úterý 5. prosince 2023 Jitka

Připomeňte si v Pevnosti poznání den, kdy se první člověk podíval do vesmíru

V úterý 12. dubna je to přesně pětapadesát let, kdy se konal první let člověka do vesmíru. Proto se v tento den slaví Den kosmonautiky a Interaktivní muzeum vědy v Olomouci si pro vás na víkend připravilo zajímavý program.

„Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji,“ dodnes se zachovala tato Gagarinova citace, kterou prohlásil po tom, co viděl naši planetu z výšky, kterou před tím nikdo nespatřil.

Digitální planetárium v Pevnosti poznání vám nejen na víkend nabízí vstup do jiné dimenze, díky digitálnímu přenašeči, který umí vytvořit netradiční podívanou.  Ve všední dny digitální planetárium promítá každou celou hodinu od 10:00 do 16:00 hodin. O víkendech se promítá každou půlhodinu od 9:30 do 17:00 hodin.

Do digitálního planetária se vleze až dvacet osob a za vstup zaplatíte pouhých třicet korun. Prodej vstupenek najdete na pokladně, kde si můžete zarezervovat místo na vybraný film v daný čas. Pro návštěvníky je k dispozici na výběr až šest populárně – naučných filmů a dva animační programy. V českém dabingu se promítají jen ty nejlepší populárně – naučné filmy. Animační programy jsou vedeny zkušenými lektory, kteří mají velkou zálibu v objevování vesmíru.

„Víte, kdo to byl Jurij Gagarin a co představoval program Apollo? Významnou novinkou interaktivního muzea vědy Pevnost poznání je nabídka animačních programů, což jsou živě komentované prohlídky vesmíru. Pojďte se díky našim lektorům ponořit do hlubin vesmíru! Přijďte se dozvědět zajímavosti o noční obloze, planetách či znameních zvěrokruhu. Další novinkou uváděnou v planetáriu je film New Horizons(Nové obzory), díky kterému navštívíte různá zákoutí sluneční soustavy".

Filmy, které uvidíte:

Zpátky na Měsíc

Co kdyby člověk znovu stanul na Měsíci? Vtahující podívaná z produkce internetového giganta Google vás dostane zpět na vrásčitý povrch přirozené družice naší Země.

Ledové světy

Připravte se na impozantní výpravu za poznáním mrazivého, ale překrásného ekosystému Arktidy a Antarktidy. Kožichy s sebou!

Dvě malá sklíčka

Vtahující příběh o sklíčkách, která nám umožnila vidět do kosmu. Vraťte se s námi do minulosti a navštivte legendárního italského astronoma Galileo Galileie, který jako jeden z prvních pozoroval dění ve vesmírném oceánu.

Zázraky vesmíru

Pohlédněte do hlubin vesmíru okem Hubbleova teleskopu. Stanete se svědky Velkého třesku, spatříte vznik i zánik hvězd a prozkoumáte Mléčnou dráhu.

Neuvěřitelný vesmír

Jaké to je vznášet po boku Mezinárodní vesmírné stanice a shlížet na Zemi? A chcete vidět, jak přesně vznikaly prstence okolo majestátního Saturnu? Připravte se na poučnou kosmickou krasojízdu.

Nové světy

Vydejte se na chvostu komety na dech beroucí cestu po sluneční soustavě. Poznejte naši planetární rodinu a odhalte její tajemství. Představíme vám ledové útesy měsíce Kalisto nebo barevné skvrny měsíce Io.

Animační programy, které můžete absolvovat:

Hvězdný zvěřinec

Jak se pohybují tělesa po obloze?  Jak dokážeme v noci určit světové strany? Která souhvězdí nikdy nezapadnou? Chcete-li nalézt odpovědi na tyto otázky, tak neváhejte a zúčastněte se tohoto animačního programu. Dozvíte se také, která souhvězdí můžete právě v den vaší návštěvy pozorovat na večerní obloze. A to stojí za to!

Sluneční soustava

Chcete se proletět sluneční soustavou? Vezmeme vás na jedinečnou cestu ze Země až ke vzdáleným světům na jejím okraji. V prostoru mezi Merkurem a Neptunem narazíme na nejrůznější planety a jejich měsíce, které se od sebe nemohou více lišit, jelikož příběhy jejich vzniku se vzájemně prolínají. Je možné najít na jiných planetách život? Nachází se na jiných planetách kapalná voda, tedy jedna z podmínek vzniku života? Těmhle věcem můžeme společně přijít na kloub!

Čtěte více:

Autoři | Foto pixabay.com

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.