Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Cyklisté se vrací do provozu. Policie radí, jak je s výbavou a připomíná kontroly

 
čtvrtek, 11. dubna 2019, 18:00

Teplé počasí přilákalo na silnice více cyklistů. Policie radí, jak je to s povinnou a doporučenou letní výbavou a připomíná, že chystá namátkové i cílené kontroly zaměřené na cyklisty.

Výbava kol se dělí na povinnou a doporučenou

Do povinné výbavy patří dvě funkční na sobě nezávislé brzdy, dále odrazky vpředu bílá a vzadu červená, oranžové odrazky na pedálech a ve špicích kol. Za snížené viditelnosti musí být kolo osvětleno vpředu bílým světlem, které osvětluje vozovku a vzadu červeným světlem. Cyklista mladší 18 let musí za jízdy použít ochrannou přilbu. Dítě mladší 10 let smí na silnici jezdit pouze pod dohledem osoby starší 15 let.

Cyklista je řidič

Cyklisté jsou řidiči nemotorových vozidel, a proto nesmí řídit kolo po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky. Opilý cyklista navíc riskuje zavinění dopravní nehody, která může vést až k fatálním následkům. „Již v letošním roce jsme za první tři měsíce šetřili čtyři dopravní nehody opilých cyklistů. Pokud policisté při kontrole cyklisty zjistí, že řídí pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, oznámí přestupek k projednání příslušnému správnímu orgánu. V tomto případě hrozí pokuta od 2 500 korun do 20 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Souhrn nehod

„V roce 2018 cyklisté zavinili 260 dopravních nehod, z toho 74 pod vlivem alkoholu. Šest cyklistů při nehodách zemřelo. Za první čtvrtletí 2019 cyklisté zapříčinili 20 dopravních nehod, při kterých byly 3 osoby těžce zraněny," spočítal mluvčí.

Nejčastější přestupky

Cyklisté se nejčastěji dopouští přestupků jízdy na neosvětlených jízdních kolech za snížené viditelnosti, dále jízdy pod vlivem alkoholu, jízdy po chodníku nebo jízdy po silnici, která je souběžná s cyklostezkou. Je-li zřízen jízdní pruh nebo stezka pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.

Za kolo se pokládá i koloběžka

Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka. To znamená, že osoba na koloběžce musí dodržovat stejné dopravní předpisy jako cyklista. „Upozorňujeme cyklisty, že budeme provádět namátkové i cílené dopravní kontroly," dodává mluvčí.

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 

Kam dál?

Řidič na Černé cestě srazil cyklistku. Ta mu řekla, že je v pořádku,...

čtvrtek, 11. dubna 2019, 10:14

Policisté žádají veřejnost o pomoc při objasnění dopravní nehody, která se stala v sobotu 6. dubna 2019 kolem půl třetí na...

Na křižovatce havaroval náklaďák vezoucí železný šrot. Ten se vysypal...

čtvrtek, 11. dubna 2019, 09:00

Na okružní křižovatce ulic Dolní a Kralické v Prostějově došlo v úterý před pátou hodinou odpoledne k havárii náklaďáku...

Zraněním motorkáře skončila nehoda, ke které došlo kvůli předjíždění

čtvrtek, 11. dubna 2019, 07:30

V úterý kolem sedmé hodiny ráno se na silnici ve směru z Chomoutova do Štěpánova stala dopravní nehoda.

Senior se posilnil alkoholem a nezvládl jízdu na kole. Upadl na...

středa, 10. dubna 2019, 10:00

Včera pár minut po poledni se v obci Drahotuše stala dopravní nehoda. Pětasedmdesátiletý cyklista se zranil.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.