Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na letošním ročníku PAF se budou promítat hlavně zvířata. Proč?

 
středa, 16. listopadu 2016, 12:38

Patnáctý ročník Přehlídky filmové animace a současného umění se bude nést na vlně zvířátek jakou součást našeho okolí. Proč se dívat na zvířata? je jednou ze čtyř programových sekcí, na které se můžete těšit.

Přehlídka se uskuteční v termínu od čtvrtku 1. do 4. prosince 2016. Program čítá přes osmdesát programových bloků, rozdělených do čtyř hlavních sekcí – Proč se dívat na zvířata?, Jiné vize, Film Labor a Aport Animace.

Název hlavní sekce a podtitul letošního ročníku vychází z eseje Proč se dívat na zvířata? od britského publicisty a kritika umění Johna Bergera. Ten vycházel z předpokladu, že zvířata jsou součástí okruhu lidského okolí. „Jubilejní ročník více než kdy jindy usiluje o vytvoření homogenního a současně významově ambivalentního programu koncentrujícího se do jediné organické identity, kterou je sám smyslově intenzivní čtyřdenní festival v Olomouci,“ přiblížil ředitel festivalu Alexandr Jančík.

Pro soutěžní sekci Jiné vize je letošní ročník také významný. V pořadí už desátá soutěž, specializována na umění českého pohyblivého obrazu, představí desítku českých animovaných děl. „Nesejde na tom, zda se tvůrci vyjadřují filmovým esejem, digitální animací, nebo zda zaznamenávají živou akci, všichni bez výjimky reflektují svou situaci umělkyň a umělců v době extrémní konektivity a disponibility,“ říká odborných kurátor soutěže Karel Císař. O výherci rozhodne mezinárodní porota a udělí se také Cena diváků. Promítání soutěžních snímků je možné shlédnout i bez platné akreditace v Atriu Konviktu.

Přehlídka se uskuteční na dvou desítkách míst po celé Olomouci. Filmová badatelka Eliška Děcká připravila tematické site specific projekce pásem krátkých animovaných filmů na různá témata – cyklistika, móda, knihy a hospoda. „Tyto projekce se uskuteční na mnoha netradičních místech, jako třeba půjčovna a opravna kol Bajkazyl, designový obchod Flop, Antikvariát Olomouc, Vertigo. Tento program bude volně přístupný,“ říká Marie Meixnerová.

Nezapomnělo se ani na děti, pro které je, a nejenom pro ně, určený workshop Lunapark filmových vynálezů a Malí animátoři.

Akreditovat se můžete už pouze na místě. Děti, studenti, senioři a členové AŠFK mají slevu.

PAF má v Olomouci již zaběhlou tradici, ale překračuje také hranice kontinentu. „Před pár dny proběhl třetí ročník PAF New York v jednom z nejvýznamnějších současných amerických kulturních center Pioneer Works v Brooklynu,“ řekl  Alexandr Jančík. Festival je tam velmi oblíbený a každý rok má více návštěvníků. „Letos však festival probíhal v době prezidentských voleb a liberální New York očekával vítězství Hillary Clinton. To se nestalo a politické nepokoje se promítly i do návštěvnosti festivalu, kterou jsme očekávali větší,“ dodává Jančík. 

Napsal Petra Kornetová | Foto FB PAF Petr Bílek, Tomáš Hrůza

Kam dál?

Moravské divadlo se změní na Zemi snivců

středa, 16. listopadu 2016, 09:13

Další ročník Noci divadel se blíží a olomoucká profesionální i amatérská divadla si na ni chystají speciální program. Výjimkou...

Metalová událost roku? V pátek vychází nová deska kapely Metallica

středa, 16. listopadu 2016, 07:30

Mnozí fanoušci „těžkého kovu“ nemohou v těchto dnech dospat. Počítají každou hodinu do pátečního dne... 18. listopadu oficiálně...

V olomouckém Metro chill out clubu se chystá Celonočná jazda,...

úterý, 15. listopadu 2016, 14:30

Pokud ještě nevíte, že středa 16. listopadu vstoupí do dějin, pak začněte jednat! V olomouckém Metro chill out clubu se totiž...

Druhý ročník Slavnosti vína se podařil. Nechyběla skvělá vína,...

neděle, 13. listopadu 2016, 11:21

Dobře… to poslední nevíme jistě, ale kdo jiný by se přihnal se spoustou sněhu, na bílém koni, a ještě k tomu na svátek sv....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO). Jejich chyba však neměla vliv na vyšetřování případu, oznámil dnes mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policisté dál zůstávají ve službě. Jak byli potrestáni, nelze podle Daňka kvůli zákonu o služebním poměru upřesnit. Státní zástupce Ondřej Šťastný dříve uvedl, že pochybili policisté, kteří odložili oznámení Andreje Babiše mladšího, že je nedobrovolně držen na Krymu. Případ únosu policie později znovu otevřela a zabývá se jím.

Šmarda se vzdal nominace na ministra, oznámil to Hamáčkovi

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se vzdal nominace na ministra kultury. Včera večer o svém rozhodnutí informoval předsedu sociálních demokratů Jana Hamáčka, který ho podpořil. Šmarda to řekl v České televizi (ČT). Chce kandidovat v senátních volbách na Žďársku v příštím roce.

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.