Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Záchrana lidského života je jejich posláním. Olomoucký kraj ocenil záchranáře

 
úterý, 26. ledna 2016, 10:30

Slavnostním udělením medailí si hejtmanství připomenulo patnáct let spolupráce s krizovým řízením a integrovaným záchranným systémem.

„Mimořádné a krizové situace patří k životu. V minulých letech se nevyhnuly ani Olomouckému kraji. Jsem rád, že tu působí tak kvalitní dobrovolníci a profesionálové, díky kterým se nám pak mnohem snáze daří vypořádat s případnými následky,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Stříbrnou medaili převzal Jan Březina. Ten se jako první hejtman Olomouckého kraje zasloužil o podporu a spolupráci složek IZS. Za jeho působení byly nejvíce medializovány výhrůžky tzv. bombového vyděrače v roce 2003. O rok později koordinoval záchranné práce při krizové situaci v Litovli.

Stříbrnou medaili získal i Karel Kolářík – současný ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Podílel se na odstraňování následků mnoha mimořádných událostí. Například v roce 2004 po tornádu v Litovli nebo po povodních v letech 2006, 2009 a 2010.

Stříbrná medaile také Romanu Váňovi, pro kterého se záchrana lidského života stala posláním. Organizoval humanitární pomoc Ukrajině a přípravu první pomoci pro složky IZS. S jeho jménem je spojený i velký projekt Humanita.

Tělem i duší záchranář Michael Fischer. I on obdržel stříbrnou medaili. Byl u vzniku Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. Pomáhal nejen jako lékař, ale například při povodních v roce 1997 organizoval zdravotní pomoc v celém kraji.

Cennou medaili za záchranu lidského života převzal z rukou hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila Vojtěch Školudík, který 17. dubna 2014 zachránil při požáru domu ve Staměřicích osmiletého chlapce. Dítě, které bylo v bezvědomí, vynesl přímo z hořícího dětského pokoje. Sám se přitom zranil. Zorganizoval pak ještě evakuaci dalších osmi lidí, kteří v domě bydleli.

Medaile za zásluhy o bezpečnost pro Lumíra Šatrana. V letech 2008 až 2014 působil v Bezpečnostní radě Olomouckého kraje. Jeho tým se významnou měrou spolupodílel na bezproblémovém řešení metanolové kauzy v regionu.

Stejné ocenění získal i Milan Novák, někdejší velitel 75. Záchranné výcvikové základny v Olomouci. Od roku 2007 pracuje na oddělení krizového řízení Olomouckého kraje. Organizoval pomoc a spolupráci při řešení mnoha mimořádných a krizových situací.

Medaile za zásluhy o bezpečnost také Miroslavu Murčekovi. Jako velitel Vojenské policie v Olomouci spolupracuje se složkami IZS Olomouckého kraje při přípravě cvičení a odstraňování následků mimořádných a krizových situací.

Dlouhodobá aktivní a iniciativní spolupráce s Olomouckým krajem a dobrovolnými hasiči. Ocenění v této kategorii obdrželi: Roman Mácha, František Fojtek, Karel Ondruch a Antonín Červek. Ocenění převzali ještě Jan Weinberg a Aleš Koranda. Medaili získal také generálmajor ve výslužbě Josef Sedlák.

Hejtman Olomouckého kraje předal i dvě stuhy. První u příležitosti 25. výročí založení Vojenské policie Olomouc. Převzal ji její velitel Miroslav Murček. Druhou pak získala Letecká záchranná služba Olomouckého kraje také k 25. výročí svého založení. Převzal ji ředitel Petr Hubáček.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto kr-olomoucky.cz

Kam dál?

Neznámého muže přejel vlak, s mnohačetnými zraněními na místě zemřel

pondělí, 25. ledna 2016, 17:45

Mluvčí záchranné služby Olomouckého kraje dnes informoval o tragické nehodě na trati mezi Prostějovem a Bedihoštěm, kde srazil...

Sedmatřicetiletá žena vyskočila z okna, záchranáři už ji nemohli...

neděle, 24. ledna 2016, 20:44

Dnes vpodvečer vyjížděli záchranáři do obce Mladoňov na Šumpersku k ženě, která vyskočila z okna domu. Přes věškeré úsilí...

O víkendu dvakrát hořelo, hasiči vyjížděli k požáru kotelny a kůlny

neděle, 24. ledna 2016, 14:35

O víkendu museli hasiči v Olomouckém kraji vyjíždět dvakrát k rozsáhlým požárům – v sobotu k požáru kůlny v Petrově nad Desnou, v...

Opilý řidič prorazil svým autem bránu, porazil popelnice a zastavil...

čtvrtek, 21. ledna 2016, 16:23

Neslavně skončila jízda čtyřiačtyřicetiletého muže, který ve středu vpodvečer havaroval se svým Nissanem v Jindřichově. Nezvládl...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní obžalované v případu úmrtí 71 migrantů v chladicím voze před čtyřmi roky. Zpřísnil tak rozsudek prvoinstančního soudu, který čtveřici loni poslal do vězení na 25 let. Informují o tom tiskové agentury.