Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

FOTO: Záchranná služba dnes před Krajským úřadem představila nové sanitky

 
pondělí, 3. dubna 2017, 19:30

Snadnější péči o pacienty i manipulaci s lékařským vybavením umožní záchranářům osm nových sanitek, které dnes převzala Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje. Krajský úřad za osm vybavených sanitek zaplatil bezmála 25 milionů korun, řekl novinářům hejtman Ladislav Okleštěk.

„Nové vozy jsou mnohem modernější. Mají například více místa v prostoru, kde leží pacient," uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Petr Hubáček. Lékaři podle něj mohou pacienta v sanitce obejít ze všech stran, což jim usnadní práci. Nové sanitky lze navíc otevřít ze všech stran.

Dvě nové sanitky s pohonem všech čtyř kol budou nasazeny v kopcovitém terénu v okolí Hranic na Přerovsku a Šternberka na Olomoucku. Dalších šest vozů bude obsluhovat ostatní části regionu.

Záchranná služba Olomouckého kraje má 53 sanitních vozů, které jsou rozmístěny na 16 výjezdních stanovištích. I když loni a letos pořídila dohromady 11 sanitek, tak průměrné stáří sanitních vozů přesahuje pět let. „Sanitky mají najeto průměrně 350.000 kilometrů," uvedl Hubáček.

Olomoucký kraj v roce 2015 zrušil tendr na dodávku dvou desítek nových sanitek v hodnotě téměř 80 milionů korun, jehož podmínky kritizovali někteří prodejci aut. Sanitky chtěl úřad pořídit s pomocí dotací. Hejtmanství poté rozhodlo, že bude vozový park záchranné služby nadále obnovovat postupně z vlastních prostředků.

Osm nových sanitních vozů hejtmanství zaplatilo z přebytku rozpočtu a nákup dalších osmi plánuje na příští rok. „Celou částku hradil Olomoucký kraj ze svého rozpočtu. Už brzy ale ministerstvo pro místní rozvoj vypíše program, z něhož bude možné žádat o dotaci na koupi sanitek. Určitě v něm chceme uspět a pořídit další vozy, tentokrát s finanční podporou státu," řekl hejtmanův náměstek Dalibor Horák.

Čtěte více:

 

Napsal(a) ČTK | Foto Michaela Valsová
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Devatenáctiletá řidička a dvacetiletý řidič...

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

Reklama
 
 

Kam dál?

Nová potrubní pošta Fakultní nemocnice v Olomouci zrychlila dopravu vzorků do laboratoře

středa, 29. března 2017, 09:45

Rychlostí až šest metrů za sekundu sviští novou potrubní poštou ve Fakultní nemocnici v Olomouci speciální kapsle se...

Prostějované si budou moci nechat zdarma vyšetřit zrak

středa, 29. března 2017, 07:30

Vyšetření nitroočního tlaku, odborné konzultace očních obtíží i prohlídku očního oddělení budou moci v pátek 31. března...

Vrtulník letecké záchranné služby ročně vzlétá ke stovkám případů

úterý, 28. března 2017, 18:00

Několik stovek vzletů vrtulníků k těžce zraněným lidem i pacientům s náhlými zdravotními potížemi má ročně na kontě v...