Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V rámci Svátků města bude slavnostně odhalen poeziomat na Václavském náměstí

 
středa, 18. května 2016, 14:56

V rámci letošních Svátků města, které se odehrají od 1. do 5. června, se bude konat velký open-air koncert, trhy v centru města, rekonstrukce dobývání městských hradeb, ale také bude odhalen poeziomat na Václavském náměstí.

„Svátky města jsou tradiční součástí červnového programu v Olomouci a já jsem moc rád, že se daří jejich program stále obohacovat o nové a nové zajímavé body, ale zároveň zanechávat jejich tradiční součást a smysl,“ řekl k letošním Svátkům písní primátor města Olomouce Antonín Staněk.

Jedním z hlavních taháků letošního programu bude odhalení poeziomatu. „Olomouc se stane po Praze a Mariánských Lázních třetím místem v České republice, kde bude možné ve veřejném prostoru poslouchat vybrané básně. V našem případě půjde přitom o básníky nějak spjaté právě s Olomoucí. Poeziomat odhalíme 1. června ve 13:00 hodin na Václavském náměstí. Datum není náhodné, chceme na dětský den takto symbolicky podpořit zájem veřejnosti, a hlavně mladé generace, o literaturu,“ vysvětluje primátor Staněk.

Vynálezce poeziomatu Ondřej Kobza rozšířil svůj vynález už ale i třeba do Kyjeva či Moskvy, další jeho kroky budou směřovat do Berlína či Madridu.

Tvarem připomíná zahnutou rouru či periskop. Na svém těle bude mít vyryto celkem dvacet jmen básníků, z kterých si může zájemce o báseň vybírat. A narozdíl od hudby v hospodě či music baru, za reprodukci básně nemusí lidé platit. Olomoucký poeziomat bude obsahovat hlavně básně, jejichž tvůrce je nějakým způsobem spjat s Olomoucí a Hanou. Nebude tak chybět třeba Ivan Blatný, Jiří Wolker, Václav Burian nebo Karel Plíhal.

S nápadem umístit poeziomat v Olomouci přišli lidé, kteří se točí kolem veřejných pián v Olomouci. Výrobci poeziomatů je sami kontaktovali, protože mají reálnou šanci dostat na výrobu těchto unikátů dotaci od Ministerstva kultury.

Navíc, skladbu básní je možné po čase měnit, zájemci o pár veršů uprostřed města tak budou mít pořád z čeho vybírat.

Čtěte více:

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Letní kino má nového nájemce! Vznikne tam nové pódium s posezením i přírodní hřiště

středa, 18. května 2016, 10:14

Rada města v úterý na svém zasedání odsouhlasila dlouhodobý pronájem areálu letního kina. Na 10 let ho pronajala...

Milovníci kávy, zpozorněte! V Olomouci se bude konat Olomoucký den kávy

úterý, 17. května 2016, 14:01

Třetí květnová sobota bude v Olomouci ve znamení kávy. 21. května se totiž v našem městě odehraje Olomoucký den kávy,...

Vydejte se po stopách vědecké knihovny, v úterý můžete nahlédnout i do červeného kostela

pondělí, 16. května 2016, 09:52

V úterý 17.5. budou mít zájemci jednu z mála šancí, jak se dostat do útrob Červeného kostela, a to v rámci akce Vědecké...