Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krajští hasiči zaznamenali více zásahů než loni. Vyrážejí k požárům, následkům bouří i technickým závadám

 
čtvrtek, 15. srpna 2019, 22:00

Hasiči v Olomouckém kraji zaznamenali za uplynulé pololetí v meziročním srovnání zhruba o 500 výjezdů více. Přibyly především zásahy kvůli technické pomoci v souvislosti s počasím, přibylo i požárů. Těch hasiči v kraji do konce června hasili téměř 500, pět lidí při nich zemřelo. Nejčastější příčinou požárů v kraji je nedbalost, následuje ji pak úmyslné zapálení a technické závady, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Za první pololetí zaznamenali hasiči v Olomouckém kraji 3561 událostí. „Počet zásahů na našem území narůstá. Oproti stejnému období vloni se počet událostí zvýšil téměř o 500. Nejvíce vzrostl počet zásahů u technických havárií, které vznikají především v souvislosti s přírodními vlivy, jako jsou vichřice, silné bouřky, sněhové kalamity nebo větrné poryvy. Tento typ událostí zaměstnal naše hasiče téměř 2200krát a podařilo se při nich zachránit 473 osob," uvedla mluvčí hasičů.

Za prvních šest měsíců vyjížděly jednotky také ke 496 požárům, loni jich bylo 464. Celková škoda se vyšplhala na 95 milionů korun. „Požár s největší škodou stanovenou na 24 milionů korun jsme zaznamenali v polovině března, kdy hořel cyklohexan v laboratoři na výrobu léčiv v budově UP Olomouc," uvedla mluvčí. Hasiči evidují 16 požárů se škodou minimálně jeden milion korun.

Bezmála šestsetkrát vyjížděli hasiči k dopravním nehodám, při nichž pomohli pěti stovkám lidí. Řešili také 150 případů úniku nebezpečných chemických látek. Zejména šlo o úniky plynů, ropných látek a jiných kapalin. Oproti stejnému období roku 2018 klesl počet planých poplachů. Letos jich hasiči zaznamenali o sedm méně, celkově 171, uvedla Balážová.

Nejvíce událostí řešili hasiči v okresech Olomouc a Šumperk, nejméně na Jesenicku. Na Šumpersku ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 nejvíce vzrostl počet zásahů, a to o 223. Mezi nejvýznamnější události patřila například únorová záchrana 39 lidí ze sedačkové lanovky v Bělé pod Pradědem, červnový požár haly se zaparkovanými veterány v Hrdibořicích na Prostějovsku se škodou 8,5 milionu korun či pomoc při červnové nehodě autobusu převážejícího děti, který na dálnici u Litovle narazil do stojícího kamionu. Vyčerpávající byl pro hasiče také březen, kdy kvůli silnému větru vyjížděli do terénu za osm dní téměř šestsetkrát.

Napsal(a) ČTK | Foto HZSOL

Kam dál?

V Plumlovské přehradě jsou sinice. Voda na Poděbradech zůstává čistá

čtvrtek, 15. srpna 2019, 21:00

Kvalita vody v Plumlovské přehradě se v polovině srpna zhoršila. Může za to lehce zvýšený počet sinic. Hygienici doporučují proto...

Škoda, která vznikla při rozsáhlém požáru bytu, byla navýšena na dva...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 19:30

Škoda při úterním požáru bytu v panelovém domě v Přerově se zdvojnásobila na dva miliony korun. Příčina se stále vyšetřuje, řekl...

Olomoucká Drbna rozšiřuje redakci. Hledá redaktory a redaktorky

čtvrtek, 15. srpna 2019, 16:30

Olomoucká Drbna je silným regionálním online zpravodajským portálem, který měsíčně zaznamená přes půl milionu návštěv. Články na...

Opilí fanoušci po hokeji napadli strážníka, demolovali značky a...

středa, 14. srpna 2019, 12:00

Demolování značek, shazování popelnic a nakonec i napadení strážníka provázelo cestu asi desetičlenné skupiny fanoušků, kteří se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.