Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé riskují a dodatečně si zvyšují rychlost elektrokol, můžou jezdit až padesátkou

 
středa, 21. srpna 2019, 20:30

Mnozí majitelé elektrokol se nespokojí s maximální rychlostí pro asistované šlapání 25 kilometrů za hodinu nastavenou výrobci a úpravou řídicí jednotky si ji nechávají zvýšit až na dvojnásobek. S takto upravenými e-koly, která výrazně zvyšují riziko nehody, ovšem lidé nesmí jezdit po silnicích ani cyklostezkách. Řekl to specialista na cyklistický trh a soudní znalec v oboru jízdních kol Petr Kohoutek.

Prodej elektrokol v Česku rychle roste. Loni jich bylo podle Kohoutkova odhadu prodáno zhruba 80.000. Letos by prodej měl vzrůst na 90.000 až 100.000 elektrokol, která mají od výrobců nastavenu maximální rychlost pro šlapání s podporou elektromotoru na 25 kilometrů za hodinu a výkon pohonné jednotky na 250 wattů.

„Ruku v ruce s tím však jde ještě jeden trend, a sice snaha uživatelů upravit normou stanovené parametry elektrokol. Takže elektrokola v ČR se poměrně masově upravují takzvaným přečipováním řídicí jednotky, kdy pak mohou dosahovat rychlosti 40 až 50 kilometrů za hodinu. Jenže takové stroje nepatří na pozemní komunikace a cyklostezky obzvláště," upozornil Kohoutek.

Kvůli zvyšování rychlosti elektrokol podle Kohoutka roste počet úrazů cyklistů a ostatních účastníků provozu na silnicích i cyklostezkách. „Zvládnout elektrokolo ve vysokých rychlostech je mnohdy za možnostmi jejich uživatelů, obzvláště ve vyšším věku," podotkl Kohoutek.

Zvýšení maximální rychlosti elektrokol v Česku nabízí několik firem. Lidé si tuto službu můžou objednat například u mělnické společnosti Akumo.cz za cenu od 1999 do 4590 korun. Firma avizuje zvýšení rychlosti elektrokola až na 55 kilometrů za hodinu. Společnost zákazníky v nabídce upozorňuje na to, že elektrokolo je po této úpravě možné provozovat zásadně mimo pozemní komunikace.

Zatímco elektrokolo bez úpravy považují úřady za klasický bicykl, e-kolo se zvýšenou rychlostí už je moped. „Tuning elektrokol vnímám jako naprosto absurdní službu, která elektrokolo znehodnotí, respektive z něj udělá nebezpečné vozidlo, které nesmí na silnici," uvedl Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu. Nezvykle rychle jedoucí elektrokolo může zaskočit ostatní účastníky silničního provozu nebo ohrozit uživatele cyklostezek.

Majitele elektrokol Kadula varoval, že při reklamaci upraveného elektrokola je profesionální diagnostické zařízení schopno detekovat tuningový zásah. Záruční oprava pak nepřipadá v úvahu. V případě dopravní nehody může pojišťovna majiteli upraveného elektrokola odmítnout vyplatit pojistné plnění.

Německý výrobce motorů pro elektrokola Bosch eBike Systems upozornil, že zvýšení maximální rychlosti má vliv na konstrukci e-kola. „Především jsou vyššímu zatížení vystaveny brzdy, jsou však ovlivněny i komponenty jako řídítka, vidlice či rám. Tuning tak ovlivňuje bezpečnost celého elektrokola, což ohrožuje nejen jeho řidiče, ale také ostatní účastníky silničního provozu," upozornila firma.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

POLITICKÁ KORIDA: Jak vidí budoucí podobu ulice 8. května olomoučtí...

středa, 21. srpna 2019, 17:00

V aktuální politické koridě jsme se ptali jednotlivých zastupitelských klubů, jak vidí budoucí podobu ulice 8. května v centru...

Policie zastavila muže, který měl zákaz řízení. Byl opilý a na drogách

středa, 21. srpna 2019, 15:30

Včera po poledni kontrolovali policisté v Rapotíně sedmatřicetiletého řidiče z Jesenicka. Muž měl zákaz řízení platný do ledna...

Nákladní vlak dnes ráno narazil do stromu, který spadl na koleje

středa, 21. srpna 2019, 15:00

Dnes před jednou hodinou ráno došlo na druhé traťové koleji u Moravičan ve směru jízdy od Červenky na Moravičany ke střetu...

Nehoda u Olomouce skončila zraněním jednadvacetiletého řidiče

středa, 21. srpna 2019, 13:30

Včera po jedenácté hodině dopoledne se stala nehoda v Olomouci, Slavoníně. V pravotočivé zatáčce mezi Hněvotínem a Olomoucí se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.