Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Cyklisté se vrací do provozu. Policie radí, jak je s výbavou a připomíná kontroly

 
čtvrtek, 11. dubna 2019, 18:00

Teplé počasí přilákalo na silnice více cyklistů. Policie radí, jak je to s povinnou a doporučenou letní výbavou a připomíná, že chystá namátkové i cílené kontroly zaměřené na cyklisty.

Výbava kol se dělí na povinnou a doporučenou

Do povinné výbavy patří dvě funkční na sobě nezávislé brzdy, dále odrazky vpředu bílá a vzadu červená, oranžové odrazky na pedálech a ve špicích kol. Za snížené viditelnosti musí být kolo osvětleno vpředu bílým světlem, které osvětluje vozovku a vzadu červeným světlem. Cyklista mladší 18 let musí za jízdy použít ochrannou přilbu. Dítě mladší 10 let smí na silnici jezdit pouze pod dohledem osoby starší 15 let.

Cyklista je řidič

Cyklisté jsou řidiči nemotorových vozidel, a proto nesmí řídit kolo po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky. Opilý cyklista navíc riskuje zavinění dopravní nehody, která může vést až k fatálním následkům. „Již v letošním roce jsme za první tři měsíce šetřili čtyři dopravní nehody opilých cyklistů. Pokud policisté při kontrole cyklisty zjistí, že řídí pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, oznámí přestupek k projednání příslušnému správnímu orgánu. V tomto případě hrozí pokuta od 2 500 korun do 20 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Souhrn nehod

„V roce 2018 cyklisté zavinili 260 dopravních nehod, z toho 74 pod vlivem alkoholu. Šest cyklistů při nehodách zemřelo. Za první čtvrtletí 2019 cyklisté zapříčinili 20 dopravních nehod, při kterých byly 3 osoby těžce zraněny," spočítal mluvčí.

Nejčastější přestupky

Cyklisté se nejčastěji dopouští přestupků jízdy na neosvětlených jízdních kolech za snížené viditelnosti, dále jízdy pod vlivem alkoholu, jízdy po chodníku nebo jízdy po silnici, která je souběžná s cyklostezkou. Je-li zřízen jízdní pruh nebo stezka pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.

Za kolo se pokládá i koloběžka

Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka. To znamená, že osoba na koloběžce musí dodržovat stejné dopravní předpisy jako cyklista. „Upozorňujeme cyklisty, že budeme provádět namátkové i cílené dopravní kontroly," dodává mluvčí.

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 

Kam dál?

Řidič na Černé cestě srazil cyklistku. Ta mu řekla, že je v pořádku,...

čtvrtek, 11. dubna 2019, 10:14

Policisté žádají veřejnost o pomoc při objasnění dopravní nehody, která se stala v sobotu 6. dubna 2019 kolem půl třetí na...

Na křižovatce havaroval náklaďák vezoucí železný šrot. Ten se vysypal...

čtvrtek, 11. dubna 2019, 09:00

Na okružní křižovatce ulic Dolní a Kralické v Prostějově došlo v úterý před pátou hodinou odpoledne k havárii náklaďáku...

Zraněním motorkáře skončila nehoda, ke které došlo kvůli předjíždění

čtvrtek, 11. dubna 2019, 07:30

V úterý kolem sedmé hodiny ráno se na silnici ve směru z Chomoutova do Štěpánova stala dopravní nehoda.

Senior se posilnil alkoholem a nezvládl jízdu na kole. Upadl na...

středa, 10. dubna 2019, 10:00

Včera pár minut po poledni se v obci Drahotuše stala dopravní nehoda. Pětasedmdesátiletý cyklista se zranil.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na něm. Patologických hráčů je pak bezmála 60 tisíc. Sázení a hraní nemá pod kontrolou asi 13 tisíc mladých do 18 let. Vyplývá to z výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok, s níž by se měla v pondělí seznámit vláda. V posledních letech počty klesly. Češi loni za hazard utratili 249,5 miliardy korun, prohráli 31,3 miliardy.