Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Program kin oživí česká sci-fi Ikarie XB 1

 
sobota, 18. června 2016, 13:52

Národní filmový archiv uvádí v červnu do kin český vědecko-fantastický film Ikarie XB 1 z 60. let minulého století. Během příštího týdne jej budou mít příležitost vidět i diváci v Olomouci.

Snímek uvede kino Premiere Cinemas v Galerii Šantovka v úterý od sedmi hodin večer v rámci cyklu Premiere EXTRA. Ten filmovým fanouškům pravidelně přináší nově uvedené klasické filmy, nebo umělecké snímky, které se často nedostanou do široké distribuční nabídky.

Ikarii XB 1 natočil v roce 1963 režisér Jindřich Polák, později tvůrce televizních fenoménů jako Pan Tau či Návštěvníci. Na scénáři se spolu s ním podílel jeden ze zásadních filmařů československé nové vlny Pavel Juráček. Při psaní se inspirovali dílem slavného polského spisovatele science fiction Stanislawa Lema, konkrétně knihou K mrakům Magellanovým, ze které si půjčili některé motivy.

Spisovatel Stanislaw Lem

Příběh se točí okolo dobrodružné vesmírné cesty a astronautů, kteří se jí účastní. Soustředí se na vykreslování psychického stavu postav, který se při podobně časově i psychicky náročném poslání pochopitelně mění, stejně jako napjaté vztahy mezi jednotlivými členy posádky. Situaci navíc zkomplikuje nečekaný střet s cizí vesmírnou lodí, kterou je posádka Ikarie nucena prozkoumat.

Jedno z nejznámějších českých sci-fi se v době svého vzniku dočkalo řady příznivých ohlasů. Některé zde použité filmařské postupy se pak dokonce staly inspirací i pro zahraniční filmové tvůrce, často se mluví o tom, že z Ikarie čerpal i Stanley Kubrick při natáčení svého kultovního filmu 2001: Vesmírná odysea. Pokud tedy máte rádi sci-fi a neodradí vás stáří filmu, Ikarii XB 1 byste si na velkém plátně určitě neměli nechat ujít.

Čtěte více:

Napsal Tomáš Poštulka | Foto imdb.com; wikipedia.org
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Atrium Heyrovského školy dnes rozezní Kathy z Kelly Family, zazpívají si s ní i samotní žáci

sobota, 18. června 2016, 09:31

Dnešní večer bude v Olomouci patřit jednomu členu z klanu slavné hudební rodiny Kelly Family – Kathy Kelly. V atrium...

Prohlídka jedinečné výstavy Leonarda da Vinciho na filmovém plátně? Kino Metropol vám to umožní

pátek, 17. června 2016, 08:59

Kino Metropol představí unikátní výstavu nejvýznamějších prací renesančího umělce v unikátním dokumentu Leonardo da...

RECENZE: V Podfukářích 2 se hodně kouzlilo, ale diváky moc neočarovali

čtvrtek, 16. června 2016, 13:06

Po třech letech se do kin dostává pokračování Podfukářů. Navázání na úspěch prvního dílu, ale není tak jednoduché, jak...