Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Oční lékaři varují: Léto je pro oči nejnáročnější období

 
pondělí, 26. června 2017, 15:00

Letní měsíce si většina z nás spojuje s dovolenou, odpočinkem a zábavou. Pro naše oči je to ale naopak období plné nástrah v podobě slunce, klimatizace i špinavé vody. Ze zdánlivě pohodového prázdninového dne si tak snadno můžeme odnést třeba zánět spojivek, rohovky, spálená víčka nebo dokonce i trvalé poškození sítnice s nevratným oslabením zraku.

Jednoznačně nejnebezpečnější je pro naše oči přímé sluneční záření. „Sluneční záření samozřejmě může zrak poškozovat, proto je velmi vhodné v létě používat ochranné sluneční brýle s UV filtrem. Poškození přichází hlavně při přímém dívání se do slunce bez ochranných pomůcek, kdy může dojít až k nevratnému poškození sítnice a tím oslabení zraku natrvalo. Typicky se toto stává při částečném zatmění slunce, kdy lidé hromadně pozorují slunce a používají špatná ochranná skla,“ varuje MUDr. Jakub Kopal, lékař očního oddělení Nemocnice Přerov s tím, že za kvalitní UV filtr se určitě vyplatí si připlatit. 

Velké riziko pro oči pak číhá i ve vodě, a to dokonce i v té, kterou považujeme za maximálně čistou. I chlor v bazénech totiž může oči podráždit. Vážnější zánět povrchu oka, spojivky a v horším případě i rohovky pak mohou způsobit naopak sinice z přírodních vod. Alergický zánět, který způsobují, se projevuje svěděním, pálením a zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí. Největším strašákem je pak prvok akantaméba, který se vyskytuje také v přírodních vodách a může být i příčinou hlubokého zánětu rohovky a těžké ztráty vidění se ztrátou oka v nejtěžších případech.

„Zvýšené riziko infekce a poškození povrchu oka je u nositelů kontaktních čoček,“ dodává MUDr. Kopal s tím, že při zasažení očí znečištěnou vodou je vhodné co nejdříve oči vypláchnout čistou vodou, použít dezinfekční oční kapky a navštívit očního lékaře. V případě nositelů kontaktních čoček je nutné čočky vyjmout a očistit je samostatně vhodným roztokem.

Dalším problémem pro oči pak může být i klimatizace, kterou dnes běžně používáme v autech, kancelářích a mnohdy i domácnostech. „Klimatizace vysušuje oči, v důsledku čehož mají lidé pocit dráždění a tělíska v oku. U těchto osob doporučuji aplikaci umělých slz jakožto zvlhčovadel, které tyto obtíže mírní či zcela odstraňují,“ radí MUDr. Jakub Kopal z přerovské nemocnice.

V neposlední řadě bychom pak na své oči měli dávat pozor při letních grilovacích oslavách a u táboráku. „Při manipulaci s otevřeným ohněm je zde vždy riziko poškození očích víček a rohovky například rozžhaveným uhlíkem. Naštěstí v praxi jsou ale tyto případy jen velmi ojedinělé. Častější je podráždění očí od kouře, které ale obvykle samo přechází v řádech minut až hodin,“ dodává MUDr. Kopal. 

Čtěte více:

Tisková zpráva
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Do konce prázdnin budou mít sloupy veřejného osvětlení označení. Budou sloužit pro orientaci záchranářům

pondělí, 26. června 2017, 11:33

Do konce prázdnin bude mít každý sloup veřejného osvětlení v Olomouci své unikátní číslo, které pomůže v orientaci...

Podle lékařů díky protikuřáckému zákonu klesne počet plicních onemocnění

pondělí, 12. června 2017, 13:30

Možnost ústupu závažných plicních chorob jako jsou rakovina plic, chronická obstrukční plicní nemoc, plicní fibrózy...

Nemocnice Prostějov má nový moderní přístroj na vyšetření zraku

pátek, 9. června 2017, 10:30

Novým moderním optickým biometrem se nyní může pochlubit oční oddělení Nemocnice Prostějov, která patří do skupiny...