pondělí 6. února 2023 Vanda

Na sjezdovce v Jeseníkách zemřel lyžař, narazil do stromu

Šestačtyřicetiletý lyžař dnes dopoledne v plné rychlosti vylétl z trati na sjezdové dráze ve skiareálu Klobouk v Karlově, narazil do stromu a zraněním podlehl.

Ani bezpečnostní přilba mu při prudkém nárazu nepomohla a lyžař utrpěl velice vážná zranění. „Nás k zásahu vyzval náš dispečink, který dostal informaci z linky 155. Údajně muž po nehodě ještě komunikoval, ale zřejmě bezprostředně poté ztratil vědomí,“ uvedl Martin Chalupa, zasahující člen Horské služby Jeseníky. Dodal, že záchranáři se ke zraněnému dostali velice rychle, i když sníh na sjezdové dráze je zcela zledovatělý. Jakmile členové HS dorazili na místo nehody, zjistili, že muž je v bezvědomí a nevykazuje ani známky srdeční činnosti. Okolostojící lyžaři již započali s laickou resuscitací, takže záchranáři si muže převzali a pokračovali v ní dál.

„Mířil k nám také vrtulník Letecké záchranné služby a sanitní vůz zdravotnických záchranářů. Jakmile dojela sanitka, muže jsme ve vakuové matraci šetrně svezli pod sjezdovku a i během transportu pokračovali v resuscitaci,“ doplnil Martin Chalupa s tím, že sám odjel cca 1 kilometr pro posádku vrtulníku, který nemohl přistát přímo na Klobouku. Lékař LZS pak nechal lyžaře umístit do sanitky, kde ještě nějakou dobu probíhaly pokusy obnovit muži životní funkce. Nakonec však byl nucen konstatovat smrt.

„V této sezóně jde už o třetí úmrtí návštěvníka našich hor. Z toho ve dvou případech jde zřejmě o neopatrnost. Doporučuji proto všem sjezdovým lyžařům, snowboardistům, freeridistům i běžkařům, aby dodržovali Desatero FIS pro bezpečný pohyb v horách,“ důrazně varoval Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Desatero i aktuální informace o sněhové situaci v pohoří najdou lyžaři na webových stránkách Horské služby www.horskasluzba.cz.

Čtěte více:

 

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.