Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Česká republika se zařadila mezi tři státy s nejvyšším poklesem mrtvých na silnicích

 
čtvrtek, 30. března 2017, 13:30

Česká republika se zařadila ke třem státům s nejvyšší mírou poklesu mrtvých. V ČR zemřelo na silnicích v roce 2015 celkem 737 osob, v loňském roce jich bylo 611.

Na silnicích Evropské unie zemřelo v roce 2016 celkem 25 500 osob (počítáno do 30 dnů po nehodě). Což je o 600 méně (tj. o zhruba 2 procenta) než v roce 2015. Státy EU28 tak potvrdily svou pověst, že jejich silnice jsou nejbezpečnější na světě. Na milion obyvatel v nich loni zemřelo při dopravních nehodách 50 osob, zatímco celosvětově je to 174.

Kdo na silnicích EU28 umíral nejčastěji:

Cestující v automobilech – 46 %
Chodci – 21 %
Motocyklisté – 14 %
Cyklisté – 8 %
Mopedisté – 3 %

„V České republice bylo z řad pasažérů v osobních vozidlech 55 %, chodců 20 %, motocyklistů 11 %, cyklistů 7 % a cestujících v nákladních vozidlech 6 % všech obětí nehod – jde o statistiky obětí do 24 hodin po nehodě,“ porovnává Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. 

V rámci Evropské unie v obcích zemřelo 37 %, mimo obce 55 % a na dálnicích 8 % všech obětí. V České republice zemřelo (do 24 hodin po nehodě) v obcích 33,4 % a mimo obec pak zbývajících 66,6 % všech obětí nehod, z toho na dálnicích to bylo 7,7 %.

Nejbezpečněji ve Švédsku a Británii, nebezpečné jsou silnice Bulharska a Rumunska

Nejbezpečnější silnice i nadále mají ve Švédsku. Zde loni zemřelo na milion obyvatel 27 lidí. Následují Velká Británie (28 mrtvých), Nizozemsko (33 mrtvých), Španělsko a Dánsko (shodně 37 mrtvých), Německo (39 mrtvých) a Irsko (40 mrtvých).

Naopak nejhorší situace byla v Bulharsku (99 obětí na milion obyvatel), Rumunsku (97 obětí), Lotyšsku (80 obětí) a Polsku (79 obětí).

V České republice meziročně o šestinu méně mrtvých. Patříme ke třem státům s nejvyšším poklesem mrtvých na milion obyvatel

V České republice v roce 2016 zemřelo 59 osob na milion obyvatel. V roce 2015 to bylo 70 osob. Meziročně tak byl počet mrtvých na milion obyvatel nižší o 16 procent, podobně jako v Lotyšsku. Nejvyššího poklesu dosáhli v Litvě – jedná se o 22 procent. K poklesu u nás nejvíce přispělo snížení počtu usmrcených cyklistů (o 42,6 %) a motocyklistů (o 33,3 %).

Česká republika se tak zařadila mezi tři státy s nejvyšším meziročním poklesem počtu mrtvých na milion obyvatel. Současně se meziročně zlepšilo pořadí naší země, a to z 21. na 19. místo. Zmenšil se i rozdíl počtu mrtvých na milion obyvatel oproti průměru států EU28. Zatímco v roce 2016 to u nás bylo více o 36 procent, v roce 2016 to bylo 18 procent,“ uzavírá Roman Budský.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto PČR

Kam dál?

Je tu čas přezouvání pneumatik. Víte, jak je správně skladovat a kdy...

čtvrtek, 30. března 2017, 07:47

Jarní období znamená pro řidiče fronty v pneuservisech, vyplatí se objednat předem. Mnohé servisy nabízí možnost úschovy druhé...

Nákladní vozidlo skončilo v příkopu

středa, 29. března 2017, 15:00

Řidič nákladního vozu při předjíždění traktoru najel na nezpevněný okraj silnice, poté narazil do traktoru, strhnul řízení zpátky...

Naboural do rodinného domu v Chomoutově, při dechové zkoušce mu...

úterý, 28. března 2017, 10:30

Včera krátce před dvacátou hodinou došlo na ulici Horecké v Chomoutově k dopravní nehodě osobního vozidla Škoda Octavia. Řidič...

Oprava ulice 1. máje v centru Olomouce začne v dubnu. Tady jsou změny...

pátek, 24. března 2017, 15:30

Od pátku 7. 4. 2017 bude za úplné uzavírky prováděna oprava pozemní komunikace ulice 1. máje, a to včetně tramvajové tratě. Dále...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Školákům a studentům dnes začínají velikonoční prázdniny

Žákům základních a středních škol dnes začínají velikonoční prázdniny. Do školních lavic se vrátí po pěti dnech volna v úterý 23. dubna. Podle předpovědi meteorologů je čeká slunečné počasí. Řada lidí využije prodloužené velikonoční volno k cestování, na silnicích se proto očekává zvýšený provoz. Podle policistů jsou velikonoční svátky z hlediska bezpečnosti provozu nejrizikovějším obdobím z celého roku, od středy proto kontrolují na vybraných místech republiky dodržování zákazu jízdy pod vlivem alkoholu.

Biologické centrum v Budějcích chystá rekonstrukci areálů. Stát by měla až tři miliardy korun

Budějcké Biologické centrum Akademie věd chce zrekonstruovat svůj areál v Branišovské ulici a Na Sádkách. Kromě budov a okolí chce dovybavit také přístrojové zařízení. Náklady se podle odhadů mohou vyšplhat na dvě až tři miliardy korun. S modernizací by se mělo začít příští rok.

Začala stavba druhé části obchvatu. Ťok přidal do sbírky poslední kladívko

Obchvat Budějc se dnes dočkal dalšího slavnostního okamžiku. Zahájena byla totiž stavba více než sedmikilometrového úseku z Úsilného do Hodějovic. Na základní kámen poklepali kromě hejtmanky kraje, primátora Budějc nebo ředitele ŘSD, také končící ministr dopravy Dan Ťok. Do své sbírky tak přidal poslední kladívko zahajující stavbu důležité dopravní tepny.