Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na náměstí se objeví pítka od Ivana Theimera

 
středa, 10. února 2016, 12:16

Na Horním i Dolním náměstí by se měla objevit pítka z dílny slavného sochaře a olomouckého rodáka Ivana Theimera. Sochař má s olomoucký prostředím i další plány.

Již v průběhu rekonstrukce Dolního náměstí se mluvilo o umístění pítek, k samotné realizaci však zatím nedošlo,“ říká tisková mluvčí Radka Štědrá. Podle Pavla Pospíšila, autora projektu přestavby, tento prvek v původních plánech byl, ale postupně se od pítek opustilo. Už v loňském roce se začalo uvažovat o umístění jednoho z pítek poblíž sochy želvy na Horním náměstí.

Pítko je vlastně fontánka se zdrojem pitné vody, která slouží k zahnání žízně kolemjdoucích. Předběžný návrh Ivana Theimera pro pítko na Dolním náměstí je použít pískovcový základ, mramor a bronz. Horní část by měla zachycovat soubor všech olomouckých kašen a fontán.

Ivan Theimer se narodil v Olomouci, ale v roce 1968, po okupaci Česka sovětskou armádou, se rozhodl emigrovat do Francie. Mezi jeho díla patří například Arionova kašna na Horním náměstí. Jeho méně známá kašna se nachází na Kolárově náměstí. Od loňského roku však nebyla spuštěna, protože to její technický stav nedovolil. Autor má s prostorem nové zájmy. „Do prostoru stávajícího místa kašny pan Theimer navrhuje osadit tordovaný dřík z opravovaného Mariánského sloupu,“ říká primátor Antonín Staněk. Torzo sloupu bylo zatočené do opačné strany, proto muselo být předěláno. Nyní je možnost, jak využít jinak nepotřebný kus kamene. 


Kašna na Kolárově náměstí

Čtěte více:

Napsal Petra Kornetová | Foto pixabay.com, příloha tiskové zprávy
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Je libo zažít Kafe a cigárko netradičně? Zkuste Listování s Lukášem Hejlíkem v Olomouci

středa, 10. února 2016, 10:08

Scénické čtení od Lukáše Hejlíka ze života herečky, bloggerky a tanečnice Marie Doležalové, proběhne v neděli 14. 2....

Čokoládový festival je po roce zase v Olomouci, přijďte se podívat do Šantovky!

úterý, 9. února 2016, 12:57

Již tento víkend se v nákupním centru Galerie Šantovka uskuteční Čokoládový festival. Můžeme se těšit na výstavu obalů...

V Chomoutově vzkřísili tradici masopustních průvodů

pondělí, 8. února 2016, 12:50

V neděli se v Chomoutově konal masopustní průvod v maskách. Vedení městské části Olomouce se rozhodlo po více než...