Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Arcidiecézní muzeum představí restaurovanou křížovou cestu z Orlice

 
pátek, 15. února 2019, 07:30

Restaurované křížové cestě z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Orlici u Letohradu je zasvěcena první letošní výstava v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Unikátní obrazový soubor z dílny malíře Johanna Wenzla Bergla (1719-1789) byl v péči restaurátorů přes osm let. Obnovu posledních děl ze vzácného souboru maleb dokončili odborníci na konci loňského roku. Restaurovaná křížová cesta z Orlice je tak v Arcidiecézním muzeu k vidění v kompletní podobě vůbec poprvé. Novináře o tom dnes informovali zástupci muzea. Výstava potrvá do 19. května.

Na výstavě návštěvníci spatří dohromady 14 zastavení, k jednotlivým velkoformátovým obrazům je povedou šlápoty poutníka. „Restaurátoři Šárka a Petr Bergerovi restaurovali díla postupně, co dva roky to byl jeden obraz. Díla dostali do stavu, v jaké podobě je mohli vidět diváci v 18. století. Je to téměř zázrak, obrazy byly totiž před jejich zásahem v havarijním stavu," uvedla kurátorka výstavy Helena Zápalková.

Vzácný soubor vytvořil rodák ze Dvora Králové Johann Wenzel Bergl, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších vídeňských malířů pozdního baroka. Byl vyhledávaným tvůrcem závěsných obrazů a výjimečným freskařem. Podle spoluautora výstavy Petra Arijčuka je důvodem výstavy i letošní výročí 300 let od jeho narození. „Bergl je ve Vídni a Rakousku poměrně ctěn, lze ho v uvozovkách označit za dvorního malíře Marie Terezie. V Olomouci ho prezentujeme jako tvůrce olejomaleb, ve Vídni je ale znám především jako tvůrce nástěnných maleb," uvedl Arijčuk.

Restaurátoři na jednotlivých zastaveních odvedli podle odborníků obrovský kus práce. Na obrazech byly trhliny, stopy holubího trusu a na jejich stavu se podepsala i samotná instalace děl v kostele. Plátna o rozměrech 210 na 140 centimetrů dodal malíř do východních Čech ze svého vídeňského ateliéru pravděpodobně navinuté na transportní válec. „Napnutí pláten na dřevěné podrámy a osazení do ozdobných rámů se uskutečnilo až v kostele a bohužel ne zcela odborně. Velikost spodních rámů nekorespondovala s velikostí pláten, což ovlivnilo jejich stav do budoucna," dodala kurátorka.

Unikátní obrazový soubor namaloval Bergl pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Orlici, místní části Letohradu, v roce 1759. Podle dobových zpráv stálo 14 obrazů křížové cesty na svou dobu poměrně vysokou částku, uvedených 2000 zlatých však zahrnovalo pravděpodobně také pořízení bohatě řezaných a zlacených rámů. Díla návštěvníky zaujmou svou sugescí, expresí a dynamikou, která jim dodávají moderně působící výraz.

Napsal(a) ČTK | Foto Muzeum umění Olomouc

Kam dál?

Letošní OMEGA Olomoucký ples se ponese v karibském duchu

čtvrtek, 14. února 2019, 22:00

Již sedmý ročník OMEGA Olomouckého plesu zavítá v pátek 15. února do reprezentativních prostor hotelu NH Collection Olomouc...

Nový výběr veršů Jiřího Wolkera chce vydat prostějovská knihovna

čtvrtek, 14. února 2019, 10:00

Nový výběr veršů Jiřího Wolkera chce vydat městská knihovna v Prostějově, která chce tímto počinem připomenout nadcházející 120....

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na páteční koncert Jamese Colea v klubu 15...

středa, 13. února 2019, 19:30

V pátek 15. února zažije olomoucký 15 Minut music club nálož české rapové klasiky. Hanáckou metropoli totiž přijede rozhýbat...

Centrum Olomouce při sobotním masopustu ozdobí ledová smrtka

středa, 13. února 2019, 12:00

Velká smrtka vyrobená z ledových kvádrů stane v sobotu v historickém centru Olomouce, kde bude spolu s ledovými medvědy součástí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.

Orloj v Brně chrlí od úterý speciální edici kuliček. Město slaví století od vzniku Velkého Brna

Městem křižuje speciální šalina, v Lužánkách stojí čerstvě vysazená lípa a časostroj na Svoboďáku vydává speciální edici kuliček. Brno si připomíná 100 let od chvíle, kdy se začalo stávat městem, jakým je dnes. 23. dubna 1919 totiž vzniklo tzv. Velké Brno.

Liberecká ZOO vyhrála prestižní soutěž Bílý slon za chov ptáků

Liberecká zoo opět vyhrála první místo v prestižní soutěži Bílý slon. Originální keramické sošky jsou oceněním za významné chovatelské úspěchy mezi českými a slovenskými zoologickými zahradami. Zoo Liberec obhájila své prvenství z loňského roku a opět zvítězila v kategorii „Ptáci“.