pátek 29. března 2024 Taťána

Projekt Na kole jen s přilbou již šestým rokem pomáhá chránit zdraví cykloturistů

Společný projekt Týmu silniční bezpečnosti a Horské služby „Na kole jen s přilbou“ se setkává se stále větším zájmem cyklistické veřejnosti. Letos se proto uskuteční jeho šestý ročník, nad kterým převzal záštitu také Ing. Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje. Během nadcházejícího víkendu se můžete dozvědět řadu cenných informací ze světa cyklistiky v Koutech nad Desnou v Jeseníkách.

Stále více návštěvníků hor a dalších turisticky zajímavých lokalit usedá za řídítka bicyklů. Přece jen na kole se toho dá stihnout více. Sama jízda pak bývá příjemnou relaxací nejen pro dospělé, ale i dětské jezdce. Víkend strávený kocháním se malebnými přírodními scenériemi a poznáváním turisticky zajímavých míst ze sedla jízdního kola tak může být ojedinělým zážitkem pro všechny, kdo se nebojí usednout do sedla a šlápnout do pedálů. Jízda na bicyklu může být nejen příjemná, ale také bezpečná.

Aby tomu tak skutečně bylo, měl by každý usedat na kolo, o jehož řádném technickém stavu je skálopevně přesvědčen. Je to opravdu důležité. Cyklisté totiž rychlostí jízdy nejednou zdatně sekundují svým motorizovaným kolegům. Na rozdíl od nich však nejsou chráněni karosérií či alespoň kvalitním motocyklistickým oblekem. Případné pády či kolize pak bývají nepříjemným bezprostředním zážitkem. „Zhruba třetina cyklistů havaruje v rychlostech 15-24 km/h, další přibližně čtvrtina v rychlostech 25-34 kilometrů v hodině. Je třeba počítat s tím, že případné pády či nehody se zpravidla bez zranění neobejdou,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Ostatně i statistiky Policie ČR dokládají, že špatný technický stav jízdního kola se může podepsat na vzniku nepříjemné nehody. V letech 2012-2015 bylo vyšetřováno 39 nehod, při nichž pět cyklistů utrpělo těžká a 32 lehká zranění.

A pokud by přece jen došlo k nějaké nepříjemné události, je třeba předem udělat vše pro to, aby její následky byly co nejmenší. Především je třeba chránit hlavu a krk. Pokud totiž dojde k těžkému či dokonce smrtelnému zranění cyklisty, je ve třech čtvrtinách případů zasažena právě hlava. Cyklistická přilba však ve dvou třetinách případů následky případné kolize zmírní či jim úplně zabrání. Jen je třeba pořídit si přilbu skutečně kvalitní a druhou podmínkou pak je mít ji po celou dobu jízdy řádně připevněnou. 

V roce 2015 zemřelo na českých silnicích 68 cyklistů, dalších 394 při nehodě utrpělo těžké zranění. Pády a kolize se však cyklistům nevyhýbají ani při jízdě mimo pozemní komunikace. V loňském roce zasahovala Horská služba bezmála 700x pří vážných úrazech cyklistů a koloběžkářů. „Někteří koloběžkáři neustále podceňují rizika, kterým se nejednou lehkomyslně vystavují. Horská služba pak byla loni nucena zasahovat ve 108 případech, kdy se takový jezdec nepříjemně zranil,“ upozorňuje Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR.    

Letos již pošesté se budou moci návštěvníci našich hor setkávat s cyklohlídkami, jež jsou připraveny informovat projíždějící cyklisty o tom, co udělat pro to, aby byla jejich vyjížďka bezpečná. „K závažným úrazům cyklistů dochází nejen v silničním provozu, ale i při cykloturistice na horských stezkách. Získat teoretické informace, jak jim předcházet, není dnes až tak složité. Ovšem možnost seznámit se s příslušnými zásadami prakticky, přímo v terénu, to považuji za skutečně účinnou prevenci vzniku vážných zranění cyklistů“, dodává Roman Budský 

Kde a kdy se budete moci během letošní sezóny s cyklohlídkami setkat a řadu dalších užitečných informací ze světa cykloturistiky najdete na webovém portálu www.nakolejensprilbou.cz. Během nadcházejícího víkendu se s vámi rádi setkáme na našem stanovišti v Koutech nad Desnou v Jeseníkách.

Čtěte více:

Tisková zpráva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.