Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Město označí sloupy nálepkami s kódy, pomohou záchranářům rychle najít místo události

 
čtvrtek, 23. června 2016, 13:45

Na sloupech veřejného osvětlení v Olomouci se příští rok objeví nálepky se zkratkou ulice a pořadovým číslem. Při výjezdech záchranné služby tak bude možné operátorce nahlásit přesné místo, kam má sanitka dorazit.

Pro rychlý zásah záchranných složek je důležité, aby byl člověk schopen co nejpřesněji říci, kde se mimořádná událost stala. Právě v tomto ohledu by měly být na sloupy veřejného osvětlení umístěny nálepky. „Ať už na tísňové linky volají občané, návštěvníci města či cizinci, mimořádná situace, kvůli které volají, se neobejde bez stresu. Rychlá lokalizace místa tedy bývá mnohdy velmi náročná. Tímto problémem se proto zabývala i Bezpečnostní rada a navrhla konkrétní řešení, a tedy označení a zmapování těchto označených sloupů veřejného osvětlení, tak aby byla identifikace místa co nejjednodušší jak pro volající, tak pro záchranáře,“ vysvětluje náměstek primátora města Olomouce Martin Major.

Ještě není jasné, zda bude každý sloup v Olomouci označen nálepkou, je možné, že to bude třeba jen každý třetí. Finální podoba se bude řešit mezi vedením města a Krajským dispečinkem Integrovaného záchranného systému.

Samotný výlep budou zajišťovat technické služby. „Se značením můžeme začít ještě v zimních měsících, hned po schválení rozpočtu na konci letošního roku, kdy budou vyčleněny finanční prostředky. Největší položka budou pravděpodobně personální náklady, tedy finance na „četu pracovníků“, kteří budou značení sloupů realizovat,“ říká radní a ředitel Technických služeb města Olomouce, Miroslav Petřík.

Systém sloupového značení bude prospěšný jak pro záchranáře, tak pro lidi volající na tísňové linky. Systém mohou navíc využívat i policisté při lokalizaci páchání trestné činnosti nebo hasiči.

Čtěte více:

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Fakultní nemocnice snižuje od července poplatek za parkování na desetikačku za hodinu

úterý, 21. června 2016, 10:37

Fakultní nemocnice Olomouc se rozhodla vyjít vstříc svým pacientům a na základě četných žádostí snižuje poplatek za...

Záchranáři učí děti, jak volat 155 a poskytnout první pomoc. Pomáhá jim v tom plyšový medvídek

úterý, 14. června 2016, 13:37

Jak naučit děti poskytnout v krizové situaci první pomoc a přivolat záchranáře? Záchranáři Olomouckého kraje se...

Rodiče dětí s rakovinou jsou ve finanční tísni, až 80 procent rodin potřebuje pomoc

sobota, 4. června 2016, 17:34

Dobrý anděl v nedávné době realizoval studii, při které zjistil alarmující výsledky. Rodiče dětí, kteří začínají svůj...