Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ŘSD dostalo pokutu za vykácení aleje u silnice bez souhlasu ochránců přírody

 
pátek, 23. srpna 2019, 21:00

Ředitelství silnic a dálnic dostalo od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 100 tisíc korun za to, že bez souhlasu orgánu ochrany přírody loni na jaře změnilo ráz krajiny podél silnice mezi obcemi Žulová a Vápenná na Jesenicku. ŘSD se přestupku dopustilo při kácení převážně lipových a jabloňových alejí podél této komunikace, řekla Jana Jandová z tiskového oddělení ČIŽP.

ŘSD sice podle inspekce mělo povolení pokácet zhruba sedm desítek stromů, ovšem nebyl mu vydán souhlas ke změně krajinného rázu, který následkem kácení nastal. „O tento souhlas ŘSD příslušný orgán ochrany přírody, tedy Městský úřad Jeseník, vůbec nepožádalo. Bez povolení tak změnilo krajinný ráz," uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Olomouc Radek Pallós. Kácení velkého počtu stromů podle něj způsobilo výraznou změnu charakteru lokality i výraznější narušení kulturní, historické a estetické dominanty v krajině.

Po kácení nezůstala v okolí silnice podle Pallóse žádná vzrostlá dřevina. „Pro legální realizaci záměru měly existovat povolení ke kácení i souhlas se změnou krajinného rázu současně. ŘSD disponovalo pouze jedním z těchto dokumentů, a porušilo tak zákon o ochraně přírody a krajiny," uvedl Pallós.

ŘSD bylo podle inspektorů v předchozích letech už několikrát upozorněno na to, že při rozsáhlejších káceních musí o souhlas se změnou krajinného rázu požádat. „ŘSD na to však dlouhodobě nereflektuje. Přitom problematika ochrany krajinného rázu není pro tento subjekt vzhledem k charakteru jeho činnosti neznámou problematikou," dodal ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP.

Nedovolenou změnu krajinného rázu v případě silnice mezi obcemi Žulová a Vápenná podle Jandové potvrdilo i ministerstvo životního prostředí, které posuzovalo odvolání ŘSD. „Po rozhodnutí MŽP činí pravomocná pokuta 100 tisíc korun," uvedla.

Napsal(a) ČTK | Foto ČIŽP

Kam dál?

Muž vyráběl na půdě pervitin. Na svědomí má více prohřešků a hrozí mu...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 08:30

Třicetiletý muž z Jesenicka v době od června do poloviny srpna vyráběl pervitin na půdě domu v Javorníku, a to nejméně ve třech...

Policie žádá o pomoc svědky dopravní nehody autobusu ve Zlatých Horách

čtvrtek, 22. srpna 2019, 08:00

Policisté jesenického dopravního inspektorátu se zabývají okolnostmi dopravní nehody, při níž došlo k poškození autobusu.

Mladík havaroval s autem, které nebylo jeho. Navíc nevlastní řidičák...

úterý, 20. srpna 2019, 09:00

Dvacetiletý mladík se dopustil trestného činu neoprávněné užívaní cizí věci, když si v sobotu večer bez vědomí majitele vypůjčil...

Sedm parkovacích automatů v Jeseníku čeká v příštím roce výměna

sobota, 17. srpna 2019, 19:30

Menší spotřebu energie a více způsobů platby, to budou hlavní přednosti nových parkovacích automatů v Jeseníku. Nahradí tak ty...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.