Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Vyšla obsáhlá encyklopedie mapující životy 688 osobností Olomouckého kraje

 
úterý, 25. října 2016, 07:30

V Olomouci vyšla encyklopedie popisující 688 osobností Olomouckého kraje. Knižní podoby se tak dočkala dlouhodobá expozice Vlastivědného muzea, která mapuje osobnosti z historie i současnosti, jež mají vztah k regionu.

Jde o panovníky, představitele církví, vědce, umělce či politiky. Téměř stočlenný autorský kolektiv tvořili odborníci z řad univerzity, zástupci muzeí, archivů a dalších kulturních a vzdělávacích institucí, informovala ČTK mluvčí muzea Renáta Fifková.

Stálá muzejní expozice Galerie osobností Olomouckého kraje byla otevřena v dubnu 2013 a získala Cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot. "Myšlenka vydat knihu inspirovanou Galerií osobností Olomouckého kraje vznikla spolu s otevřením této stálé expozice. Samotný projekt jsme začali připravovat v roce 2014," uvedl ředitel muzea Břetislav Holásek.

V redakční radě usedly osobnosti z řad odborníků Univerzity Palackého, ale i olomoucký arcibiskup Jan Graubner či zástupci Muzea umění. Encyklopedie zahrnuje období od svatého Cyrila a Metoděje až do letošního roku. Podle mluvčí muzea a spolueditorky knihy Fifkové obsahuje přes 1000 fotografií. "Snažili jsme se, aby jednotlivá hesla byla psána čtivě a srozumitelně a aby byla doplněna množstvím obrazové dokumentace. Tu jsme čerpali jednak z našeho bohatého fotoarchivu, jednak nám řadu unikátních snímků poskytla další muzea zřizovaná Olomouckým krajem, Vědecká knihovna v Olomouci, Muzeum umění Olomouc, Státní okresní archiv v Olomouci i kulturní instituce z celé České republiky, řada firem i jednotlivců," doplnila Fifková.

Publikace zahrnuje osobnosti, které již nežijí, jejich význam přesáhl minimálně hranice Olomouckého kraje a mají vazbu k regionu. Kniha byla pokřtěna tento týden roztokem na kontaktní čočky, jejichž vynález je spjat s prostějovským rodákem Ottou Wichterlem. Podle zástupců muzea se i přes rozsah encyklopedie do ní řada osobností nedostala, chystá se proto v horizontu tří let druhý díl.

Čtěte více:

Foto kr-olomoucky.cz | Zdroj ČTK
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Kino Metropol opět promítá živé přenosy z newyorské Metropolitní Opery

čtvrtek, 20. října 2016, 12:00

Olomoucké městské kino se již poněkolikáté připojuje k projektu, který přináší v reálném čase největší kusy z prestižní...

FOTOGALERIE: Olomoucké památky rozkvetly květinami, podívejte se na tu krásu

čtvrtek, 20. října 2016, 08:30

Od čtvrtka 20. října se můžete přijít podívat do pěti olomouckých pamětihodností, které budou tentokrát ozvláštněny...

Letošní ročník olomoucké Slavnosti vína je již za dveřmi, odstartoval prodej lístků

středa, 19. října 2016, 08:54

V pátek 11. listopadu čeká Olomouc už druhý ročník společenské akce Slavnost vína, která slavila minulý rok u široké...