Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

VIDEO: Elektrizující lovestory lidí a robotů. Podívejte se na emospot z AFO52

 
pondělí, 26. června 2017, 19:30

To, co na první pohled může působit jako porouchaný stroj se postupně mění v milostný dopis. Bezmála tříminutový videosestřih z 52. ročníku populárně-vědeckého festivalu Academia Film Olomouc je podruhé v řadě dílem videoklipového režiséra Víta Hradila (PSH, David Koller, No Distance Paradise).

Jeho kůže je umělá a zavání plastem. Rty se nehýbou, zůstávají ledově klidné. Nejeví známky dýchání. Vlasy má jakoby rozcuchané, k přirozenosti je to ale stále daleko. Pak otevře oči. Velké modré oči. Ten dechberoucí moment je náhlým probuzením se k životu. Jakoby se robot stával člověkem. Přesně tak působí gradující video reflektující atmosféru, dění, tváře a myšlenky AFO52. Režisérovi se malé ploše, ve formátu stručného festivalového dokumentu, znovu daří vyprávět příběh, jehož síla tkví v obecné srozumitelnosti a především odzbrojující upřímnosti.    

„AFO letos jasně prokázalo, že vývoj umělé inteligence s sebou nese fascinující možnosti, na druhou stranu si ale přiznejme, že řadu lidí roboti stále děsí. V první mechanické části videa proto čerpám primárně z pocitů strachu, zatímco ve druhé se vše mění v mnoho podob lásky. Přesto, že láska je to nejkrásnější, co v životě máme, i ona má nespočet kořenů a větví, které nejde vůbec snadno kategorizovat. Černou díru v duši může dnes osamělému člověku zacelit jak domácí mazlíček, tak právě stroj. Celé tohle video je tak jednoduše o lásce. Ať už o lásce lidí k lidem, tak obecně o lásce, kterou tvůrci míří ke svým dílům, ke svým dětem," říká tvůrce sestřihu Vít Hradil.

Jedním z pilířů programové skladby AFO52 byla sekce R.U.R., která rozebírala jak pozitivní, tak temnou stránku fenoménu umělé inteligence. V Olomouci tak vůbec vůbec poprvé vystoupili japonský profesor robotiky Hiroshi Ishiguro či americká filozofka a expertka na umělou inteligenci Susan Schneider. 

53. epizoda AFO se uskuteční ve dnech 24.-29.4.2018.

Čtěte více:

Tisková zpráva
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

Reklama
 
 

Kam dál?

FILMOVÉ PREMIÉRY: Holky hodlají nespoutaně chlastat!

pátek, 23. června 2017, 18:30

Do Premiere Cinemas můžete od včerejšího dne vyrazit na dvě premiéry – Holky na tahu a Transformers: Poslední rytíř.

Kordulka bude Moravu brázdit i o prázdninách. Jaký program chystá její kapitán Šimon Pelikán?

pátek, 23. června 2017, 16:51

Plavby Olomouc už netrpělivě vyhlíží začátek prázdnin. Právě na toto období se totiž chystá pro místní obyvatele i...

Divadlo Tramtarie uvede naposledy hru Psycho, derniéra se uskuteční v sobotu

čtvrtek, 22. června 2017, 10:30

Derniéra oblíbeného hororu Psycho čeká návštěvníky Divadla Tramtarie v Olomouci. Psycho mělo premiéru v říjnu 2014...