Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V kraji bude v rámci Dnů evropského dědictví mimořádně přístupno osmdesát objektů

 
úterý, 3. září 2019, 19:00

Do pracovny rektora, do barokního jezuitského konviktu nebo do nových laboratoří optiků budou moci nahlédnout lidé v sobotu během Dnů evropského dědictví. Obvykle veřejnosti nepřístupné objekty se otevřou i na dalších místech v Olomouci, ale i v jiných městech po celém kraji. Akci doprovodí komentované prohlídky, koncerty či tvůrčí dílny.

Univerzita zavede zájemce do pracovny rektora či do Uměleckého centra prostřednictvím komentovaných prohlídek. „Přírodovědecká fakulta zpřístupní veřejnosti hlavní budovu na třídě 17. listopadu včetně terasy s výhledem na Olomouc. Zájemci se budou moci také podívat do nových laboratoří katedry optiky a katedry experimentální fyziky," uvedla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

V Olomouci bude otevřeno otevřeno osm desítek památkových objektů, do kterých se lidé nemohou obvykle podívat. Program týdenní akce začal v pondělí a do neděle zahrne koncerty, filmové projekty, divadelní představení i ukázky street artu. Letošní Dny evropského dědictví mají podtitul Svobodná Olomouc, odkazují na události z listopadu 1989. Připojují se i Výstaviště Flora, které na pátek a sobotu chystá pro veřejnost komentované prohlídky ve sbírkových sklenících, noční podívanou v palmovém skleníku či naučnou procházku parkem.

Olomoucké Muzeum umění chystá program od pátku do neděle, zahrnuje například komentované prohlídky výstav, výtvarně divadelní dílny pro rodiny s dětmi v Arcidiecézním muzeu či vystoupení pouličního divadla, uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Památky se otevřou i v Zábřehu, program Dnů evropského dědictví tam zahájí na hradě a zámku vystoupení šermířů. Také letošní ročník nabídne vernisáž na zámku Skalička a připravena bude také městská hra Po stopách kulturního dědictví, uvedla mluvčí radnice Lucie Mahdalová. O víkendu bude ve městě otevřen i železniční skanzen.

Některé akce se chystají až na 14. září, například v Hranicích na Přerovsku připravuje město na tento den festival her, veřejnou snídani, koncerty, komentované prohlídky i jízdy vláčkem z Masarykova náměstí na lázeňskou kolonádu se zastávkou u Staré střelnice. Na 14. září směřuje program také zámek v Čechách pod Kosířem. Na programu budou prohlídky zámku s kastelánem, kostýmované prohlídky a celodenní program s dílničkami, lukostřelbou či piškvorkiádou, uvedl kastelán Martin Váňa.

Napsal(a) ČTK | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Kam dál?

Thajský mládežnický symfonický orchestr zahájí své evropské turné v...

úterý, 3. září 2019, 15:30

Do Olomouce zavítá v pátek 6. září mládežnický orchestr Siam Sinfonietta z Bangkoku. Vystoupí v Redutě Moravské filharmonie...

Na hodech v Tršicích vystoupí Zdeněk Izer, Turbo nebo Honza Onder

úterý, 3. září 2019, 10:30

Tršické hody se letos konají od 6. do 8. září. Návštěvníci se mohou těšit na hudební nářez a děti si užijí skvělou zábavu....

Chystá se rekonstrukce Červeného kostela. Počítá se s přístavbou pro...

úterý, 3. září 2019, 09:00

Olomoucký kraj chce letos zahájit dlouho plánovanou rekonstrukci červeného kostela na třídě Svobody v centru Olomouce, který...

Zpívání a povídání s Václavem Neckářem v Divadle na Šantovce

pondělí, 2. září 2019, 16:30

Komorní recitál Václava Neckáře a Filipa Rácze proběhne v přátelské atmosféře Divadla na Šantovce a bude věnovaný nejen písním,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.