Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Arcidiecézní muzeum představí restaurovanou křížovou cestu z Orlice

 
pátek, 15. února 2019, 07:30

Restaurované křížové cestě z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Orlici u Letohradu je zasvěcena první letošní výstava v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Unikátní obrazový soubor z dílny malíře Johanna Wenzla Bergla (1719-1789) byl v péči restaurátorů přes osm let. Obnovu posledních děl ze vzácného souboru maleb dokončili odborníci na konci loňského roku. Restaurovaná křížová cesta z Orlice je tak v Arcidiecézním muzeu k vidění v kompletní podobě vůbec poprvé. Novináře o tom dnes informovali zástupci muzea. Výstava potrvá do 19. května.

Na výstavě návštěvníci spatří dohromady 14 zastavení, k jednotlivým velkoformátovým obrazům je povedou šlápoty poutníka. „Restaurátoři Šárka a Petr Bergerovi restaurovali díla postupně, co dva roky to byl jeden obraz. Díla dostali do stavu, v jaké podobě je mohli vidět diváci v 18. století. Je to téměř zázrak, obrazy byly totiž před jejich zásahem v havarijním stavu," uvedla kurátorka výstavy Helena Zápalková.

Vzácný soubor vytvořil rodák ze Dvora Králové Johann Wenzel Bergl, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších vídeňských malířů pozdního baroka. Byl vyhledávaným tvůrcem závěsných obrazů a výjimečným freskařem. Podle spoluautora výstavy Petra Arijčuka je důvodem výstavy i letošní výročí 300 let od jeho narození. „Bergl je ve Vídni a Rakousku poměrně ctěn, lze ho v uvozovkách označit za dvorního malíře Marie Terezie. V Olomouci ho prezentujeme jako tvůrce olejomaleb, ve Vídni je ale znám především jako tvůrce nástěnných maleb," uvedl Arijčuk.

Restaurátoři na jednotlivých zastaveních odvedli podle odborníků obrovský kus práce. Na obrazech byly trhliny, stopy holubího trusu a na jejich stavu se podepsala i samotná instalace děl v kostele. Plátna o rozměrech 210 na 140 centimetrů dodal malíř do východních Čech ze svého vídeňského ateliéru pravděpodobně navinuté na transportní válec. „Napnutí pláten na dřevěné podrámy a osazení do ozdobných rámů se uskutečnilo až v kostele a bohužel ne zcela odborně. Velikost spodních rámů nekorespondovala s velikostí pláten, což ovlivnilo jejich stav do budoucna," dodala kurátorka.

Unikátní obrazový soubor namaloval Bergl pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Orlici, místní části Letohradu, v roce 1759. Podle dobových zpráv stálo 14 obrazů křížové cesty na svou dobu poměrně vysokou částku, uvedených 2000 zlatých však zahrnovalo pravděpodobně také pořízení bohatě řezaných a zlacených rámů. Díla návštěvníky zaujmou svou sugescí, expresí a dynamikou, která jim dodávají moderně působící výraz.

Napsal(a) ČTK | Foto Muzeum umění Olomouc

Kam dál?

Letošní OMEGA Olomoucký ples se ponese v karibském duchu

čtvrtek, 14. února 2019, 22:00

Již sedmý ročník OMEGA Olomouckého plesu zavítá v pátek 15. února do reprezentativních prostor hotelu NH Collection Olomouc...

Nový výběr veršů Jiřího Wolkera chce vydat prostějovská knihovna

čtvrtek, 14. února 2019, 10:00

Nový výběr veršů Jiřího Wolkera chce vydat městská knihovna v Prostějově, která chce tímto počinem připomenout nadcházející 120....

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na páteční koncert Jamese Colea v klubu 15...

středa, 13. února 2019, 19:30

V pátek 15. února zažije olomoucký 15 Minut music club nálož české rapové klasiky. Hanáckou metropoli totiž přijede rozhýbat...

Centrum Olomouce při sobotním masopustu ozdobí ledová smrtka

středa, 13. února 2019, 12:00

Velká smrtka vyrobená z ledových kvádrů stane v sobotu v historickém centru Olomouce, kde bude spolu s ledovými medvědy součástí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

(NE)OBYČEJNÍ: Olomoucký vědec, který patentoval látku s antiparkinsonickou aktivitou

Gabriel Gonzalez v Olomouci studuje doktorský program Experimentální biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Snaží se najít lék na Parkinsonovu chorobu a mezi jeho největší úspěchy patří podání patentové přihlášky na skupinu látek, které vykazují výraznou antiparkinsonickou aktivitu. Ani přes tento výrazný úspěch Gabriel nemá rád novinové titulky, které křičí, že Olomoučtí vědci našli lék na nevyléčitelnou nemoc. Někdy tohle tvrzení mívá poměrně zásadní háček.

Monsport žaluje BD Svatopluk o 21 milionů za nájem v Horoměřicích

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21 milionů za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky, řekl předseda družstva Martin Junek. Monsport informaci potvrdil, žalobu podle svých slov podal na základě loňského rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Pochybné ocenění z Oxfordu pro prezidenta Svazu průmyslu. Ukrajinská společnost parazituje na jméně slavné univerzity

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který chce dávat "přes držku" studentům stávkujícím za klima, se na webu svazu chlubí pochybnou profesurou od ukrajinské společnosti European Business Assembly, kterou v roce 2000 založil podnikatel Anton Savvov. Ta se přiživuje na prestižním jméně slavné univerzity a díky kancelářím v britském Oxfordu se nazývá oxfordskou akademií.