Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Doprovodná soutěž výstavy Jindřicha Štreita v Muzeu umění Olomouc zná vítěze

 
pondělí, 5. září 2016, 10:19

Od minulého týdne je v Muzeu umění k vidění výstava dokumentaristy Jindřicha Štreita s názvem (Ne)známé fotografie 1978-1989. Výstavu doprovází soutěž na téma „Vesnice je svět,“ do které se přihlásilo více než padesát autorů. Vítězem se stal Vladimír Pryček.

Od 30. srpna až do konce října bude Jindřich Štreit v muzeu, k příležitosti oslavy svých sedmdesátých narozenin, vystavovat více než dvě stě fotografií. Polovina z toho nebyla ještě nikdy veřejně publikovaná. Na konečném výběru fotografií spolupracoval s kurátorkou Štěpánkou Bieleszovou. „Probírali jsme jednu po druhé a dlouze diskutovali, které z nich vystavíme. Většina je tematicky zaměřená na rodiny, domácnosti, děti, na obyčejné, každodenní situace. A důležitou roli v nich taky hraje Olomouc. Až mě překvapilo, kolik mám fotografií s olomouckými motivy,“ přiznal světoznámý fotograf.

Výstavu doprovázela soutěž, do které se přihlásily desítky autorů. „Jsem především rád za početnou účast v soutěži. Těší mě, že o téma vesnice byl takový zájem,“ řekl Jindřich Štreit. Výběr probíhal anonymně a ve třech kolech. „Někteří poslali jen jeden snímek, jiní celé soubory. Nejdříve jsme proto od každého autora vybrali jednu fotografii, z nich fotografie pro výstavu a na závěr vítěze,“ popsala kurátorka sbírky fotografie Muzea umění Olomouc. Nakonec autor společně s kurátorkou vybral dvacet pět fotografií, které budou instalovány na výstavě v suterénu kavárny Amadeus. Vítězem se stal Vladimír Pryček z Lučiny na Frýdecko-Místecku s fotografií ministrantů.

Celý soubor, který Vladimír Pryček poslal, byl kvalitní, a to jak kompozičně, tak technicky. Bylo těžké z něj vybrat jednu fotografii. Nejvíce nás ale zaujaly fotografie se sakrální, liturgickou tematikou a jedna z nich natolik, že jsme ji prohlásili za vítěznou,“ uvedl Jindřich Štreit.

Na druhé místo se dostalo zátiší od Ivy Višinkové z Olomouce. „Chtěli jsme, aby byly zastoupené různé žánry, proto jsme vybrali i několik zátiší. A zátiší Ivy Višinkové se vymykalo, bylo nejlepší,“ řekl fotograf.

Třetí místo obsadila Taťána Hejcmanová z Rejčkova na Vysočině. „Její fotografie podle nás skvěle vystihuje atmosféru současné vesnice,“ vysvětlil Štreit.

Napsal Petra Kornetová | Tisková zpráva | Foto Vladimír Pryček, Taťána Hejcmanová, Iva Višinková, Muzeum umění Olomouc
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Metropol zve v pátek na drama Julieta renomovaného režiséra Pedra Almodóvara

čtvrtek, 1. září 2016, 08:31

Pedro Almodóvar, dvojnásobný držitel Oscara, je zpět a je ve formě. Režisér a scénárista, který na španělském filmovém...

Tip: Víkendu v Přerově bude vévodit Gulášfest, soutěže o nejlepší guláš se zúčastní téměř 20 týmů

středa, 31. srpna 2016, 09:15

V sobotu 3. září vypukne na Výstavišti v Přerově tradiční "Gulášfest a benefice přerovského fotbalu". Kulturní Přerov...

Víkend přichází. Těšit se můžete na letecký den, festival v podhradí i ledové osvěžení

pátek, 26. srpna 2016, 09:33

Volno za rohem a třicítky na teploměru. Jestli ještě nevíte, jak strávit tento víkend, tak tady máte pár návrhů....