sobota 22. června 2024 Pavla

Oprava městské hradby, která odkryla staré kasematy, je u konce

Rekonstrukce části městského opevnění v olomoucké Pekární ulici je ve finále. Opravy zdi odkryly kasematy, které po dlouhé desítky let nikdo neviděl. Renovaci kulturní památky realizovalo město ve své režii. Náklady dosáhly 2,4 milionu korun.

Důvodem k opravám, které odstartovaly letos v březnu, byly statické poruchy ve zdivu. Hradební zeď byla v havarijním stavu mimo jiné i vinou kořenového systému vzrostlého stromu. Renovace se proto týkala jak části městského opevnění, tak podzemních kasematních prostor. „Při opravě a dobudovávání zbořených částí cihlových kleneb se postupovalo stejnými metodami jako před stovkami let,“ objasnil investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Součástí stavebních prací byla i demolice objektu bývalé prodejny vstupenek před areálem letního kina a odstranění terénního násypu. Opravy se dočkal také zděný plot mezi galerií Podkova a kurtinou. Zedníci jej částečně rozebrali a nahradili novým kovovým plotem.

Oprava se týkala nejmladší části opevnění v této části Olomouce, která pochází z let 1810 až 1820. Naopak nejstarší část fortifikace v tomto místě pochází už ze 13. století, jedná se o někdejší hranolovou věž, která dnes tvoří nároží podstatně mladší budovy Domu armády.

Renovace památky tak byla součástí širší snahy vrátit důstojnější podobu významnému areálu s bastiony pod hradním návrším. Podle investičního náměstka primátora Filipa Žáčka uvažuje nyní vedení města o tom, že by po opravě mohly být tyto zajímavé prostory alespoň příležitostně přístupné. „Prostory uvnitř kasemat jsou velmi působivé, byl bych rád, kdyby se je podařilo upravit, aby se sem mohla dostat i veřejnost alespoň při takových příležitostech jako jsou Dny evropského dědictví a podobně,“ zmínil náměstek primátora Žáček.

Čtěte více:

Tisková zpráva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.