Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hrad Šternberk připomene 750 let od první písemné zmínky. Na víkend se chystají prohlídky v historických kostýmech

 
čtvrtek, 19. září 2019, 22:00

Prohlídkami v historických kostýmech, středověkým ležením i žonglérskou show si připomene tuto sobotu hrad Šternberk 750 let od první písemné zmínky. Hradní slavnost v historickém duchu nabídne celodenní program, památku si budou moci návštěvníci prohlédnout i ve večerních hodinách, informoval zástupce památky Jan Gottwald. K výročí hrad otevřel v těchto dnech výstavu s názvem Páni na Šternberku, v pátek se chystá také křest knihy.

Hrad Šternberk založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. První písemný záznam o hradu je v listině z roku 1269. Dokument zároveň vymezoval hranice šternberského panství a kláštera Hradisko. Z obranného sídla byl hrad v 70. letech 14. století přestavěn a rozšířen, v 16. století se uskutečnila jeho renesanční rekonstrukce. Hrad vyžíval jako svou rezidenci biskup Albert II. ze Šternberka, mezi majitele patřil například rod Berků z Dubé a Lipé, Šternberkové či Lichtenštejnové.

Kostýmované prohlídky začnou v sobotu v 10:00. „Průvodci oblečení v dobových kostýmech seznámí návštěvníky s bohatou historií hradu Šternberk, chybět nebudou informace z oblasti módy, stolování a života pánů na Šternberku. Historické kostýmy si budou moci vyzkoušet i naši návštěvníci," uvedl Gottwald.

V areálu hradního parku najdou lidé středověké ležení šermířského spolku Non Sancti z Olomouce. „Součástí budou ukázky tradičních řemesel, které si návštěvníci budou moci nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet. Chybět samozřejmě nesmí šermířská vystoupení a souboje," doplnil zástupce hradu. Po setmění se na nádvoří uskuteční žonglérská a ohňová vystoupení cirkusu Levitare, večerní prohlídky hradu poté doplní hudební vystoupení souboru Chorus Mittitur v hradní kapli. Zástupci hradu doporučují kvůli omezené kapacitě rezervaci prohlídek.

První písemnou zmínku o hradu si památka připomíná také výstavou Páni na Šternberku, která mapuje všechny předchozí majitele hradu až do období Lichtenštejnů, kteří jsou na hradě představeni na samostatné výstavě. „Výstava je umístěna ve výstavních prostorách na dolním nádvoří. Poprvé byla přístupná v rámci Dnů evropského dědictví. Otevřena bude minimálně do konce sezony, k vidění bude zřejmě až do konce roku," doplnil Jan Gottwald. Tento pátek ve 13:00 se chystá také křest knihy Hrad Šternberk, která vznikla v edici Národního památkového ústavu.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Státní hrad Šternberk

Kam dál?

Soud zprostil muže z přípravy požáru haly textilu v Olomouci. Nebylo...

čtvrtek, 19. září 2019, 20:30

Olomoucký krajský soud dnes zprostil obžaloby dvojici mužů, která se zodpovídala z přípravy rozsáhlého požáru skladu textilu....

V Olomouci byla včera vykradena tři auta. U každého bylo rozbité okno

čtvrtek, 19. září 2019, 19:30

Během včerejšího dne byla v Olomouci vykradena hned tři auta. Kradlo se v ulicích Zeyerova, Dobrovského a Lipenská.

FOTO: Hospitalizovaní pacienti si v olomoucké nemocnici mohou vybrat...

čtvrtek, 19. září 2019, 19:00

Krůtí kapsa se špenátem, pečený pstruh sypaný mandlemi, či tofu na zelenině. Takový výběr obědového menu měli v úterý 17. září...

Lázeňská kuchyň z druhé strany: Podívejte se pod pokličku života...

čtvrtek, 19. září 2019, 16:30

V Lázních Slatinice můžete hýčkat nejen svoje tělo, ale i chuťové pohárky. O gurmánské zážitky se tady starají kuchaři ze dvou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.