Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ROZHOVOR: Hudbu beru stejně jako Bernstein – neškatulkuji, říká Vojtěch Dyk

 
úterý, 9. února 2016, 16:27

V příštím měsíci se Vojta Dyk představí v novém nastudování Bernsteinovy slavné Mše. Dnes přijel do Olomouce na setkání s novináři a taky s výherci soutěže, kterou ve spolupráci s Rádio Haná pořádala i Olomoucká Drbna. A měli jsme možnost mu položit pár otázek.

Vojtěch Dyk měl možnost si už v Bernsteinově Mši zahrát. Před devatenácti lety ztvárnil postavu Chlapce. Nyní se ujal hlavní role Kněze. Představení, které čítá sto účinkujících a další stovku techniků projede celkem šest českých měst, počínaje 6.3. na Olomoucké Flóře. 

Leonard Bernstein byl žid, který psal v době studené války skladbu na motivy katolické mše. Při psaní si pokládal mnohé životní otázky, na které se snažil najít odpověď. Pokládal jste si sám nějaké otázky? Donutilo vás to přemýšlet o životě?
Dalo by se říct, že důvod, proč Mši dělám je pravděpodobně ten, že jsem si začal pokládat podobné otázky jako Bernstein v době, kdy to psal. Teď jsem k nim nějak dospěl. Není to tak, že bych na ně znal odpovědi, ale snažím se je najít v tom představení.

Bernstein se takto snažil vyjádřit svůj postoj k tehdejší společnosti. Myslíte, že se za tu dobu společnost nějak změnila nebo zůstala stejná?
To jsou takové obecnější věci, které se pořád budou nějakým způsobem opakovat. Bude to pravděpodobně v nějakých cyklech, stejně jako třeba móda. Já si myslím, že chystané představení je velmi aktuální, protože my se snažíme, aby to nebylo pouze o snaze přesvědčit člověka, aby věřil v katolického boha, to byl pravděpodobný cíl v roce 1971, kdy byla poprvé uvedena. Pro mě je tato verze Mše spíše za dobrou náladu a za naději. Aby si lidi věřili a věřili v to, že mohou dokázat něco víc, než si myslí, že dokáží.

Řídíte se podle toho?
Já tím momentálně žiju a vždycky si myslím, že dokážu něco víc, než ve skutečnosti nakonec dokážu. Ale ta touha to uskutečnit, ta víra, mi vlastně dává to, abych život prožil kvalitněji.

Ve skladbě se kombinuje jazz, rock a klasická hudba? Vyhovuje vám to?
Beru to úplně stejně jako Bernstein. Pro něj to všechno byla muzika. To je na tom to geniální. Nerozlišuju žánry, neškatulkuju hudbu. Spíše jí dělím na špatnou a dobrou, i když to se soudně nedá říct. Takže to spíše dělím na to, co se mi líbí a co ne. Bernstein poskládal Mši z takových kostiček, různých žánrů, které se mi všechny líbí. Proto jsem z toho nadšený a právě proto teď, když to zkoušíme, se tím zabývám více do hloubky. Pokaždé tam objevím místečka, které jsem předtím přehlédl.

Viděl jste představení mimo republiku?
Neviděl, ono se to skoro vůbec nedělá. Produkce je hodně finančně náročná. Jedině jsem viděl otřesné představení na záznamu od BBC Proms, což je nejhorší verze, která existuje. Ale třeba to samé lidé řeknou i o našem představení, když ho uvidí. Ale doufám, že ne. Ale to je jenom proto, že si věřím, že dokážu více věcí, než ve skutečnosti zvládnu.

Mše se skládá z latinských a anglických úseků, (představení se nebude překládat, proběhne v originále. Na plátně se ale budou promítat titulky) měl jste s tím problém?
S latinou jsem problém neměl, učil jsem se jí totiž na gymnáziu. Výslovnost vím, otázka je, jestli je to výslovnost italská nebo česká.

 

Snažil jste se text překládat a více mu porozumět?
Samozřejmě, to je jako když dostanu scénář. Taky se pídím po významu jednotlivých vět. Akorát tady je to složitější v tom, že to bylo latinsky a anglicky. Pro všechny účinkující jsme vypracovali překlad celého díla. Takže i každý účinkující bude vědět, o čem zpívá.

Představení se uskuteční ve „skromném“ ansámblu pouze 100 osob, máte možnost nebo vůbec čas je všechny poznat?
Zatím jsem všechny neviděl. Dohromady jsme ještě všichni nezkoušeli. Zatím zkouším hlavní část se street chorusem, což je šestnáct lidí, které už všechny jmény znám. Pak je tam chlapecký sbor, který ještě jmény úplně neznám. Většinu muzikantů budu znát a doufám, že se zbytkem se velmi rychle seznámím.

Kde probíhají vaše zkoušky?
Zkoušíme na Jatkách78, což je takový multikulturní prostor, hudební zkoušky proběhnou v Brně a scénické se vším všudy proběhnou tady v Olomouci. Výstaviště Flóra nám vyšla vstříct a za rozumnou cenu tam můžeme nechat týden postavenou scénu a zkoušet až do premiéry, která bude 6.3. 

 
 

Čtěte více:

Kam dál?

Dorota Dziková, mistryně v silovém trojboji: "Kdyby to bylo o půl...

pátek, 5. února 2016, 12:09

Drobná, ale houževnatá sedmadvacetiletá Dorota Dziková původem z Orlové se do Olomouce dostal před devíti lety. „Začala jsem...

Přeplul oceán na historické plachetnici, teď brázdí vody s Ololodí –...

pátek, 22. ledna 2016, 08:42

Před necelým rokem začal provozovat loď, která brázdí koryto řeky Moravy v Olomouci. Z Ololodi, jak se plavidlu říká, se za...

Olomouc mi přirostla k srdci, říká Jakub Železný

pátek, 8. ledna 2016, 09:57

Jakub Železný se už více než dvacet let pohybuje v oblasti českých médií. Během této doby se propracoval až na vedoucího...

Rozhovor: Kateřina Goode – Olomoučanka, která tančí v Hollywoodu a...

pátek, 25. prosince 2015, 18:32

Kateřina Goode pochází z Olomouce, ale dnes ji můžete vidět například tančit v Hollywoodských filmech nebo učit jógu na Havaji....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.