Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Pevnost poznání o víkendu otevře výstavu map, představí také 3D tiskárnu

 
čtvrtek, 26. května 2016, 10:00

Výstava netradičních map, tištěných na všemožných materiálech i ve 3D formátech, se otevře veřejnosti už tuto sobotu a neděli 28. - 29. května.

Pevnost poznání na tomto projektu spolupracovala s místní Katedrou geoinformatiky, odkud je také koordinátorka výstavy Jitka Doležalová. Mapy jsou vytištěny na materiálech jako je například kov a sklo, sádra, dlaždice, ale i ubrusy. „Největší kuriozitou výstavy bude miniaturní holografická mapa České republiky s územním plánem Prahy o rozměru 3×3 mm. Což mi také připomíná, že musíme ještě zajistit lupu,“ prozrazuje s úsměvem Jitka Doležalová.

Prohlédnout si je můžete přijít o víkendu od 09:00 do 18:00.

Pevnost poznání nabízí celkem pět expozicí. Vstup na všechny expozice dospělého přijde na 95 korun a snížené pro studenty a děti na 75 korun.

V pondělí je v Pevnosti zavřeno, ale následující dny bude výstava pokračovat. 

Dalším lákadlem jsou také 3D mapy, vytištěné na nejnovějším přírůstku v Pevnosti poznání – 3D tiskárně. „Technologie, která z naší 3D tiskárny činí klenot je Fusion Deposition Modeling, což znamená, že tištěné výrobky vznikají z nataveného tenkého proužku plastu, který se postupně na model vrství. 3D tisk je totiž takzvaný aditivní proces,“ uvedl Ondřej Čížek. „Na rozdíl od obráběcích strojů, které výsledný produkt vyřezávají z celistvého bloku, 3D tiskárna materiál naopak právě postupně přidává,“ dodal Čížek.

Technologie se hojně využívá v geoinformatické praxi například pro tvorbu tyflomap, což jsou hmatové mapy pro nevidomé a slabozraké, či pro tvorbu fyzických 3D modelů zemského reliéfu a sociálních povrchů," vysvětluje Jitka Doležalová.

Tento nový exponát doplnil biologickou expozici Živá voda v prvním patře. Návštěvníci se o tiskárně dozví spoustu dalších zajímavostí od proškolených průvodců a také si mohou odnést drobný suvenýr vyrobený přímo v tiskárně v podobě kočky, pavouka, netopýra nebo třeba klíčenky s logem naší domovské univerzity.

Více informací a podrobností můžete najít na stránkách Pevnosti poznání zde

Přesná lokace:

Čtěte více:

Napsal Petra Kornetová | PR text | Foto Eva Hobzová, Pevnost poznání
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

JůTubeři vyrazí na tour, zastaví se i u nás v Šantovce

středa, 25. května 2016, 10:06

Moderní fenomén dnešní doby – YouTubeři, májí statisíce fanoušků, kteří jsou ochotní za svým oblíbencem cestovat...

Olomoucký blogger organizuje akci Party4Help, výtěžek půjde na pomoc onkologicky nemocným

úterý, 24. května 2016, 09:21

Dobré skutky se dějí. Důkazem je i akce Party4Help, kterou organizuje olomoucký student a blogger Martin Šimek za...

Jubilejní dvacátá Divadelní Flora končí o víkendu, na co se ještě těšit?

pátek, 20. května 2016, 13:59

Sedm festivalových dní už má za sebou mezinárodní přehlídka Divadelní Flora. Letos se koná podvacáté a v Olomouci mimo...