Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ROZHOVOR: Ladakh - Na kole mezi nebem a zemí

 
úterý, 8. března 2016, 13:08

Cyklistické putování po Ladakhu, nejodlehlejší a nejpustější části Indie. Přejezd pětitisícových horských sedel, údolím divoké řeky Indus a Shyok. Přes vysokohorské pouště a dál kolem slaných jezer až na druhou stranu Himálají. Poznávání ladacké a tibetské kultury i prostých lidí, žijících takřka na konci světa. Jednoduše parádní jízda mezi nebem a zemí...

Vaše přednáška je jednou ze zajímavých akcí letošního Festivalu ProTibet? Těšíte se?
Těším se samozřejmě velmi, neboť návratem z cesty pro mě cesta samotná ještě nekončí. Formou vyprávění si dálky stále připomínám a ve vzpomínkách se vracím se ke zvláštním místům a událostem. Takže teprve sdílením těchto zážitků s posluchači, se cesta postupně uzavírá. A pak může samozřejmě začít další.

Na co konkrétně se můžeme v rámci přednášky Ladakh – Na kole mezi nebem a zemí těšit?
Věřím, že se mi při pěti návštěvách Ladakhu podařilo nastřádat něco zajímavých fotoúlovků či příběhů. Mám tu čest vracet se do této bohulibé země coby průvodce českých cyklistů. Uvidíme, jaké na našince putující Ladakhem čekají neuvěřitelné krásy, ale i nástrahy. Bude to takový cyklo vandr po tibetských klášterech a horách. Zkusíme si alespoň na chvilku tvrdý, ale svobodný život nomádů.

Jak probíhaly přípravy na výpravu po Ladakhu?
Vlastně nebylo třeba žádné speciální přípravy. Pro zdárnou „aklimatizaci“ je hlavně nezbytné přijet s otevřenou myslí a pak to jde samo. Zkuste se připravit třeba na řídký vzduch, naprosto odlišné životní tempo nebo absenci jakéhokoliv řádu a pravidel. Na podobné odlišnosti nejsou našinci poprvé nikdy dost připraveni.

Festival ProTibet pomáhá vzbudit v lidech zájem o tibetskou komunitu? Byl jste někdy osobně v Tibetu
V Tibetu jsem nikdy nebyl. Pouze v sousedním Ladakhu, zvaném též Malý Tibet. Tady jsem však měl tu čest setkat se s tibetskými uprchlíky a nahlédnout do jejich života ve vyhnanství. Mohli jsme zde také zažít atmosféru živoucích tibetských klášterů nebo se podivit odlišnému přístupu západního a místního zdravotnictví v tibetské nemocnici.

Výtěžek letošního ročníku poputuje k tibetským seniorům. Má smysl podle Vás podporovat seniory?
Určitě ano. Podpořit by samozřejmě potřebovali i mladí Tibeťané, ať už v Tibetu či ve vyhnanství, neboť jejich vyhlídky na slušnou práci nebo studium nejsou zrovna velké.

Připravujete další cyklistickou výpravu?
Samozřejmě ano. Po loňském vandru kyrgyzským Tian Shanem, chystám letos pokračování ve stejném duchu, tentokrát po horách Malého Kavkazu v Gruzii. A až se vrátím, tak už se už jistě usadím. Kdepak, to byl jen takový šprým na závěrJ.

Čtěte více:

Tisková zpráva

Kam dál?

Na Moravě to mám ráda, je tu bezvadné publikum, říká hvězda...

pondělí, 29. února 2016, 15:12

Petra Janů naposledy vystoupila v Olomouci na Omega Olomouckém plese, kde nadchla publikum svými osvědčenými hity. V našem...

ROZHOVOR: Na své bály můžete být pyšní, říká John McInerney, zpěvák...

sobota, 27. února 2016, 19:08

Na Olomouckém plese jste mohli potkat pana Beana se svým medvídkem, vyfotit se s Reyem Korantengem, který neúnavně rozdával...

ROZHOVOR: Režisérka Denisa Gumbírová filmem Gravitation připomíná, že...

pátek, 26. února 2016, 09:29

Třiadvacetiletá absolventka olomoucké žurnalistiky Denisa Gumbírová natočila skvělý film, který motivuje k plnění si životních...

ROZHOVOR: Hudbu beru stejně jako Bernstein – neškatulkuji, říká...

úterý, 9. února 2016, 16:27

V příštím měsíci se Vojta Dyk představí v novém nastudování Bernsteinovy slavné Mše. Dnes přijel do Olomouce na setkání s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Démon jménem „genderová ideologie“ v České republice

V návaznosti na článek o problematice zrušení genderových studií v Maďarsku a démonizaci genderu jakožto nepřítele tradičních hodnot se podíváme na situaci v České republice. Jak jsme na tom s genderem, tedy kulturně vzniklými rozdíly mezi muži a ženami u nás doma? Stáváme se tak moc obávanou “bezpohlavní” společností?

VIDEO: Ve Veletržním paláci se konala debata o SEFO. Řediteli Muzea umění bylo na konci debaty zabráněno vystoupit

V pondělí 18. března se konala ve Veletržním paláci v Praze odborná debata na téma Středoevropského fóra, projektu olomouckého Muzea umění. Ač se téma bezprostředně muzea týká, na debatu podle tiskového mluvčího Tomáše Kasala žádná pozvánka nedorazila, řediteli muzea navíc bylo v závěru debaty zabráněno vystoupit.

Zahráli si s Glenem Hansardem. Nyní brněnská kapela křtí novou desku, která rozhodně stojí za pozornost

Splnil se jim jejich životní i kariérní sen, když si je na své vystoupení pozval sám držitel Oscara Glen Hansard. Brněnská kapela The Shookies rozhodně stojí za pozornost. Zdobí je autentický projev zpěváka, unikátní zvuk i příjemný pocit z jejich hudby. Přesvědčit se o tom mohou lidé sami v Brně na Melodce, kde 21. března křtí novou desku Sooner or Later.