Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kovářské fórum na Helfštýně letos odkáže na vznik tradice

 
pátek, 9. srpna 2019, 22:00

Na středověkém hradě Helfštýně na Přerovsku začne příští sobotu Kovářské fórum, které letos zaštítí umělecký kovář Jiří Jurda z Penčic u Přerova. Během týdenní akce bude před očima návštěvníků tvořit udírnu pro zázemí hradní restaurace. Letošní jubilejní ročník odkáže na vznik tradice. S odstupem 30 let totiž symbolicky naváže na první dílo, které tu vzniklo pod rukama jeho otce, Jiřího Jurdy staršího. Kovářské fórum je předzvěstí největšího evropského setkání mistrů černého řemesla na hradě s názvem Hefaiston.

Jednatřicátý ročník letošního Kovářského fóra bude zahájen v sobotu 17. srpna a potrvá týden. „První ročník před 30 lety zahajoval můj táta s architektem Ladislav Palkem. Další paralela je také v tom, že táta tam tehdy tvořil užitnou věc pro hrad, šlo o vývěsní štít k hradní restauraci s tepanou konvicí. Během nadcházejících let na fóru umělečtí kováři vytvářeli volnou plastiku, kterou poté věnovali hradu. Já navážu na užitnou věc pro hrad a budu tvořit udírnu, obě věci tak budou umístěny kousek od sebe," řekl dnes Jiří Jurda.

Letošní Hefaiston poslední srpnový víkend nabídne to nejlepší z produkce světových uměleckých kovářů, živou tvorbu, přednášky, soutěže a koncerty. Každoročně na něj zamíří na 500 účastníků z celého světa a kolem 10 tisíc návštěvníků. I letos bude setkání omezeno kvůli rozsáhlé rekonstrukci hradního paláce.

Hradní udírnu dekorují zdobené kovářské prvky. Nejpracnější části bude kovář vytvářet v hradní kovárně od neděle 18. srpna do pátku 23. srpna kromě pondělí před očima samotných návštěvníků. „Chystám se na fóru před lidmi vytvářet tepaný reliéf. Jde o jemnou zajímavou práci, tematicky bude spojen s udírnou. Reliéf by měl poté ozdobit samotnou udírnu jako připomínku Kovářského fóra," doplnil kovář. Dodal, že to pro něj bude premiéra, je zvyklý pracovat o samotě. „Na hradě je kování jiné než doma v dílně, má to svou atmosféru," dodal Jurda.

Výsledná podoba bude představena při zahájení Hefaistonu, který na Kovářské fórum plynule naváže. V minulých ročnících fóra své umění předvedli umělečtí kováři z USA, Izraele, Belgie či Slovenska. Loni zde během fóra vytvářel obří plastiku kovaného vějíře tým pod vedením italského mistra Roberta Magniho.

Napsal(a) ČTK | Foto helfstyn.cz

Kam dál?

Dva chlapci lovili věci z řeky magnetem na provázku. Vylovili granát

pátek, 9. srpna 2019, 20:30

Dva chlapci trávili včera odpoledne volné chvíle lovením věcí z řeky pomocí magnetu na provázku, který spouštěli z mostu přes...

Všímavý svědek odhalil zloděje kola. Recidivista byl včas zadržen

pátek, 9. srpna 2019, 15:30

Na základě telefonického oznámení o pravděpodobné krádeži kola vyjela včera ráno policejní hlídka na vlakové nádraží v Hranicích.

V Lověšicích proběhne oprava chodníků a silnice. Rekonstrukce vyjde...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 22:00

Ještě letos se v Lověšicích začne s opravou silnice, přilehlých sjezdů k domům, chodníků a kontejnerových stání v ulici U Parku,...

Z Laguny byly odebrány vzorky. Odborníci nedoporučují lidem, aby se v...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 18:00

Už podruhé v průběhu letošního léta zkoumali odborníci ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě kvalitu vody v přerovské Laguně.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.