Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V rámci akce Brány památek dokořán se tento rok otevře veřejnosti evangelický kostel u Bristolu

 
pátek, 15. dubna 2016, 14:56

V pondělí 18. dubna budou mít návštěvníci jedinečnou možnost nahlédnout do Kostela Českobratrské církve evangelické v Olomouci. Nejen, že se v jeho útrobách odehraje koncert, lidé budou moc vystoupat i na věž nebo si prohlédnout kostel z paluby Ololodi. To vše je umožněno lidem v rámci 4. ročníku akce Brány památek dokořán.

Kostel Českobratrské církve evangelické naproti Bristolu byl minulý rok zapsán na seznam kulturních památek. Od 15:00 do 21:00 mají lidé šanci si ho prohlédnout že všech možných úhlů pohledu. Každou celou hodinu bude návštěvníkům k dispozici průvodce. Posluchači se dozví o stavbě a historii kostela, o architektuře i autorovi kostela Otto Kuhlmannovi. V 17:00 se odehraje speciální prohlídka, která bude věnována zvonu a věžním hodinám.

„V 18:00 hodin přeruší komentované prohlídky koncert Konzervatoře Evangelické akademie, v rámci kterého si hosté budou moci vychutnat známé skladby J. S. Bacha, L. van Beethovena a dalších hudebních velikánů,“ řekl vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert. 

Od 18:00 do 21:00 bude navíc vody kolem kostela brázdit Ololoď. „Nástupní místo je však tentokrát oproti běžnému provozu lodi přímo u evangelického kostela,“ přibližuje Radim Schubert.

„Při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel je každý rok zpřístupněna vždy jedna památka. Loni to byl Husův sbor, předloni Konventní zahrada Klášterního Hradiska a v roce 2013 Korunní pevnůstka,“ vyjmenovává náměstek primátora města Olomouce Pavel Urbášek. „Věřím, že i příští rok se nám podaří zajistit zajímavý program na místě, které je během roku obyvatelům města jinak skryto,“ říká náměstek.

Evangelický kostel nad řekou Moravou na spojnici ulic Husova a Blahoslavova vznikl kvůli sporům mezi Čechy a Němci ohledně používání tzv. Červeného kostela. Českobratrská církev evangelická započala se stavbou kostela v prvních válečných dnech první světové války. Kostel s několika sály pro nedělní školu, mládež a biblické hodiny byl kvůli válečným potížím dostavěn až roku 1920. Interiér byl upraven v letech 1987–88 podle projektu architekta Bartáka. Zvon ve věži pochází z Červeného kostela.


Čtěte více:

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 
Foto Wikipedia

Kam dál?

Olomoucká Jarní Flora je za dveřmi, letos si připomene výročí...

pátek, 15. dubna 2016, 09:49

Kulatých 700 let nás letos dělí od narození jednoho z nejpopulárnějších a zároveň nejvýznamnějších českých panovníků - krále a...

Famózní Ondřej Brzobohatý vystoupil s hosty v Olomouci, tleskalo se...

pátek, 15. dubna 2016, 09:08

Dlouhé měsíce jsme si museli počkat, než se zpěváku a pianistovi Ondrovi Brzobohatému uzdravil malíček levé ruky. Zlomil si ho na...

Miroslav Krobot bude natáčet svůj druhý film v Olomouci, využije...

čtvrtek, 14. dubna 2016, 15:05

Miroslav Krobot si pro svůj druhý celovečerní film vybral kulisy Olomouce. Film se bude jmenovat Kvarteto. Předchozí Krobotův...

Vlastivědné muzeum vystavuje unikátní zlatý poklad, který byl nalezen...

čtvrtek, 14. dubna 2016, 12:31

Výstava Vlastivědného muzea v Olomouci vůbec poprvé představí unikátní zlatý poklad, který po tři sta let ukrýval šibeniční vrch...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.