Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Před krajským soudem dnes stanul muž, který odebíral Březinův líh. Hrozí mu až třináct let za mřížemi

 
pondělí, 15. července 2019, 20:30

Před olomouckým krajským soudem dnes stanul Marian Ryška obžalovaný z krácení daní v souvislosti s kauzou lihové mafie.

Ryška způsobil škodu za téměř 8,5 milionu korun

Podle obžaloby jde o jednoho z odběratelů nezdaněného lihu pocházejícího od zlínského podnikatele Radka Březiny. Žalobci spočítali, že Ryška prodejem nezdaněného alkoholu způsobil státu škodu bezmála 8,5 milionu korun, za což mu u soudu hrozí až třináctileté vězení. Hlavní líčení bude pokračovat v úterý, kdy ale soudce neplánuje vynést rozsudek.

Ryška dnes u soudu řekl, že se "absolutně necítí" být vinen. „Odmítám konstrukci, na které je celá obžaloba postavena," prohlásil Ryška, který tvrdí, že se stal obětí msty Radka Březiny. „Chce mě potrestat za to, že jsem si proti němu dovolil vypovídat," uvedl Ryška a poté už využil svého práva u soudu nevypovídat.

Ryškův případ je jednou z mnoha větví velké kauzy lihové mafie, které spojuje postava Radka Březiny. Soudy ho za daňový únik 5,6 miliardy korun poslaly na 13 let do vězení, potrestáno s ním bylo dalších pět lidí. Odběratele lihu začala policie odhalovat hlavně díky výpovědi Březinova bratra Tomáše, jenž získal status spolupracujícího a nejnižší trest 3,5 roku. Jako jediný je už na svobodě.

PSALI JSME: Před krajským soudem dnes stane muž, který údajně odebíral Březinův líh

Do Olomouce dnes byli předvoláni v roli svědků Radek i Tomáš Březina. Radek Březina u soudu řekl, že Ryška od něj nelegální líh nakupoval už na konci 90. let. Obchodní spolupráce podle Březiny pokračovala i v pozdější lihové aféře, za kterou byl zlínský podnikatel odsouzen.

Ryška od Březiny nakupoval líh několikrát ročně po dobu čtyř let

Radek Březina tvrdí, že Ryška od něj nelegální líh nakupoval v letech 2004 až 2008, a to několikrát ročně. Nákladním automobilem, který řídili Březinovi spolupracovníci, byly Raškovi do Opatovic na Přerovsku přivezeny pokaždé tři nebo čtyři tisícilitrové nádrže s nezdaněným lihem. Celkem podle Březiny šlo nejméně o 32.000 litrů nelegálního lihu. Nákladní auto s lihem bylo podle Březiny v Opatovicích zaparkováno před hospodou.

Posádka kvůli utajení schovala klíče v domluvné části nákladního vozidla a poodjela v osobním automobilu. Ryška poté s nákladním automobilem odjel, nádrže s lihem složil a před restauraci přivezl prázdné nádoby. „Ryška měl černé stáčírny na různých místech. Jednu dobu i doma," podotkl Březina.

Největší odběratelé nezdaněného lihu od Radka Březiny, kteří způsobili škodu na daních za stovky milionů korun, už jsou pravomocně odsouzeni. Naposledy vrchní soud v dubnu potvrdil 11 let vězení majiteli zkrachovalé likérky AB style Milanu Antoniazimu. Devítileté tresty si odpykávají Stanislav Pražan a jeho syn. Loni v červnu vrchní soud zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaným v kauze odběratelů a distributorů tohoto lihu, jež byli spjati s Likérkou Drak. Dostali tresty v rozmezí od 3,5 do 11,5 roku.
Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Odloženou peněženku zloděj sebral mladíkovi. Ten však lapku doběhl a...

pondělí, 15. července 2019, 19:30

Mladík z Bruntálska doplatil na svou neopatrnost, když v sobotu kolem půl třetí ráno seděl na lavičce v areálu nemocnice v...

Zloděj se vloupal do dodávky v ulici Profesora Fuky. Ukradl ruční a...

pondělí, 15. července 2019, 19:00

V noci na sobotu se neznámý zloděj vloupal do zaparkované dodávky Peugeot Boxer v ulici Profesora Fuky. Sedmatřicetiletému muži...

Dnes dopoledne zemřela starší žena po pádu z paneláku. Podle policie...

pondělí, 15. července 2019, 15:13

Dnes po desáté hodině dopolední došlo v Lidické ulici v Mohelnici k pádu šestasedmdesátileté ženy z pátého podlaží panelového...

Před krajským soudem dnes stane muž, který údajně odebíral Březinův...

pondělí, 15. července 2019, 07:30

Před olomouckým krajským soudem dnes stane Marian Ryška obžalovaný z krácení daní v souvislosti s kauzou lihové mafie. Podle...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.