Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

RECENZE: Líza, liščí víla je příběhem, který je snem každé Drbny

 
čtvrtek, 31. března 2016, 10:24

Maďarský snímek loňského roku od režiséra, jehož jméno se nesmí (spíše nedá) vyslovit. Abych ale byla korektní, tak se ho pokusím napsat. Károly Ujj Mészáros. Nechtějte po mě, ať to skloňuji.

Je to ryze festivalový snímek, který s největší pravděpodobností nebude mít celosvětový, ani celoevropský snímek. Černá komedie, která se snaží zkombinovat prvky hororu, muzikálu a krimi.

A proč příběh, který je snem každé Drbny? Protože stát se to, v reálném činžovním domě, mají lokální drby hned téma k hovoru minimálně na rok. Nešťastná, japonskou kulturou posedlá třicátnice, čeká celý život na lásku. Jejím jediným přítelem, kterého si však vymyslela, je již mrtvý populární japonský zpěvák. Ale je doopravdy vymyšlený?

Absurdní pohádka zasazená do 70. let minulého století. Šedá myška, která bojuje s prokletím Liščích vil, kde vždy, když se do ní nějaký muž zamiluje, tak zákonitě musí umřít. Nespočet mrtvol a japonská hudba mísící se s maďarským jazykem. Drobné prvky, které můžu vyjmenovat. Děj je prostý, přesto složitý k popsání. Soubor událostí, ze kterých by měli vydavatelé novin a místní drbny radost.

Rozhodně to není film pro každého. Nemyslím si ani, že by měl takové ambice. Žánrově nejednotný snímek osloví pouze otrlé jedince, kterým nevadí ukázky mrtvol, velmi černý humor a ironické narážky. Na každý film chodíme v určitém psychickém rozložení. Po úmorném dni, který byl náročný, ale vlastně se nic speciálního nestalo, je toto příjemná oddechovka, která některé pobaví. Ano, film zabíhá do krajností, i absurdit. Ale neměly by snad vznikat i takové filmy?

Olomoucká Drbna hodnotí: 70%

Čtěte více:

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Další PechaKucha Night v Olomouci se ponese v duchu módy

čtvrtek, 31. března 2016, 08:55

Již třetím rokem v Olomouci ve své práci pokračují organizátoři akcí nesoucí název PechaKucha Night [pečakuča najt]....

Do Divadla na Šantovce přijede Jan Kraus se synem, představí se v talk-show Václava D. Kosíka

úterý, 29. března 2016, 16:28

Středa 13.4. bude v Divadle na Šantovce už potřetí patřit svérázné talk-show Václava D. Kosíka s názvem Hvězdy, jak je...

RECENZE: Jak dopadl souboj Batmana a Supermana ve společném filmu?

čtvrtek, 24. března 2016, 21:30

Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti slibuje velkolepou podívanou. Do jaké míry jejich působení v jednom filmu...