Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

2 255 mrtvých po kolizích se stromy za posledních 15 let. Dalších 6 372 lidí bylo zraněno těžce

 
úterý, 11. října 2016, 11:15

Každoročně průměrně umírá při těchto neštěstích každá šestá oběť dopravních nehod. V roce 2015 si srážky se stromy vybraly daň v podobě 102 lidských životů, 223 těžce a 1 561 lehce zraněných. Nejtragičtější byly nehody motocyklistů – každý pátý střet si připsal jednoho usmrceného. Prvních devět měsíců letošního roku připsalo do statistik dalších 58 mrtvých, 167 těžce a 1 228 lehce zraněných.

loňském roce došlo na silnicích ke 2 596 srážkám se stromy vyšetřovaným Policií ČR. Vyhaslo při nich 102 lidských životů, tedy 15,5 procenta všech obětí dopravních nehod. To odpovídá dlouhodobému průměru za posledních dvacet let, který činí 15,6 procenta.

Srážky se stromy patří k nejzávažnějším dopravním nehodám. Zatímco na jeden tisíc vyšetřovaných nehod loni připadlo 7,1 oběti, při kolizích se stromy to bylo 39,3 osoby. Tedy 5,5x více než při průměrně nehodě.

V letech 2001-2015 zemřelo po střetech se stromy 2 255 osob. Nejvíce bylo pasažérů osobních automobilů (1 944), následují motocyklisté (155) a posádky nákladních automobilů (100). Mrtvých cyklistů bylo 17 a cestujících v autobusech 6. I v loňském roce nejčastěji umírali pasažéři v osobních automobilech. Těch bylo 81. S velkým odstupem následují motocyklisté. „Ovšem v případě kolizí motorkářů se stromy byla extrémně vysoká pravděpodobnost, že zemřou. Celkem 55 vyšetřovaných kolizí mělo za následek 11 mrtvých. Na jeden tisíc nehod to bylo 200 obětí. Každá pátá nehoda tak s sebou nesla jednu oběť z jejich řad,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Na stromy by měli dávat pozor i cyklisté. Sice po 14 střetech s nimi zemřeli jen 2, ale závažnost těchto nehod je pro ně extrémně vysoká.

V roce 2015 přišlo nejvíce lidí o život v srpnu (13) a březnu (12), naopak nejméně v září (6). Závažnost střetů v letním a zimním období je podobná. Zatímco na jeden tisíc vyšetřovaných nehod, ke kterým došlo od dubna do října, zemřelo 40,6 osoby, ve zbývajících měsících to bylo 37,5.

Nejvíce mrtvých bylo v Jihočeském kraji, zde byla i nejvyšší závažnost střetů se stromy

K největšímu počtu kolizí se stromy došlo ve Středočeském kraji (565), k nejmenšímu pak v Praze (57). Nejvíce lidí zemřelo po střetech se stromy v Jihočeském kraji (19), následují kraje Středočeský (14), Olomoucký a Vysočina (shodně po 12), Ústecký a Moravskoslezský (po 8, Plzeňský (6), Liberecký, Pardubický, Královéhradecký a Jihomoravský (po 4). Nejméně obětí zaznamenaly statistiky v kraji Zlínském (3), Karlovarském a Praze (po 2).

Svou daň si kolize se stromy vybíraly i letos

Za prvních devět měsíců roku 2016 zemřelo při celkem 1 966 střetech 58 osob, dalších 167 bylo zraněno těžce a 1 228 lehce. Oproti stejnému období roku 2015 bylo sice o 61 střetů více, zato však ubylo mrtvých, a to o 19. Zatím nejtragičtějším měsícem byl srpen, který si připsal 12 mrtvých, naopak v únoru zaznamenaly statistiky nehod pouze jednu oběť.

Stromy lemují silnice odnepaměti. S mohutným rozvojem motorizace však nejednou přispívají k zápisům do smutných statistik tragických dopravních nehod. Stromy sice bývají málokdy vlastní příčinou nehod, ale pokud už k nim dojde, nejednou bývají klíčovým faktorem, který rozhodne o jejich následcích. Řidičům nezbývá, než s jejich přítomností počítat. „Především při jízdě po úzkých okreskách je třeba vyvarovat se jízdy na hraně. Do zatáček raději najíždějme s potřebnou rezervou. Při míjení se s protijedoucími vozidly se určitě vyplatí zmírnit tempo jízdy a raději počítat s možnou chybou některého z motorizovaných kolegů. V přebujelé zeleni se může schovávat zvěř, která vběhne těsně před projíždějící vozidlo. Střídání osvětlených a tmavých úseků silnice s sebou nese riziko možného přehlédnutí chodce, cyklisty či neočekávané překážky,“ uzavírá Roman Budský. 

Čtěte více:

Tisková zpráva
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Kanalizace v ulici Nezvalova a Kanadská se dočká rekonstrukce, stavební práce potrvají do listopadu

pondělí, 3. října 2016, 15:07

V následujících týdnem se obyvatelé městské části Hodolany dočkají rekonstrukce části kanalizační sítě. Přesněji se...

Skrze sídliště na Nových Sadech se vine nová cyklostezka, měří téměř 400 metrů

úterý, 27. září 2016, 09:37

Cyklisté ze sídliště na Nových Sadech a v blízkém okolí mají zase o důvod navíc, proč jezdit na kole. Skrze sídliště se...

Olomoučtí revizoři jsou na černé pasažéry krátcí, policii museli od začátku roku volat už 425 krát

úterý, 27. září 2016, 09:17

Revizoři v olomouckých tramvajích a autobusech nejčastěji musí řešit neochotu spolupracovat a prokázat svoji totožnost...