Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V rámci Svátků města bude slavnostně odhalen poeziomat na Václavském náměstí

 
středa, 18. května 2016, 14:56

V rámci letošních Svátků města, které se odehrají od 1. do 5. června, se bude konat velký open-air koncert, trhy v centru města, rekonstrukce dobývání městských hradeb, ale také bude odhalen poeziomat na Václavském náměstí.

„Svátky města jsou tradiční součástí červnového programu v Olomouci a já jsem moc rád, že se daří jejich program stále obohacovat o nové a nové zajímavé body, ale zároveň zanechávat jejich tradiční součást a smysl,“ řekl k letošním Svátkům písní primátor města Olomouce Antonín Staněk.

Jedním z hlavních taháků letošního programu bude odhalení poeziomatu. „Olomouc se stane po Praze a Mariánských Lázních třetím místem v České republice, kde bude možné ve veřejném prostoru poslouchat vybrané básně. V našem případě půjde přitom o básníky nějak spjaté právě s Olomoucí. Poeziomat odhalíme 1. června ve 13:00 hodin na Václavském náměstí. Datum není náhodné, chceme na dětský den takto symbolicky podpořit zájem veřejnosti, a hlavně mladé generace, o literaturu,“ vysvětluje primátor Staněk.

Vynálezce poeziomatu Ondřej Kobza rozšířil svůj vynález už ale i třeba do Kyjeva či Moskvy, další jeho kroky budou směřovat do Berlína či Madridu.

Tvarem připomíná zahnutou rouru či periskop. Na svém těle bude mít vyryto celkem dvacet jmen básníků, z kterých si může zájemce o báseň vybírat. A narozdíl od hudby v hospodě či music baru, za reprodukci básně nemusí lidé platit. Olomoucký poeziomat bude obsahovat hlavně básně, jejichž tvůrce je nějakým způsobem spjat s Olomoucí a Hanou. Nebude tak chybět třeba Ivan Blatný, Jiří Wolker, Václav Burian nebo Karel Plíhal.

S nápadem umístit poeziomat v Olomouci přišli lidé, kteří se točí kolem veřejných pián v Olomouci. Výrobci poeziomatů je sami kontaktovali, protože mají reálnou šanci dostat na výrobu těchto unikátů dotaci od Ministerstva kultury.

Navíc, skladbu básní je možné po čase měnit, zájemci o pár veršů uprostřed města tak budou mít pořád z čeho vybírat.

Čtěte více:

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 

Kam dál?

Letní kino má nového nájemce! Vznikne tam nové pódium s posezením i...

středa, 18. května 2016, 10:14

Rada města v úterý na svém zasedání odsouhlasila dlouhodobý pronájem areálu letního kina. Na 10 let ho pronajala sdružení...

Milovníci kávy, zpozorněte! V Olomouci se bude konat Olomoucký den...

úterý, 17. května 2016, 14:01

Třetí květnová sobota bude v Olomouci ve znamení kávy. 21. května se totiž v našem městě odehraje Olomoucký den kávy, který s...

Vydejte se po stopách vědecké knihovny, v úterý můžete nahlédnout i...

pondělí, 16. května 2016, 09:52

V úterý 17.5. budou mít zájemci jednu z mála šancí, jak se dostat do útrob Červeného kostela, a to v rámci akce Vědecké knihovny...

Na schody k vile Primavesi se už potřetí vrátí festival Michalský...

pátek, 13. května 2016, 14:45

Konec května, skvělá hudba a schody vedle vily Primavesi mají už třetí rok něco společného. I letos se tady chystá festival...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.

Babišova francouzská restaurace zavřela

Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), ukončila provoz. Podle serveru SeznamZprávy.cz, který dnes na uzavření restaurace upozornil, se luxusní podnik potýkal s vážnými finančními problémy a skepsí ohledně kvality. Počátkem letošního roku přišel o jednu ze dvou michelinských hvězd, které oceňují úroveň podniku.