úterý 21. května 2024 Monika

Divadlo hudby si připomene výročí sametové revoluce. Uvede tři inscenace brněnského divadla Feste

Listopad, v němž si připomínáme události sametové revoluce, bude v programu olomouckého Divadla hudby orámován profilem brněnského Divadla Feste. Společensko-kriticky zaměřený soubor v Olomouci uvede tři inscenace.

Politické zaměření a angažovanost Divadla Feste se odráží v jeho dramaturgickém směřování. Soubor, který nese jméno šaška ze Shakespearova Večera tříkrálového, se programově snaží kriticky nahlížet na tabuizovaná témata a měnit a odstraňovat zažité úhly pohledu.

Umělecký šéf Divadla Feste Jiří Honzírek spolupracuje na inscenacích s profesionály v oboru a s herci zejména z brněnských divadel, ať už se jedná o HaDivadlo či Divadlo Husa na provázku. Na tématech svých inscenací soubor spolupracuje i s akademickými pracovišti – Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity, s lidskoprávními, ekologickými či genderovými organizacemi.

Miniprofil Divadla Feste v Divadle hudby

1. listopadu – Husina

28. listopadu – Osmdesátdevět – Trenažér jedné revoluce

29. listopadu – Moc bezmocných

Divadlo hudby, které je součástí Muzea umění Olomouc, v listopadu uvede tři inscenace Divadla Feste. Hned 1. listopadu přivezou brněnští divadelníci titul Husina. „Hru napsal sociolog médií Jakub Macek, je zaměřená na média jako na nejsilnějšího interpreta dění v současném světě. Vidění aktuálních událostí je však ovlivněné těmi minulými, v tomto případě jsou to záměry Zikmunda Lucemburského o scelení Evropy vnímané na pozadí kostnického koncilu. Příznačné je, že samotná postava Jana Husa se v přímé podobě v inscenaci vůbec neobjevuje“ přiblížil dramaturg Divadla hudby Petr Dvořák.

Zbývající dvě představení odehraje Divadlo Feste na konci měsíce, a to 28. a 29. listopadu. Trenažér jedné revoluce sleduje události roku 1989 dnešníma očima, hlavní pozornost je směřována k tomu, jak se sametová revoluce podílela a stále podílí na utváření české identity. „Rekonstrukce jednání mezi členy Občanského fóra a zástupci totalitní moci je provedena interaktivní formou, v níž mají diváci příležitost vyzkoušet si vlastní reakce a zapojit se do jednání,“ doplnil Dvořák.

Profil brněnského divadla zakončí představení inscenace Moc bezmocných, vycházející ze slavné eseje Václava Havla věnované památce filozofa Jana Patočky. Zde Divadlo Feste klade divákům otázku, zda v posttotalitní společnosti nestavíme jen další, anebo jiné druhy totality.

Čtěte více:

Tisková zpráva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.