Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Informace o ovzduší v Olomouci nabídne nová interaktivní mapa. Ukáže i přehled zdrojů znečištění

 
středa, 9. října 2019, 10:00

Aktuální i historické informace o kvalitě ovzduší v různých částech Olomouce nově nabízí lidem interaktivní mapa, kterou na svých internetových stránkách zprovoznil magistrát. Mapa obsahuje také údaje o tom, jaký podíl mají na celkovém znečištění ovzduší jednotlivé zdroje. To řekl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

„Občané města mají volný přístup k informacím na našich internetových stránkách. O problematiku ovzduší v Olomouci je velký zájem, ale to nejen v souvislosti s naším měření, ale lidé se zajímají i o projekty státu, jako jsou například dotace na kotle," uvedl Loyka.

Mapu najdete zde.

Na interaktivní mapě si lidé podle Loky můžou najít informaci o dlouhodobém stavu ovzduší v okolí. „Jsou to mapy, které zobrazují stav ovzduší v jednotlivých lokalitách. Občan se díky tomu může seznámit o komplexním stavu ovzduší včetně zdrojů znečištění v místě, kde žije," podotkl Loyka. Z mapy lze také vyčíst, jaký podíl na znečištění ovzduší mají průmyslové zdroje, lokální topeniště či automobilová doprava.

Ovzduší v Olomouci má podle Loyky dlouhodobě zhoršenou kvalitu. V zimním období jsou ve městě na několik dní vyhlašovány smogové situace. Značný vliv na to má doprava i lokální topeniště. „Můj názor je ten, že pokud nebudou realizovány klíčové (dopravní) stavby, jako je například východní tangenta, tak ten stav ve městě Olomouc se v krátkém čase výrazně nezlepší," upozornil Loyka.

Napsal(a) ČTK | Foto labgis.vsb.cz

Kam dál?

Olomouc chystá elektronickou encyklopedii o historii města

úterý, 8. října 2019, 22:00

Olomoucká radnice chce vytvořit nástroj pro snažší vyhledávání historických reálií pro laiky i odbornou veřejnost. V encyklopedii...

Průmyslovým podnikům v Olomouckém kraji vzrostly tržby. V pololetí...

úterý, 8. října 2019, 19:00

Průmyslovým podnikům v Olomouckém kraji v první polovině letošního roku vzrostly tržby meziročně o 1,1 procenta na 71,74 miliardy...

Univerzita Palackého rozšiřuje nabídku pro absolventy. Zahrnuje slevy...

úterý, 8. října 2019, 18:00

Pravidelné zasílání aktuálních informací z univerzitního života, možnost spojit se s někdejšími spolužáky i využít různých slev...

U Olomouce proběhne výsadba stromů. Každým vysazeným stromem pomůžete...

úterý, 8. října 2019, 17:00

O víkendu 12. a 13. října proběhne v lese v Březové u Litovle lesní benefice spojená s výsadbou stromů.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.