Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

AKTUÁLNĚ: Hasiči mají kvůli bouřce přes 150 výjezdů. Podívejte se na fotky a videa

 
pátek, 14. června 2019, 08:08

Až do dnešního rána čerpali hasiči vodu na řadě míst v obcích v Olomouckém kraji, kudy se ve čtvrtek prohnaly silné bouřky. Doprovázely je přívalové deště i kroupy. Nejvíce bylo zasaženo Šumpersko, Prostějovsko a nakonec Přerovsko. V Pavlovicích u Kojetína na Přerovsku a v Lesnici na Šumpersku se kvůli vydatným dešťům sesunuly svahy, v Lesnici museli být obyvatelé evakuováni. V Sudkově zaplavila voda místní kostel. Hasiči mají na kontě více jak 140 výjezdů, řekl dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Bouřky zasáhly Olomoucký kraj od 18:00 a postupně procházely téměř celým územím. Bouřky nejprve několikrát opětovně udeřily v okolí samotného Šumperka, Bludova, Dolních Studének, Temenice, Brníčka, Nového Malína, Kolšova či Hrabišína. Několik desítek hasičů zde bylo nasazeno téměř do půlnoci. „Přímo v Šumperku hasiči vypomohli v nemocnici s odčerpáním vody ze suterénních prostor transfuzní stanice. Na Jesenické ulici zajelo vozidlo s řidičem do hluboké vody," uvedl mluvčí hasičů.

V Lesnici voda uvolnila větší část svahu a hrozilo, že zasype nedaleký dům, obyvatelé byli evakuováni. „Hasiči provedli nutná bezpečnostní opatření, nicméně stav v ranních hodinách posoudí přizvaný statik. V Sudkově voda zaplavila místní kostel," doplnil mluvčí hasičů.

Poté se bouřky přemístily na Prostějovsko, kde hasiči převážně čerpali vodu ze sklepů, budovali provizorní hráze a dováželi pytle s pískem. Problémy se vyskytly i na železnici, hasiči odstraňovali stromy a odčerpávali zatopené podjezdy. Na kontě tam mají pět desítek výjezdů. Nejvíce práce měli v Němčicích nad Hanou a Tvorovicích, kde dolní část obce zaplavila voda a bahno z polí. „Hasiči zde prakticky do brzkých ranních hodin řešili odčerpávání vody, stavbu protipovodňových hrází s pytlů s pískem. V Němčicích nad Hanou zasedla také povodňová komise," dodal Hošák.

Zhruba dvě desítky výjezdů zaznamenali hasiči na Přerovsku a to nejvíce v Kojetíně a jeho okolí. Na některých místech zde valila na obydlí voda z polí, menší potoky se i zde velmi rychle rozvodnily a došlo k zatopení několika objektů. V Brodku u Přerova byl zatopen železniční podjezd. Celkem hasiči k 07:00 zaznamenali v Olomouckém kraji 144 událostí, počítají ale s tím, že dopoledne číslo ještě naroste.

Napsal(a) ČTK | Foto HZSOL

Kam dál?

Aktualizováno 14. června 2019, 9:30

AKTUALIZOVÁNO: Muž, který vyšplhal na Trojici, byl cizinec. Podle...

pátek, 14. června 2019, 07:55

V noci ze čtvrtka na pátek byl na Horním náměstí důvod k pozdvižení. Muž tam totiž kolem třetí hodiny ráno vyšplhal na Sloup...

AKTUÁLNĚ: Olomoucký kraj zasáhly silné bouřky. Hasiči hlásí 120...

čtvrtek, 13. června 2019, 21:32

Hasiči v Olomouckém kraji mají dnes vpodvečer kvůli silným bouřkám na kontě už šest desítek výjezdů. Převážná část je zaměstnává...

Muzeum umění otevře výstavu o biskupu Karlovi. Vybudoval třeba...

čtvrtek, 13. června 2019, 21:00

Muzeum umění v Olomouci otevře největší letošní výstavní projekt, který je zasvěcen osobnosti biskupa Karla z...

Žádná Praha, ale Olomouc! The New York Times radí turistům, proč...

čtvrtek, 13. června 2019, 19:43

Olomouc se objevila v žebříčku deníku The New York Times. Hanácká metropole figuruje mezi šesti evropskými městy, která stojí za...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Odbory a nemocnice: Stát dluží nemocnicím stovky milionů

Stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven dluží podle zdravotnických odborů, asociace nemocnic a dalších organizací nemocnicím za poskytnutou péči stovky milionů korun. Zástupci devíti organizací vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby problém s nedostatečným financováním nemocnic řešil. Už na konci června žádali, aby byly k narovnání situace využity rezervy z účtů zdravotních pojišťoven. O výzvě dnes informovali v tiskové zprávě. Premiér i ministerstvo zdravotnictví označili jejich vyjádření za poplašnou zprávu, do zdravotnictví jdou podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) v posledních letech rekordně vysoké částky.

Ústavní žalobu na Zemana projedná Senát ve středu odpoledne

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana projedná Senát zřejmě ve středu v podvečer. Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, která to oznámila na svém twitterovém účtu. Potvrdil to také senátor Václav Láska (Senátor 21), který žalobu připravil.

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.