Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Olomoucká charita posílá na Ukrajinu vybavení pro nemocnici

 
čtvrtek, 27. dubna 2017, 07:30

Sedm desítek postelí, matrace i noční stolky poputují příští týden z Olomouce na Ukrajinu. Vybaví nemocnici v ukrajinské Kolomyje, která se stává útočištěm lidí prchajícím před válkou. Pomoc směřuje také do nově vznikající noclehárny, která poskytne zázemí lidem bez domova.

Kamion vyšle v úterý na Ukrajinu Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO), která tamním lidem pomáhá dlouhodobě. Pacienti kolomyjské nemocnice využijí z humanitární zásilky dvě desítky polohovacích postelí s hrazdou, deset nočních stolků a tři desítky pevných postelí. "Nemocnice na Ukrajině nemají téměř žádnou podporu ze strany státu, pro tu kolomyjskou a její pacienty tak budou polohovací postele přínosem. Zbylý počet pevných postelí s gumovými matracemi, které se dají dobře dezinfikovat, přivezeme kolomyjské charitě. Připravuje totiž noclehárnu pro lidi bez přístřeší," uvedl koordinátor projektů ACHO na Ukrajině Vasyl Vasyliv.

Podle ředitele kolomyjské charity ve městě přibývá lidí bez domova, zřídit noclehárnu je tedy nutné. Přespat by v ní měli muži i ženy, přičemž charita počítá se zhruba dvaceti lůžky. "Lidí v tíživé sociální situaci je stále víc. Většinou jsou to starší lidé, pak lidé zadlužení, s psychickými problémy, invalidé, nemocní či lidé, kteří se vrátili z vězení. Jsou mezi nimi i tací, které někdo připravil o domov lstí, například koupil od nich dům za příliš nízkou částku. K tomu k nám přicházejí ještě lidé z východu země," uvedl ředitel kolomyjské charity Serhij Tryfjak.

Podle Vasyliva se Ukrajina vypořádává s velkým počtem vnitřně přesídlených obyvatel. Prchli před konfliktem na východě země. Většina se drží v oblastech blízkých domovu, část jich ale míří až na západ země, kde leží právě Kolomyja, historické město ležící v Haliči na západě Ukrajiny.

ACHO pomáhá na Ukrajině dlouho. Naposledy tam charitní pracovníci vezli na konci loňského roku zhruba 1,5 tuny vánočních dárků dětem z chudých rodin či dětských domovů, které jim zakoupili obyvatelé České republiky. Charita se na Ukrajině podílela již dříve na vybudování několika moštáren, pomohla pořídit traktory či vybavení dílen. Charitní pracovníci zde pomáhají i v souvislosti s válečným konfliktem. V minulosti zde vybudovali psychosociální centra, do země poslali i kamiony s teplým oblečením.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Porodnice Nemocnice Prostějov otevře své brány veřejnosti

pondělí, 24. dubna 2017, 19:30

Prohlídka porodního sálu, návštěva novorozeneckého oddělení, seznámení s porodními asistentkami i přednáška ohledně...

Zdravotníci v Nemocnici Přerov zájemcům zdarma vyšetří znaménka

pátek, 21. dubna 2017, 12:00

Pondělí 24. dubna bude v Nemocnici Přerov patřit tématice melanomu. Nemocnice Přerov, která je členem skupiny AGEL, se...

Dovážené léčebné konopí bude až trojnásobně dražší, říká odborník

středa, 19. dubna 2017, 16:30

Léčebné konopí ze zahraničí bude až trojnásobně dražší než české a nebude si ho moct dovolit každý, řekl dnes lékař...