Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dopravní systém Olomouckého kraje využilo v loňském roce více cestujících

 
pondělí, 22. dubna 2019, 18:00

Integrovaný dopravní systém Olomouckém kraje (IDSOK) loni evidoval v linkových autobusech, vlacích a vozidlech MHD 266 458 078 cestujících, kterých bylo navzdory problémům s novými jízdními řády meziročně o sedm milionů více. V závěru roku 2018 totiž počet cestujících v kraji výrazně vzrostl díky nově zavedeným celostátním slevám na jízdné pro důchodce a studenty. Informaci jsme získali z výroční zprávy Koordinátora integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK).

V prvním čtvrtletí loňského roku počet cestujících v IDSOK nejprve klesl. Podle vedení krajského koordinátora dopravy to zřejmě souviselo s problémy při zavádění nových jízdních řádů linkových autobusů, které vzbudily kritiku cestujících i zástupců samospráv. Například loni v únoru IDSOK evidoval 17 867 233 cestujících, zatímco ve stejném období roku 2017 jich bylo 19 209 103.

Jízdní řády byly poté postupně upraveny. „Od dubna, kdy se situace v zásadě stabilizovala, počet cestujících rostl. Zásadnější nárůst cestujících v IDSOK v porovnání s rokem 2017 byl v důsledku zavedení celostátních slev pro vybrané skupiny cestujících zaznamenán v posledním čtvrtletí roku 2018," stojí ve výroční zprávě. Loni v prosinci služeb IDSOK využilo 25 053 987 cestujících, kterých bylo v meziročním srovnání o 3 768 851 více.

Více než 83 procent cestujících loni v IDSOK využívalo dopravní prostředky městské hromadné dopravy, devět procent veřejnou linkovou dopravu a zbývajících osm procent železniční dopravu. Počet kilometrů, které v rámci IDSOK ujedou linkové autobusy, vlaky a vozidla MHD, každoročně roste. „Za posledních šest let byl rozsah navýšen o více než třetinu až na celkových 36 520 041 kilometrů ujetých v roce 2018," uvedlo vedení KIDSOK.

Výnosy z jízdného IDSOK loni činily 423,36 milionu korun, přičemž jedenapadesátiprocentní podíl na nich měla veřejná linková doprava. Kompenzace slev pro důchodce a studenty ze státního rozpočtu za poslední čtyři měsíce roku 2018 činila 43 milionů korun a je zahrnuta ve výnosech.

Počet linek loni v Olomouckém kraji klesl o pětinu na 300. „Důvodem je nová koncepce veřejné linkové dopravy, která vedla nejen ke změně trasování linek, ale také k redukci počtu linek, které měly často pouze několik spojů a jejich trasa byla z velké části stejná jako některých jiných linek," stojí ve výroční zprávě.

Dopravu cestujících v Olomouckém kraji zajišťují čtyři autobusoví dopravci, Dopravní podnik města Olomouce a České dráhy. Olomoucký kraj za zajištění veřejné dopravní obslužnosti železničním a autobusovým dopravcům letos zaplatí téměř 1,2 miliardy korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Dopravní podnik města Olomouce, a. s.

Kam dál?

Senior srazil ženu na přechodu pro chodce. Žena skončila v nemocnici

pondělí, 22. dubna 2019, 13:00

V sobotu 20. dubna 2019 kolem půl druhé odpoledne se stala dopravní nehoda na přechodu pro chodce ve Dvořákově ulici u křižovatky...

Opilá seniorka nezvládla kolo, sjela na travnatý svah a skončila v...

pondělí, 22. dubna 2019, 10:00

Ve čtvrtek 18. dubna 2019 krátce po půl páté odpoledne došlo na cyklostezce v Hranicích k havárii pětašedesátileté cyklistky.

FOTO: Vážná dopravní nehoda uzavřela dálnici z Olomouce na Ostravu

neděle, 21. dubna 2019, 17:47

Dopravní nehoda dvou vozidel na sjezdu z dálnice na 308. kilometru D1 ve směru z Olomouce na Ostravu uzavřela provoz na této...

Při spanilé jízdě jeden motorkář upadl a zranil se. Další tři do něj...

neděle, 21. dubna 2019, 15:16

K hromadné dopravní nehodě motorkářů došlo dnes odpoledne na silnici mezi Olomoucí a Přerovem u Velkého Týnce.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Šikana ve školách zůstává, dvě třetiny případů jsou v ZŠ

Šikana ve školách je stále problém, počty telefonátů dětí, které se kvůli ní obrací na Linku bezpečí, se v posledních letech pohybují mezi 1800 a 2300 ročně. Za posledních devět let vzrostl zejména počet případů, kdy si děti stěžují na šikanu v počítačovém světě. Vyplývá to z údajů Linky bezpečí, které sdělila její mluvčí Regina Jandová. Podle ministerstva školství se zhruba dvě třetiny případů šikany týkají základních škol, třetina škol středních.

Zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Rakušan Niki Lauda

Ve věku 70 let v pondělí zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda. S odvoláním na rodinu legendárního rakouského jezdce o tom dnes informovala agentura APA. Laudu, který se věnoval také podnikání v leteckém průmyslu, v poslední době trápily vážné zdravotní problémy. Loni v srpnu se podrobil transplantaci plic. Titul mistra světa Lauda získal v letech 1975, 1977 a 1984.

ANKETA: Vláda se postavila proti volebnímu právu od 16 let

Poslanecký návrh Starostů, podle něhož by komunální politiky směli volit lidé už od 16 let věku, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Proti snížení věkové hranice voličů o dva roky se postavila ministerstva vnitra a spravedlnosti, výhrady mělo i celkově neutrální ministerstvo financí. O předloze rozhodne Sněmovna.