pondělí 15. dubna 2024 Anastázie

Lihovou kauzu se škodou 6,7 mld Kč nařídil soud na prosinec

Údajní aktéři takzvané lihové mafie v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou stanou před olomouckým krajským soudem na začátku prosince. Soud případ, ve které sedm obžalovaných podle policie připravilo stát při obchodech s nelegálním lihem o rekordních 6,7 miliardy korun na daních, zároveň spojil s původní Březinovou obžalobou, ve které se od května před stejným soudem zodpovídá ze skrytých zásob lihu.

Soud tak vyhověl návrhu žalobce, řekl ČTK soudce Eduard Ondrášek. "Vyhověli jsme návrhu státního zástupce a spojili jsme původní i novou obžalobu dohromady. Nařídili jsme rovněž i hlavní líčení. Konat se bude ve dvou týdnech, a to od 8. do 12. prosince a poté od 5. do 9. ledna," uvedl Ondrášek.

Podle soudu je spojení tohoto případu s lihovou kauzou důvodné. Zhruba 40 procent spisu je podle Ondráška už obsahem původní obžaloby. Celý spis zahrnující oba případy čítá dohromady 18.000 stran. Spojení případů pro soud znamená, že část dokazování bude muset opakovat. "Budeme opakovat jen  to, co je nezbytně nutné ve vztahu k ostatním spoluobžalovaným, nebude to však opakování důkazů v celém rozsahu," doplnil soudce.

V prosinci tak stane před soudem po spojení obou kauz osm mužů. Sedm z nich je obžalováno z účasti na organizované zločinecké skupině a z krácení daní. Obžaloba je podána kromě Radka Březiny a jeho bratra Tomáše také na jednatele společnosti Morávia-Chem Radka Menšíka, správce nemovitostí Ivana Kováříka, Václava Davida, který se údajně podílel na navážení nelegálního lihu do ukrytých nádrží, skladníka Rostislava Hanulíka a Lubomíra Kaláče, který byl tehdy hlavním řidičem. Mužům hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců.

Podle obžaloby čistili technický líh a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, který prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Osmým mužem je Tomáš Pantlík, který je obžalován v původním případě skrytých zásob nezdaněného lihu, kterým se soud zabýval od května. V něm se zodpovídá společně s bratry Březinovými z tajných úložišť nelegálního lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen na půl miliardy korun. Soud budou doprovázet přísná bezpečnostní opatření. Tři z osmi mužů včetně údajného šéfa mafie Radka Březiny jsou ve vazbě. Kvůli počtu obžalovaných bude líčení přesunuto do jiné jednací síně.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.