Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hranice pořídily novou monitorovací stanici počasí za tři miliony korun

 
úterý, 18. prosince 2018, 20:30

Obyvatelé Hranic se snáze dozví informace o kvalitě ovzduší ve městě. Město Hranice totiž pořídilo novou monitorovací stanici na zjišťování kvality ovzduší, na kterou získalo dotaci z Operačního programu životní prostředí na obnovu systémů kvality ovzduší.

Výsledky měření jsou dostupné i na tomto webu a jsou také zahrnuty do sítě stanic Českého hydrometeorologického ústavu, na jejichž webových stránkách v národní monitorovací síti jsou k dispozici online data. 

Monitorovací stanice je umístěna v areálu ZŠ Šromotovo, veřejný informační panel pak na Třídě 1. máje na spojovacím „krčku“ ze základní školy Máje do jídelny. Umístění monitorovací stanice je zvoleno tak, aby bylo možné monitorovat celkovou imisní situaci v Hranicích, ne pouze jednotlivosti. Proto je naše stanice charakterizována jako pozaďová, městská v obytné části. Tyto typy stanic nemohou být umístěny v přímé konfrontaci s případným zdrojem znečištění, tedy například u silnice, nebo tam, kde je vysoký výskyt lokálních topenišť.

Existují i stanice, úzce zaměřené na dopravu, ty ale neposkytují celkový přehled, z výsledků by prakticky „vypadly“ například vlivy lokálních topenišť, což je v Hranicích velmi významný zdroj znečištění. A zachycené výsledky se pak se týkají zejména úzkého okruhu lidí v blízkosti umístění stanice.

Na informačním panelu jsou zobrazeny základní údaje o kvalitě ovzduší, zejména hodnoty polétavého prachu PM10 za uplynulých 24 hodin a zároveň i jeho denní imisní limit. Dozvíte se i hodnoty oxidu dusičitého  NO2 a jeho imisní limit a také stav ozónu. Na panelu budou také zobrazeny základní meteorologické údaje, například teplota, směr a síla větru, či vlhkost.

Kvalitu ovzduší sleduje město Hranice na svém území dlouhodobě. V roce 2012 město realizovalo projekt Čisté ovzduší pro Moravskou bránu, který umožňoval monitorování kvality ovzduší a zveřejňování výsledků na webu města.  Přístrojové vybavení se však již ocitlo na konci životnosti a neodpovídalo současným požadavkům na kvalitu dat. Proto zastupitelstvo města schválilo pořízení nové imisní monitorovací stanice s měřením meteorologických dat. Celkové náklady projektu jsou 3 miliony korun.  

Tisková zpráva | Foto Oficiální web města Hranic

Kam dál?

Přerov zavede pro obyvatele Mobilní rozhlas, lidé mohou dostávat...

úterý, 18. prosince 2018, 15:30

Přerovská radnice od února rozjede pro obyvatele města službu s názvem Mobilní rozhlas. Prostřednictvím SMS zpráv či e-mailu...

Lékárny budou otevřené i o vánočních svátcích a na Nový rok

úterý, 18. prosince 2018, 07:30

Také o vánočních svátcích zůstanou v kraji otevřeny některé lékárny, aby si lidé v případě potřeby mohli opatřit léky....

Při kontrole řidič nadýchal 3,41 promile alkoholu. Hrozí mu až rok za...

pondělí, 17. prosince 2018, 10:30

Před jedenáctou hodinou večer v sobotu kontrolovali strážníci Městské policie Hranice třiačtyřicetiletého řidiče. Ten řídil pod...

Světově uznávaný umělec Tibor Červeňák vystaví své obrazy v Galerii...

sobota, 15. prosince 2018, 20:00

Prostory hranické Galerie Synagoga ozdobí od poloviny ledna obrazy Tibora Červeňáka. Jednačtyřicetiletý rodák z Hranic žije a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.