Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Divadlo hudby si připomene výročí sametové revoluce. Uvede tři inscenace brněnského divadla Feste

 
pondělí, 17. října 2016, 12:00

Listopad, v němž si připomínáme události sametové revoluce, bude v programu olomouckého Divadla hudby orámován profilem brněnského Divadla Feste. Společensko-kriticky zaměřený soubor v Olomouci uvede tři inscenace.

Politické zaměření a angažovanost Divadla Feste se odráží v jeho dramaturgickém směřování. Soubor, který nese jméno šaška ze Shakespearova Večera tříkrálového, se programově snaží kriticky nahlížet na tabuizovaná témata a měnit a odstraňovat zažité úhly pohledu.

Umělecký šéf Divadla Feste Jiří Honzírek spolupracuje na inscenacích s profesionály v oboru a s herci zejména z brněnských divadel, ať už se jedná o HaDivadlo či Divadlo Husa na provázku. Na tématech svých inscenací soubor spolupracuje i s akademickými pracovišti – Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity, s lidskoprávními, ekologickými či genderovými organizacemi.

Miniprofil Divadla Feste v Divadle hudby

1. listopadu – Husina

28. listopadu – Osmdesátdevět – Trenažér jedné revoluce

29. listopadu – Moc bezmocných

Divadlo hudby, které je součástí Muzea umění Olomouc, v listopadu uvede tři inscenace Divadla Feste. Hned 1. listopadu přivezou brněnští divadelníci titul Husina. „Hru napsal sociolog médií Jakub Macek, je zaměřená na média jako na nejsilnějšího interpreta dění v současném světě. Vidění aktuálních událostí je však ovlivněné těmi minulými, v tomto případě jsou to záměry Zikmunda Lucemburského o scelení Evropy vnímané na pozadí kostnického koncilu. Příznačné je, že samotná postava Jana Husa se v přímé podobě v inscenaci vůbec neobjevuje“ přiblížil dramaturg Divadla hudby Petr Dvořák.

Zbývající dvě představení odehraje Divadlo Feste na konci měsíce, a to 28. a 29. listopadu. Trenažér jedné revoluce sleduje události roku 1989 dnešníma očima, hlavní pozornost je směřována k tomu, jak se sametová revoluce podílela a stále podílí na utváření české identity. „Rekonstrukce jednání mezi členy Občanského fóra a zástupci totalitní moci je provedena interaktivní formou, v níž mají diváci příležitost vyzkoušet si vlastní reakce a zapojit se do jednání,“ doplnil Dvořák.

Profil brněnského divadla zakončí představení inscenace Moc bezmocných, vycházející ze slavné eseje Václava Havla věnované památce filozofa Jana Patočky. Zde Divadlo Feste klade divákům otázku, zda v posttotalitní společnosti nestavíme jen další, anebo jiné druhy totality.

Čtěte více:

Tisková zpráva
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Floristé opět nazdobí při podzimní Floře vybrané památky kytkami. Premiérově i dóm sv. Václava

neděle, 16. října 2016, 17:57

Vznešenost a nádhera staré architektury se během podzimní etapy výstavy Flora Olomouc opět propojí s krásou a svěžestí...

Kino Metropol promítne dvaadvacet snímků v rámci XIV. Mezinárodního festivalu outdoorových filmů

pátek, 14. října 2016, 11:42

Mezinárodní festival je soutěžní a putovní přehlídka outdoorových filmů. Za třináct let své existence se stal ve své...

Jaké to je, být slepý? Na vlastní kůži to můžete zjistit v Olomouci už na začátku listopadu v Kavárně ve tmě

středa, 12. října 2016, 15:58

V Hranicích již proběhla Kavárna ve tmě dvakrát. Dohromady ji během osmi dnů navštívilo bezmála 1200 hostů. Od 3. do 6....