských pacientů eviduje i Dětské oddělení v Nemocnici Šternberk. To se ale může vmžiku změnit, stačí, aby se objevilo rotavirové onemocnění na dětském táboře. „Za poslední rok jsme zaznamenali nárůst dětí hospitalizovaných se zažívacími a střevními potížemi s následnou dehydratací,“ upozorňuje Renáta Klosová, primářka Dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice Šternberk s tím, že v letních měsících navíc ještě dominují úrazy.

Skupina dětí prožije začátek školního roku i na Dětském a novorozeneckém oddělení Nemocnice Přerov, které jako jediné poskytuje školní výuku. „Předpokládám, že na našem oddělení počátkem září bude hospitalizováno do 10 dětí. Budou přijaty děti k plánovaným operačním zákrokům a jistě budou přijaty i děti s akutními obtížemi, nejčastěji s teplotou, zažívacími problémy a úrazy,“ říká Jaroslav Bouchal, primář dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice Přerov.

Na tamním dětském oddělení mají dokonce dvě specializované paní učitelky. „Pro školní děti zajišťuje výuku denně učitelka se speciálním vzděláním a předškolním dětem se věnuje ve volném čase speciálně vyškolená učitelka mateřské školy. Děti se učí individuálně na pokojích, nebo mohou trávit čas didaktickými aktivitami v herně. Vždy to záleží na jejich zdravotním stavu,“ uzavírá Jana Fialová, vrchní sestra Dětského a novorozeneckého oddělení přerovské nemocnice.

Tisková zpráva

Kam dál?

Nové přístroje v prostějovské nemocnici zajistí rychlejší a...

čtvrtek, 29. srpna 2019, 21:00

Gastroenterologické oddělení Nemocnice Prostějov se může pochlubit novými moderními přístroji – koloskopem a gastroskopem, které...

Na Novorozeneckém oddělení v olomoucké nemocnici se nejmenší miminka...

úterý, 20. srpna 2019, 13:30

Pět speciálních polohovacích pelíšků pro nejmenší a nejzranitelnější miminka získalo darem od spolku Nedoklubko Novorozenecké...

Dětem pomáhají ke zdravému vývoji nohy speciální rehabilitace

úterý, 20. srpna 2019, 07:30

Rehabilitační oddělení POLIKLINIKY AGEL v Olomouci přichází s novinkou. Pro děti s plochýma nohama, sníženou klenbou, otlaky,...

V Přerově vznikne nová škola pro zdravotní sestry. Hejtman včera...

úterý, 13. srpna 2019, 19:00

Memorandum, v němž Olomoucký kraj deklaruje podporu vzniku vyšší odborné školy, která v Přerově nabídne další vzdělávání...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.