Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Památky v kraji chystají pro návštěvníky novinky v podobě nových okruhů, akcí a atrakcí

 
středa, 22. března 2017, 18:00

Nové kulturní akce, sezonní výstavy i řadu novinek v interiérech chystají hrady a zámky v Olomouckém kraji pro nadcházející sezonu. Většina z nich se otevřela zájemcům již první březnový víkend, naplno se však pro ně sezona rozjede až od dubna. První větší nápor očekávají správci památek o velikonočních prázdninách. Loni památky pod správou Národního památkového ústavu navštívilo v porovnání s předchozí sezonou o 13 procent lidí více. Návštěvnost vzrostla nejvíce na hradech Bouzov a Šternberk.

Hrad Šternberk, který je otevřen v březnu o sobotách, letos chystá zpřístupnění nové návštěvnické trasy s názvem Technické zázemí hradu Šternberk. „Trasa představí zrekonstruované půdní prostory, strojovnu Liechtensteinského osobního výtahu a další technické památky hradu. Otevření trasy předpokládáme ve druhé polovině roku 2017," uvedl Jan Gottwald ze správy hradu. Letos podle něj bude dokončena generální oprava původní hradní kuchyně, která bude po rekonstrukci plně funkční a stane se součástí nové trasy.

Sezona je na šternberském hradě naplánována až do konce roku a plán akcí zahrnuje několik desítek bodů včetně speciálních dětských prohlídek, Letní divadelní hraní či Víkend v kostýmech. Již od příštího týdne se bude hrad věnovat blížícím se Velikonocům, chystá výtvarné dílny pro školy a v polovině dubna se zde uskuteční vyhledávaný dětský velikonoční jarmark.

Jedna z nejnavštěvovanějších památek, hrad Bouzov, má od března otevřeno denně, zájemci se mohou vydat na takzvanou Zimní trasu. Nejbližší akce budou příští měsíc, zaměřeny budou na Velikonoce, ale i na téma čarodějnic. Zástupci hradu již na konci loňského roku avizovali, že se chystá nová výstava připomínající 700 let od první zmínky o hradu.

Hrad Helfštýn na Přerovsku nabídne letos tři desítky kulturních, společenských či sportovních akcí. První zatěžkávací zkoušku letošní sezony má již za sebou, při novoročním výšlapu branami prošlo téměř 2000 turistů. „První větší nápor očekáváme na Velikonoce. Doprovodný program připravujeme na všechny čtyři dny od pátku 14. do pondělí 17. dubna. Koncem dubna otevřeme sezonní výstavu pod názvem Kovářský virtuos Claudio Bottero - kresby a návrhy," řekl kastelán hradu Jan Lauro.

I letos se bude na hradě pokračovat v tradici nedávno založených akcí, jako jsou Knižní trhy či speciální kostýmované prohlídky Vokohradí. "Novinkou budou Kávové prázdniny - akce spojená s ukázkami alternativních příprav kávy, komentovaným pražením v historické pražičce a s ochutnávkami. Potrvá od 1. července do 19. srpna," uvedl kastelán.

Zámek ve Velkých Losinách na Šumpersku zahájí sezonu v sobotu 1. dubna, kdy představí i některé novinky. Na první prohlídkové trase ve velké jídelně bude instalovaná ukázka renesanční hostiny, která se vztahuje ke svatbě stavitele zámku Jana Losinského z roku 1585. Návštěvníci uvidí i italský renesanční příborník z poloviny 16. století, jednu z nejlepších ukázek nábytkového umění renesanční Itálie v České republice, uvedla správa na stránkách zámku. Od května bude v zámeckém letohrádku otevřena výstava mapující archeologické nálezy z areálu zámku.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Startuje festival Jeden svět Olomouc, letošní téma je UMĚNÍ SPOLUPRÁCE

úterý, 21. března 2017, 14:00

Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět proběhne v Olomouci letos už po osmnácté. Svou plnoletost oslaví od...

RECENZE: Kráska a zvíře. Příběh starý jako sám čas

pátek, 17. března 2017, 16:30

Milované postavy z klasické disneyovky se vrací v jednom z nejkontroverznějších filmů letošního roku.Ten příběh známe všichni....

KULTURA V OLOMOUCI: Rozhlasový festival, koncert Xindla X a páteční...

pátek, 17. března 2017, 13:30

V následujícím týdnu si najde každý něco. Ať už chcete vyvětrat děti, zajít si na koncert, nebo navštívit slavnostní galavečer...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Zvířeti se budou opět zapalovat lýtka! Odolá Kráska?

čtvrtek, 16. března 2017, 13:51

Tento týden nás v Premiere Cinemas čeká pouze jedna premiéra. Ta by mohla do kina přilákat celé rodiny – jedná se o hranou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb, už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.