Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Divadlo Tramtarie naposledy uvede kontroverzní Europeanu

 
čtvrtek, 19. května 2016, 14:23

Divadlo Tramtarie uvede poslední reprízu provokativního textu Patrika Ouředníka Europeana: Stručné dějiny dvacátého věku v režii Ewy Zembok, režisérky polského původu. Derniéra se uskuteční v pátek 20. května v 19:30 v Divadle Tramtarie.

Kontroverzní divadelní adaptace provokativního textu Patrika Ouředníka Europeana, s podtitulem Stručné dějiny dvacátého věku. Patrik Ouředník je svérázný, česky a francouzsky píšící spisovatel a překladatel, žijící ve Francii, autor nekonvenčních slovníků, esejů, románů a literárních mystifikací, který v roce 2014 získal Státní cenu za literaturu. Jeho Europeana získala v roce 2001 Cenu lidových novin za nejlepší knihu roku a byla nominována na Cenu Magnesia litera. Zároveň je Europeana nejpřekládanější českou knihou vydanou po roce 1989, neboť byla přeložena do více než dvou desítek jazyků.

Europeana je v první řadě provokativním, cynickým výletem dějinami dvacátého století. Ouředník nás ve svém žánrově nesnadně definovatelném textu, pohybujícím se na pomezí beletrie a esejistiky, provádí krajinou válečného běsnění, stěžejních myšlenkových proudů, dějinami sexuality i nejrůznějších vynálezů dvacátého století – podprsenky, antikoncepce či toaletního papíru. To vše je vyprávěno v mystifikačně naivním tónu, který ještě akcentuje děsivost naší nedávné minulosti, dvacátého století jako nejkrvavějšího století v historii lidstva.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto Divadlo Tramtarie
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

O víkendu začne turistická sezóna v Olomouci, nabídne spoustu pohybových aktivit a zábavy

čtvrtek, 19. května 2016, 10:02

Už tuto sobotu 21. 5. 2016 se v Olomouci zahájí nová turistická sezóna, která bude velmi aktivní a zábavná.K zapůjčení...

Hrad Helfštýn o víkendu obsadí šermíři

středa, 18. května 2016, 17:17

21. května začíná na hradě Helfštýn festival vojenské historie, který patří mezi největší šermířské festivaly na...

V rámci Svátků města bude slavnostně odhalen poeziomat na Václavském náměstí

středa, 18. května 2016, 14:56

V rámci letošních Svátků města, které se odehrají od 1. do 5. června, se bude konat velký open-air koncert, trhy v...