Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Záchrana lidského života je jejich posláním. Olomoucký kraj ocenil záchranáře

 
úterý, 26. ledna 2016, 10:30

Slavnostním udělením medailí si hejtmanství připomenulo patnáct let spolupráce s krizovým řízením a integrovaným záchranným systémem.

„Mimořádné a krizové situace patří k životu. V minulých letech se nevyhnuly ani Olomouckému kraji. Jsem rád, že tu působí tak kvalitní dobrovolníci a profesionálové, díky kterým se nám pak mnohem snáze daří vypořádat s případnými následky,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Stříbrnou medaili převzal Jan Březina. Ten se jako první hejtman Olomouckého kraje zasloužil o podporu a spolupráci složek IZS. Za jeho působení byly nejvíce medializovány výhrůžky tzv. bombového vyděrače v roce 2003. O rok později koordinoval záchranné práce při krizové situaci v Litovli.

Stříbrnou medaili získal i Karel Kolářík – současný ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Podílel se na odstraňování následků mnoha mimořádných událostí. Například v roce 2004 po tornádu v Litovli nebo po povodních v letech 2006, 2009 a 2010.

Stříbrná medaile také Romanu Váňovi, pro kterého se záchrana lidského života stala posláním. Organizoval humanitární pomoc Ukrajině a přípravu první pomoci pro složky IZS. S jeho jménem je spojený i velký projekt Humanita.

Tělem i duší záchranář Michael Fischer. I on obdržel stříbrnou medaili. Byl u vzniku Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. Pomáhal nejen jako lékař, ale například při povodních v roce 1997 organizoval zdravotní pomoc v celém kraji.

Cennou medaili za záchranu lidského života převzal z rukou hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila Vojtěch Školudík, který 17. dubna 2014 zachránil při požáru domu ve Staměřicích osmiletého chlapce. Dítě, které bylo v bezvědomí, vynesl přímo z hořícího dětského pokoje. Sám se přitom zranil. Zorganizoval pak ještě evakuaci dalších osmi lidí, kteří v domě bydleli.

Medaile za zásluhy o bezpečnost pro Lumíra Šatrana. V letech 2008 až 2014 působil v Bezpečnostní radě Olomouckého kraje. Jeho tým se významnou měrou spolupodílel na bezproblémovém řešení metanolové kauzy v regionu.

Stejné ocenění získal i Milan Novák, někdejší velitel 75. Záchranné výcvikové základny v Olomouci. Od roku 2007 pracuje na oddělení krizového řízení Olomouckého kraje. Organizoval pomoc a spolupráci při řešení mnoha mimořádných a krizových situací.

Medaile za zásluhy o bezpečnost také Miroslavu Murčekovi. Jako velitel Vojenské policie v Olomouci spolupracuje se složkami IZS Olomouckého kraje při přípravě cvičení a odstraňování následků mimořádných a krizových situací.

Dlouhodobá aktivní a iniciativní spolupráce s Olomouckým krajem a dobrovolnými hasiči. Ocenění v této kategorii obdrželi: Roman Mácha, František Fojtek, Karel Ondruch a Antonín Červek. Ocenění převzali ještě Jan Weinberg a Aleš Koranda. Medaili získal také generálmajor ve výslužbě Josef Sedlák.

Hejtman Olomouckého kraje předal i dvě stuhy. První u příležitosti 25. výročí založení Vojenské policie Olomouc. Převzal ji její velitel Miroslav Murček. Druhou pak získala Letecká záchranná služba Olomouckého kraje také k 25. výročí svého založení. Převzal ji ředitel Petr Hubáček.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto kr-olomoucky.cz

Kam dál?

Neznámého muže přejel vlak, s mnohačetnými zraněními na místě zemřel

pondělí, 25. ledna 2016, 17:45

Mluvčí záchranné služby Olomouckého kraje dnes informoval o tragické nehodě na trati mezi Prostějovem a Bedihoštěm, kde srazil...

Sedmatřicetiletá žena vyskočila z okna, záchranáři už ji nemohli...

neděle, 24. ledna 2016, 20:44

Dnes vpodvečer vyjížděli záchranáři do obce Mladoňov na Šumpersku k ženě, která vyskočila z okna domu. Přes věškeré úsilí...

O víkendu dvakrát hořelo, hasiči vyjížděli k požáru kotelny a kůlny

neděle, 24. ledna 2016, 14:35

O víkendu museli hasiči v Olomouckém kraji vyjíždět dvakrát k rozsáhlým požárům – v sobotu k požáru kůlny v Petrově nad Desnou, v...

Opilý řidič prorazil svým autem bránu, porazil popelnice a zastavil...

čtvrtek, 21. ledna 2016, 16:23

Neslavně skončila jízda čtyřiačtyřicetiletého muže, který ve středu vpodvečer havaroval se svým Nissanem v Jindřichově. Nezvládl...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se k 30. dubnu rozhodl rezignovat. Ve funkci ho nahradí poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 31 haléřů

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu nadále stoupaly. Benzin od minulé středy zdražil o 31 haléřů na 32,55 koruny za litr. Naftu tankují motoristé v průměru za 31,85 koruny za litr, o 15 haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Řidička trolejbusu v Budějcích řídila pod vlivem drog, za jízdy si měla lakovat i nehty

Policisté v Budějcích vyšetřují případ řidičky, která v pátek 12. dubna před polednem řídila trolejbus pod vlivem drog. Hlídka si na ženu počkala na konečné zastávce na sídlišti Máj, kde ji otestovali na alkohol a přítomnost drog. Zkouška na drogy byla pozitivní.