Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

ROZHOVOR: Projekt Dyzajn k sežrání přinese bylinné čaje s tváří Pavla Lišky

 
pátek, 25. listopadu 2016, 13:50

Olomoucký sociální podnik Přirozenou cestou rozjíždí projekt Dyzajn k sežrání. V měsíční lhůtě si dal za úkol vybrat na Startovači skoro půl milionu korun na zprovoznění výroby Čajů s tváří. V případě, že se jim to povede, tak budete moci v jejich Obchůdku U Zeleného věnce vídat čaje s Pavlem Liškou, Bárou Polákovou, Jindřichem Štreitem nebo Evou Kacanu. O projektu, kterému se věnují hlavně osoby s tělesným postižením, jsem se pobavila se zástupkyní firmy Přirozenou cestou Andreou Mácovou.

Andrea Mácová se k sociální firmě dostala přes Filipa, syna koordinátora sociálních projektů Stanislava Hyráka. Nyní je na mateřské dovolené, ale předtím dělala osobní asistentku tělesně postiženému Filipovi. Spadá pod ni propagace čajů, komunikace se zákazníky a dodavateli. Intenzivně se věnuje projektu Dyzajn k sežrání, kterým se do 7.12.2016 snaží vybrat na crowfundingové stránce Startovač peníze na rozjezd výroby bio čajů s přebalem fotografie slavné osobnosti. „Pracuji hlavně po večerech, kdy se manžel vrátí z práce a může hlídat. Někdy je toho více, někdy méně, ale stojí to za to,“ říká Mácová.

Sociální firma Přirozenou cestou sídlí ve Chválkovicích, kde má kanceláře a výdejnu e-shopu. Hlavně má ale také kamenný Obchůdek U Zeleného věnce na Dolním náměstí v Olomouci. Kromě prodeje koření, olejů a porcelánu tam najdete Čaje, pro dobrý pocit v srdci. Krabička čajů s fotografií jednoho ze čtyř měst republiky je určená pro dobročinnou sbírku Pro dobrý pocit. Charakteristickým znakem je samotné aktivní zapojení tělesně postižených osob do realizace a organizace sbírky. 

Vysvětlíte mi, co se vlastně skrývá pod Dyzajnem k sežrání?
Dyzajn k sežrání je projekt na Startovači, kde se snažíme vybrat peníze na rozjezd výroby speciální edice čajů, kterým říkáme Čaje s tváří. Snažíme se oslovit podporovatele a získat prostředky na rozjezd výroby. To zahrnuje hlavně vybavení pro tvorbu grafiky, uzpůsobení pracoviště, aby bylo bez bariér a zajištění financí na výrobu čajů. Peníze, které se, doufejme, vyberou, tak půjdou hlavně na technické vybavení a zajištění výroby čajů. Tímto rozšíříme pracovní nabídku pro osoby se zdravotním postižením.  

Vyrábíte si čaje sami?
Co se týče samotných čajů, tak na výrobě spolupracujeme s firmou Sonnentor, která je produkuje a my se podílíme na tvorbě grafiky, obsahu krabiček, kompletaci a dalších pracovních krocích. Tímto se do samotné výroby zapojují osoby se zdravotním postižením z naší sociální firmy Přirozenou cestou. Zaměstnáváme vozíčkáře a osoby pečující o osobu blízkou, kteří mají k životu úžasný přístup a nebojí se ze sebe udělat srandu. Filip, kterému jsem původně dělala asistentku ve škole, se stará o IT věci a www stránky, obchodní zástupkyní je paralympionička Eva Kacanu. Přímo v Obchůdku U Zeleného věnce pak pracuje Petra Kryštofová.

Říkáte jim Čaje s tváří, jaké se tam teda objeví?
Svoji fotografii nám slíbil fotograf Jindřich Štreit, herec Pavel Liška s partnerkou Bárou Polákovou, zpěvák skupiny Mňága a Žďorp Petr Fiala nebo zpěvák Ivo Viktorina. Objeví se také Eva Kacanu, která je také obchodním zástupcem a hlavně skvělá atletka a vrhačka koulí, Jiří Ježek, šestinásobný paralympijský vítěz v cyklistice. Nebude chybět ani zakladatelka Dobrého místa pro život Věra Novotná a cestovatel na motorce Václav Dvořák.

Jak jste se ke spolupráci s těmito osobnostmi vůbec dostali?
S paní Kacanu se známe už delší dobu, nejenom že s námi pracuje, ale komunita vozíčkářů v Olomouci je velmi propojená. A co se týká Pavla Lišky, tak jeho přítelkyně Bára Poláková natáčela přes léto v Olomouci film a pan Liška hlídal jejich malé dítě. Chodil po Olomouci a zavítal i k nám do obchůdku. Slovo dalo slovo a pan Hyrák k němu dorazil s celým štábem v neděli dopoledne a tak vzniklo skvělé video s panem Liškou, kterým propagujeme Dyzajn k sežrání. Fotograf Štreit chodí pravidelně nakupovat do obchůdku a také Petr Fiala z Mňágy a Žďorp.

Od kdy do kdy mohou lidé přispívat?
Samotný projekt na Startovači je od 7.11.2016  do 7.12. do té doby bychom rádi vybrali částku 480 tisíc. Je to buď a nebo. Děláme všechno pro to, abychom peníze získali. Když se požadovanou částku nepodaří vybrat celou, tak nedostaneme nic. Je poněkud vyšší, ale chtěli bychom mít vybavené základní věci na provoz. Příspěvky začínají na 190 korunách a přispívatel poté získá Čaj s tváří osobnosti. Poté pokračují přes tisícovku, deset tisíc a končí na padesáti tisících. Tak velká částka je už spíše určena pro firmy, které dostanou tři fotografie Jindřich Štreita a skoro tři stovky propagačních čajů dle výběru.

Je to první projekt sociálního podniku Přirozenou cestou?
Ano, je to první projekt tohoto druhu, ale vyzkoušeli jsme si pilotní verzi a vyrobili čaje měst Olomouc, Praha, Ostrava a Brno. Lidem se čaje líbí a chtěli bychom to teď díky projektu začít dělat naplno.

Mohou se zájemci o přispění někde dozvědět více?
Samozřejmě, máme svoje internetové stránky www.prirozenoucestou.cz a facebook. Projekt je také na Startovači, www.startovac.cz. Abychom náš program na Startovači podpořili ještě více, tak jsme se rozhodli uspořádat Víkend pro Dyzajn k sežrání. Už o tomto víkendu se u nás v Obchůdku U Zeleného věnce mohou návštěvníci dozvědět více o samotném projektu, podívat se na promo video nebo se jen napít skvělého bylinkového čaje. Budeme se na všechny návštěvníky těšit na Dolním náměstí 8 a samozřejmě nebude chybět ani bio vánoční punč. 

Napsal Petra Kornetová | Foto Přirozenou cestou

Kam dál?

ROZHOVOR: Skupina Slza vydala fotoknihu Slza obrazem. Kluci lákají na...

čtvrtek, 17. listopadu 2016, 10:21

Skupina Slza vznikla před dvěma lety a hned se proslavila písní Lhůta záruční. V minulém roce zvítězila v Českém slavíku Mattoni...

Každá sklenice oříšků nám projde rukama desetkrát, říkají Matěj...

středa, 16. listopadu 2016, 15:50

Matěj a Marek vyrábějí v Olomouci oříšková másla, která jsou podle nich skvělá jak pro sportovce, tak pro nemluvňata. Tuto...

ROZHOVOR: Studenti nejsou lhostejní a chtějí pomáhat, říkají...

pátek, 11. listopadu 2016, 15:50

Na Církevním gymnáziu Německého řádu probíhá v termínu od 14. do 18. listopadu Týden dobré vůle, do kterého se zapojují studenti...

ONLINE CHAT: Ptejte se E.ON rádce

středa, 9. listopadu 2016, 19:21

E.ON Rádce je online encyklopedie rad a tipů ze čtyř oblastí – energetické úspory, ekologie, alternativní doprava a nové...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • U Olomouce se stala vážná nehoda, mladík byl...

  • Výrobní firma M.L.S. Holice nabírá nové...

  • Muži ztrácejí zájem o sex, podle urologa se...

  • U centra Olomouce vzniká dvě stě bytů....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Historička: O společnosti vypovídá i to, jaké slaví svátky a jak

Ze vzniku Československa v roce 1918 se neradoval každý, později stát vydával instrukce, jak se má tento svátek slavit. Jak se 28. říjen slavil v minulosti a jak to bylo s dalšími svátky z první republiky, zkoumali historici z Masarykova ústavu a Archivu (MÚA) Akademie věd ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Svá zjištění sepsali v knize, která vyjde letos v srpnu. Bádání přiblížila v rozhovoru Dagmar Hájková z MÚA.

ANKETA: Orwellův zákon aneb rozvědka do každého domu. Přijde Velký bratr i k nám?

V roce 2017 se ve sněmovně projednávala kontroverzní novela zákona o Vojenském zpravodajství a souvisejících zákonů. Tato novela sice vzhledem k podzimním volbám a kauze s Čapím hnízdem spadla pod stůl, nicméně v programovém prohlášení současné vlády v demisi se s přijetím takového zákona počítá. Proč je ale návrh novely z roku 2017 tak kontroverzní a hrozí nadále jeho přijetí?

Drbní rodina se opět rozrostla. Slavíme narození hradecké sestřičky

Drbňáci, rok se s rokem sešel a já vám musím oznámit další radostnou zprávu. Za dobu, co existuji, jsem už napsala nespočet článků a rodina se mi rozrostla o několik sestřiček. A moje Drbní "famílie" se rozrůstá dál! Pozdravte se mnou Hradeckou Drbnu a popřejte jí zdraví, spoustu čtenářů a hodně článků!