Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dnešním dnem byl obnoven provoz na třídě 1. máje. Tramvaje zde budou jezdit rychleji

 
středa, 22. listopadu 2017, 09:00

Vyšší rychlostí než dosud budou díky dokončené rekonstrukci tramvajových kolejí i přilehlé vozovky jezdit tramvaje po třídě 1. máje v historickém centru Olomouce. Po více než sedmiměsíční rekonstrukci tramvaje na opravenou třídu poprvé vyjely dnes ráno.

Tramvajová trať na třídě 1. máje měří zhruba 400 metrů a před zahájením rekonstrukce byla ve špatném technickém stavu. Poslední oprava této dopravní spojnice byla podle ředitele Dopravního podniku města Olomouce Jaromíra Machálka provedena před 60 lety a nyní hrozilo, že tramvaje po starých kolejích už nebudou moci jezdit. "Rychlost jsme tam museli snížit na 20 kilometrů za hodinu. Teď po rekonstrukci ji budeme zvyšovat zpět na 30 až 35 kilometrů za hodinu," uvedl Machálek.

Díky výměně kolejí a jejich usazení do opravené dlážděné silnice budou tramvaje za jízdy vydávat méně hluku a sníží se také vibrace. "Tato trať je pro nás velmi důležitá, protože je to jedna z páteřních tratí mezi nádražím a středem města," řekl Machálek. Trať přes historické centrum může v případě výpadku trati vedoucí po třídě Kosmonautů zajistit tramvajové spojení na nádraží.

Rekonstrukce rušné ulice 1. máje byla zahájena v dubnu a bez započtení DPH stála 72 milionů korun. Dělníci v úseku mezi náměstím Republiky a průčelí hotelu Palác vyměnili koleje a opravili inženýrské sítě v délce zhruba 400 metrů. Opraveny byly také chodníky a veřejné osvětlení. Rekonstrukci předcházel archeologický průzkum.

"Rekonstrukce ulice 1. máje byla dlouho připravovaným krokem, pro další fungování dopravy ve městě zásadním. Bez rekonstrukce by zde musel brzy tramvajový provoz skončit," řekl primátorův náměstek Filip Žáček.

Kvůli rekonstrukci přes tuto část historického centra od dubna nejezdily tramvaje a dopravu zajišťovaly autobusy. "Výluka a dočasná dopravní omezení během rekonstrukce jasně ukázaly, jak významná tato část sítě pro dopravu v Olomouci je," řekl Žáček.

Podle primátora Antonína Staňka se díky rekonstrukci výrazně rozšířily chodníky, které třídu 1. máje lemují. Jejich plocha se tak zvýšila o více než 50 procent, podotkl Staněk. Tramvajová trať po třídě 1. máje vede od samého počátku tramvajové dopravy v Olomouci v dubnu 1899.

Napsal(a) ČTK | Foto Patrik Kozlík

Kam dál?

FOTO: Třída 1. máje je otevřena. Pozůstatky Hradské brány bude...

úterý, 21. listopadu 2017, 15:45

Po sedmi měsících rozsáhlé rekonstrukce byla dnes slavnostně otevřena třída 1. máje. Tramvaje budou po trati jezdit od zítřka....

Řidička, která ráno skončila se svým autem v potoce, podlehla svým...

úterý, 21. listopadu 2017, 14:40

Na Šumpersku dnes ráno zemřela řidička, která v místní části Rudy nad Moravou v Hrabenově sjela s osobním autem do potoka....

Jednadvacetiletý řidič dodávky dostal smyk na náledí a naboural do...

úterý, 21. listopadu 2017, 09:00

V pondělí 20. listopadu po sedmé hodině ranní narazil mladý řidič do zábradlí mostu přes řeku Hloučelu v Prostějově. S dodávkou...

Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes 130 kilometrů za hodinu...

pondělí, 20. listopadu 2017, 18:00

Ve čtvrtek 16. listopadu před šestou hodinou večerní zastavili policisté na Přerovské ulici v Olomouci, v místě, kde je povolená...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V tuzemsku padlo 77 teplotních rekordů, v Neumětelích bylo 17,3 stupně

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě rekord vyrovnaly. Nejtepleji bylo v obci Neumětely na Berounsku, kde naměřili 17,3 stupně Celsia. Překonán tam byl dosavadní rekord 14,5 stupně Celsia z roku 1974. Na svém informačním webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

VIDEO: Inspirací mi byl kouzelník, který mi vzal pozornost před spolužáky, vzpomíná Radek Bakalář

Pokud se řekne kouzelník, většina z vás si nejspíš vybaví Radka Bakaláře. Mladý rodák z Budějc na sebe upozornil poprvé v roce 2010 v talentové soutěži Česko Slovensko má talent. Od té doby se zapsal do povědomí široké veřejnosti především internetovým pořadem Revolution Of Magic, se kterým obráží celebrity. Začátkem letošního roku navíc vyráží na tour, při které navštíví s kouzly šest českých a slovenských divadel a kulturních center.

Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.