pondělí 15. dubna 2024 Anastázie

Záplavy v Brodku u Přerova stále nemají viníka. Vyšetřování potrvá ještě měsíce

Na několik měsíců se ještě protáhne vyšetřování okolností říjnových záplav v Brodku u Přerova. Voda z Olešnice tam tehdy zaplavila několik ulic a zasáhla na 70 nemovitostí. Policisté věc vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení, dosud nebyl nikdo obviněn, řekla mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová. Podle starosty obce Romana Zbožínka (Občané pro Brodek) nesou následky povodní v obci stále stopy, řada obyvatel nemá své domy dosud vysušeny.

Podle policejní mluvčí bude vyšetřování okolností záplav časově velmi náročné, kriminalisté odhadují, že se doberou k nějakému závěru minimálně až za půl roku. „A to z toho důvodu, že je zde velké množství poškozených, vypracovávají se také znalecké posudky z několika oborů," řekla policejní mluvčí.

Zbožínek dnes škody neupřesnil, podle něj se stále doplňují. „Škody byly jednak na majetku, které řešily pojišťovny, náklady vznikly i kvůli odstraňování následků, jako byl vývoz odpadů ze zasažených domácností či zajišťování vysoušečů. Ty budou v řízení poté uplatňovány," řekl starosta.

VIDEO: Povodně zasáhly nejvíce Přerovsko. Policisté prověřují zatopení části Brodku

Tento týden v Olomouckém kraji vydatně pršelo, což se také projevilo zvýšenými hladiny řek, které páchaly škody. Nejhorší situace byla v Brodku u Přerova. Voda se vylila ze břehů Olešnice a zaplavila dokonce část obce. Tuhle událost dokonce...

Voda z Olešnice zatopila domy v Brodku loni v polovině října. Starosta městyse, ve kterém žije přes 1900 lidí, tehdy uvedl, že zasáhla 70 nemovitostí. Řada obyvatel v obci se s následky povodní stále potýká. „Jestli budou mít lidé objekty v pořádku, tak se o tom dá mluvit až na podzim tohoto roku. Až po létě, kdy je budou moci pořádně vysušit," podotkl starosta.

Policisté vzápětí po záplavách začali prověřovat, zda někdo nezanedbal povinnosti vyplývající z provozního řádu stavidla na jezu u mlýna Kaláb na říčce Olešnici. Při vydatných deštích ve středu 14. října večer zůstalo stavidlo uzavřené. „V roce 1997, kdy tady byla stoletá voda, byl Brodek v podstatě nedotčen. To, co se stalo, byla nedbalostní záležitost, která se odehrála na stavidle na katastru sousední obce Kokory. Nedbalostní záležitost nějakého jednotlivce způsobila tuto katastrofu. To vše bude předmětem jednání soudu," dodal starosta.

Lidé z Brodku u Přerova pokračují v úklidu po záplavách. Policie pokračuje ve vyšetřování

Lidé z Brodku u Přerova pokračovali i dnes v úklidu následků nedávných záplav. Část městyse na Přerovsku zaplavila ve středu večer voda z říčky Olešnice, dostala se do desítek domů. Zasažených zůstává 70 nemovitostí, řekl starosta Roman Zbožínek...

Olešnice, která pramení v Oderských vrších nedaleko pramene Odry, při říjnových záplavách pohrozila i v dalších obcích na Přerovsku, z koryta se tehdy vylila například v přerovské části Penčice, v pohotovosti kvůli ní byli i hasiči v nedalekých Žeravicích, do obytných částí se ale nedostala.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto HZS Olomouckého kraje

Štítky ČR, kriminalita, záplavy, Přerovsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.